آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 182219
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1395 9:55
تعداد بازدید : 1041

هفتمین مجوز VOD صادر شد

مجوز راه اندازی سامانه VOD در زمان آیین رونمایی از سامانه سند برای شش شرکت صادر شد اما اکنون در میان لیست، شرکت هفتمی هم مشاهده می شود.

تسنیم- اوایل اسفند ماه سال گذشته مجوز بهره برداری از خدمات VOD تحت عنوان سامانه سند از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شش شرکت اعطا شد.
این شش شرکت تا مراسم رونمایی از سامانه مذکور پیش آمدند اما بعد از صدور پروانه های رسمی بهره برداری از VOD، هفت پروانه صادر شد که به گفته مدیرعامل رسانه های تصویری حایز رعایت سه شرط بودند. مصطفی ابطحی با بیان اینکه برای راه اندازی VOD در کشور سه شرط لازم است، بیان کرد: شرط اول فراهم شدن زیرساخت های لازم برای ارایه VOD است که به این منظور بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی فرهنگ و تولید محتوای فرهنگی با وزرات ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان متولی زیرساخت ها و فضای مجازی همکاری صورت گرفت و ما با همین ظرفیت 2400 مگابیت اینترنت که در کشور فراهم است ارایه خدمات VOD را آغاز خواهیم کرد.
وی در ادامه درباره شرط دوم توضیح داد: تنها فراهم شدن زیرساخت ها کافی نیست. یعنی اگر زیرساخت های لازم فراهم شود اما محتوای مناسبی وجود نداشته باشد این زیرساخت ها به کار نمی آید.
او با بیان تاثیر عملکرد شرکت های ارایه دهنده خدمات VOD یادآور شد: در مرحله سوم باید این محتوای خوب به شکل مطلوبی به دست کاربران برسد. اگر همه این شرایط فراهم شود، کاربر رضایت کافی خواهد داشت.
با بررسی پروانه های صادر شده، متوجه می شویم که آی سیما هم موفق به دریافت لایسنس شده و در دقیقه 90 خود را به این قافله رسانده است.
این برندکه سابقا با عنوان سامانه ارم شناخته می شد، در میان کشمکش های وزارتخانه های ارتباطات، ارشاد و سازمان صداوسیما به انزوا کشیده شد؛ علی رغم تمام اصرارها و تکاپویی که جهت دریافت مجوزهای لازم داشت اما نهایتا با پاسکاری بین این نهادها از انگیزه اش کاسته شد.
با این حال اکنون در میان اجتماع دارندگان پروانه VOD به چشم می خورد و انتظار می رود که فعالان این حوزه با سرعتی دو چندان به فکر راه اندازی رسانه تعاملی و جبران عقب ماندگی ها باشند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :