آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 182224
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1395 10:2
تعداد بازدید : 621

روبات پنج انگشتی به بازار می آید

دانشمندان آمریکایی روباتی ابداع کرده اند که با دست های خود می تواند حرکاتی به پیچیدگی حرکات دست انسان انجام دهد.


آنا- اگرچه انسان ها حرکات پیچیده ای مانند چرخاندن، خم کردن و گرفتن اشیائی با شکل های مختلف را با دست های خود و بدون یک لحظه فکر کردن به آن انجام می دهند، این پیچیدگی و توانایی فراتر از قدرت روبات هاست.
اما گروهی از دانشمندان کامپیوتر دانشگاه واشنگتن چنین قابلیتی را روی دست یک روبات پنج انگشتی پیاده کرده اند که قادر است حرکات دست انسان را تقلید کند و به خودی خود یاد بگیرد که این حرکات را به مرور بهتر انجام دهد.
طرح ساخت این روبات پنج انگشتی حدود 300 هزار دلار هزینه دربرداشته و براساس اسکلت «دست سایه» طراحی شده است. «دست سایه» یک دست روبات انسان نماست که شباهت زیادی به دست انسان دارد و با توجه به سیستم بادی که در آن به کار رفته است، سرعت حرکت بالاتری نسبت به دست انسان دارد. البته قیمت این دست روباتیک بالاست و در مصارف تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
محققان آزمایش هایی را روی این روبات پنج انگشتی انجام داده اند تا نحوه صحیح حرکات انگشتان را مشخص کنند. به عنوان مثال، اگر حرکت انگشت کوچک دست درست نیست، قانون جدیدی برای حرکت دادن آن تعبیه کنند. یا چنانچه انگشت وسط دامنه حرکت بالایی دارد و هنگام گرفتن خودکار، آن را کج می کند، باید در شیوه حرکت آن تجدیدنظر کنند. این اتفاق دقیقا مانند ساخت یک فیلم انیمیشن است که در ظاهر واقعی به نظر می رسد اما گروهی از تهیه کنندگان فیلم های کارتون آن را تولید می کنند.
محققان در ساخت این دست روباتیک از الگوریتمی استفاده کرده اند که قادر است مجموعه رفتارهای پیچیده پنج انگشتی را مانند تایپ کردن با کیبورد یا گرفتن اشیاء در حال سقوط را نمونه برداری کند و حرکات مورد نیاز را برای دستیابی به نتیجه مطلوب شبیه سازی کند.
محققان در حال حاضر از این مدل کامپیوتری در سخت افزار دست روباتیک استفاده می کنند تا نحوه کابرد آن را در دنیای واقعی مشاهده کنند. علاوه بر این، آنها قابلیتی در این دست روبات قرار داده اند که بتواند بدون نیاز انسان و به کمک برخی حسگرها و دوربین های ضبط حرکت که اطلاعات را به الگوریتم های یادگیری دستگاه می فرستند، نحوه بهبود عملکرد خود را بیاموزند.
این کار کمک می کند که دست روبات عملکردهای مورد نیاز برای رسیدن به هدف مورد نظر و حرکات اصلی را کسب کند. این عملکرد دقیقا برخلاف برنامه ریزی دستی هر کدام از حرکات دست روباتیک است.
در حال حاضر، محققان روی سیستم یادگیری خودکار این قبیل دست های روباتیک کار می کنند تا از این طریق، دست روباتیک با کمک 40 تاندون و 21 مفصل به کار رفته در آن بتواند اشیای ناشناخته را نیز به طور ناگهانی به دست گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :