آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 182221
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1395 9:59
تعداد بازدید : 563

نوسان ارز و الزام نصب برچسب قیمت موحب شد

بی توجهی فعالان بازار کامپیوتر به تغییرات نرخ دلار آزاد

با وجود نوسان گاه و بی گاه قیمت ارز در هفته های گذشته کسبه بازار کامپیوتر نسبت به این موضوع واکنش نشان نداده و از تغییر قیمت کالاها خودداری کرده اند.

مریم عسگری
تشدید نوسان نرخ دلار آزاد در هفته گذشته و افت و خیز قیمت دلار بین رقم 3400 تا 3460 تومان، موجب شد که میزان مراجعه به بازار باز هم کاهش بیابد و در نتیجه کسبه که از یک سو با الزام نصب برچسب قیمت روی کالا و از سویی با نوسان مداوم قیمت دلار آزاد در بازار بدون مشتری مواجه هستند، تصمیم گرفتند که به این نوسان ها واکنشی نشان ندهند و قیمت ها را ثابت نگه دارند. البته بررسی های بازاری مشخص کرده است که کسبه بیشتر مواقع هنگام کاهش نرخ دلار این عکس العمل خنثی را از خود نشان داده و در بیشتر موارد در صورت رشد نرخ دلار قیمت ها را افزایش می دهند.
البته فعالان بازار کامپیوتر این موضوع را تکذیب و اعلام کرده اند که در شرایطی که بازار مشتری ندارد، تغییر قیمت بی فایده است و کسبه بازار هم از انجام کارهای بی فایده و بی ثمر خسته شده اند.
محمد مسلمی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این زمینه می گوید: میزان تقاضا در بازار در حد بسیار کمی است و در چنین شرایطی بسیاری از کسبه به فکر تغییر شغل و نجات سرمایه خود هستند. در چنین شرایطی هر روز قانونی جدید وضع می شود و به نظر می رسد که در این گیر و دار، مسوولان بدشان نمی آید که کسبه را ناچار به ترک بازار کنند. زیرا اتخاذ و اجرای تصمیم های غیرکارشناسی و ناگهانی مثل نصب برچسب قیمت، آن هم در شرایطی که قیمت ها مدام در حال تغییر است و در ضن هیچ مشتری در بازار نیست، توجیهی ندارد.
یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم با تایید گفته های همکارش می گوید: برخی از کسبه به ناچار مدام برچسب ها را تغییر می دهند، ولی گروه دیگری یک قیمت سلیقه ای برای کالا در نظر گرفته اند و توجهی هم به نوسان نرخ دلار ندارند. به گفته فعالان بازار، این بی توجهی به تغییرات نرخ دلار تا زمانی که بازار به رونقی نسبی برسد ادامه دارد. زیرا اعمال هر تغییری در بازار بدون مشتری غیر منطقی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :