آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 182311
تاریخ انتشار : 26 اردیبهشت 1395 10:23
تعداد بازدید : 625

در صورت دریافت خدمات با ثبات

افغانستان 1/2 میلیون دلار اینترنت از ایران می خرد

سخنگوی وزارت مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان گفت: قرارداد واردات 10 گیگابایت اینترنت با ایران به ازای هر سال یک میلیون و 260 هزار دلار منعقد شده و ما منتظر دریافت توافقنامه جانبی این قرارداد برای تضمین سطح خدمات و باثبات بودن حجم آن هنگام بهره برداری هستیم.

ایرنا- یاسین صمیم گفت: قرار بوده است توافق نامه جانبی این قرارداد ازسوی تهران تنظیم و به کابل ارسال شود که تاکنون به دست ما نرسیده است و ما همچنان منتظر دریافت آن هستیم.
وی درعین حال گفت که شرکت زیرساخت ارتباطات ایران و شرکت افغان تلکام افغانستان، سرگرم کارهای فنی انتقال این حجم اینترنت به افغانستان و بهینه سازی سیستم ها و همخوان سازی آن هستند و قرار شده است تا ایران تجهیزاتی را که ظرفیت مدیریت 100 گیگابایت اینترنت را دارد، به طور رایگان در اختیار افغانستان قرار دهد تا در استان هرات نصب شود.
استان هرات در غرب افغانستان همجوار با مرز ایران است. قرار است اینترنت از ایران وارد استان هرات افغانستان شود و از آنجا از طریق فیبرنوری به استان های قندهار، کابل، مزارشریف و ننگرهار انتقال یابد.
صمیم گفت که در افغانستان، شبکه فیبرنوری بصورت حلقوی یا کره ای در استان های مختلف تکمیل شده و پس از آن که توافق نامه جانبی این قرارداد به تائید دو کشور رسید و همسان سازی سیستم اینترنت ایران با افغانستان پایان یافت، این حجم اینترنت به این فیبر نوری وصل خواهد شد و در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.
سخنگوی وزارت مخابرات و فناوری اطلاعات افغانستان افزود: انتظار می رود حداکثر تا یک ماه آینده، کارهای فنی مربوط به انتقال اینترنت ایران به افغانستان پایان یابد و ما بتوانیم از اینترنت وارداتی جمهوری اسلامی ایران استفاده کنیم و با بهره برداری از آن، سرعت اینترنت در مناطق مختلف افغانستان افزایش خواهد یافت و قیمت آن نیز اندکی کاهش می یابد.
وی گفت که بهای اینترنت خریداری شده از ایران در مقایسه با اینترنت وارداتی از پاکستان ارزان تر است و برای ما مقرون به صرفه خواهد بود و پیش بینی می شود کیفیت آن نیز بهتر باشد.
افغانستان درحال حاضر به ازای خرید حجم 10 گیگابایت اینترنت از پاکستان ماهیانه 250 هزار دلار می پردازد. کابل با خرید این حجم اینترنت از تهران قصد دارد قرارداد خرید اینترنت با پاکستان را لغو کند.
افغانستان همچنین 20 گیگابایت اینترنت از قزاقستان وارد می کند که 10 گیگابایت آن از طریق ترکمنستان و 10 گیگابایت دیگر از مسیر ازبکستان وارد می شود.
اینترنت خریداری شده از قزاقستان به ازای هر 10 گیگابایت، 135 هزار دلار است و قرقیزستان نیز اعلام آمادگی کرده است تا اینترنت را با همین قیمت در اختیار افغانستان قرار دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :