آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 182315
تاریخ انتشار : 26 اردیبهشت 1395 10:26
تعداد بازدید : 823

دو اپراتور آماده نیستند

ترابرد پذیری به 27 اردیبهشت نمی رسد

محسن بهداری، مدیرکل محصولات و خدمات همراه اول، از آزمایش اجرای ترابرد پذیری شماره موبایل (تغییر اپراتور با حفظ شماره) توسط 3 اپراتور تلفن همراه خبر داد.


فارس - مدیرکل محصولات و خدمات همراه اول، گفت: این اپراتور با استفاده از توان داخلی به ویژه در بخش های فناوری اطلاعات و شبکه، تست های ترابردپذیری را با موفقیت انجام داد و برای آغاز ترابردپذیری از روز 27 اردیبهشت اعلام آمادگی می کند.
بهداری در مورد نتایج آزمایش صورت گرفته در اواخر هفته گذشته گفت: همراه اول و یک اپراتور دیگر موفق بودند و اجرای ترابردپذیری در یک اپراتور نیز موفقیت آمیز نبود.
مدیرکل محصولات و خدمات همراه اول، یادآور شد: طرح ترابردپذیری ماهیتا بسیار مناسب است، اما مدل اجرای این طرح در ایران استاندارد نیست که به دلیل مدل اجرا ممکن است در عمل مشکلات کیفیتی این طرح را تحت تأثیر قرار دهد.
در همین حال معاون وزیر ارتباطات گفت: فقط یکی از اپراتورهای موبایل اعلام کرده که برای اجرای ترابردپذیری هیچ مشکلی ندارد و دو اپراتور دیگر در تست عملیاتی موفق نبودند.
به گزارش تسنیم بر این اساس طرح ملی ترابردپذیری که امکان جابجایی شماره مشترکان موبایل در اپراتورهای مختلف را می دهد قرار بود 27 اردیبهشت ماه اجرایی شود اما گویا در این تاریخ قابل بهره برداری نیست. تست های ترابردپذیری اپراتورهای تلفن همراه مانند همراه اول و ایرانسل، چهارشنبه و پنج شنبه گذشته در ساختمان یکی از اپراتورهای موبایل با حضور نمایندگانی از مجریان طرح ترابردپذیری، اپراتورها و رگولاتوری انجام شد.
علی اصغر عمیدیان درباره جزییات این تست عملیاتی گفت: از سیاست های غیرقابل تغییر وزارت ارتباطات راه اندازی طرح ملی MNP یا همان ترابردپذیری شماره هاست و همه اپراتورها در جریان این موضوع هستند.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه در این زمینه یکسری تست ها را با دیتاسنتر و رل بیزینس که طراحی شده بود به صورت آفلاین انجام دادیم که هیچ کدام از اپراتورها مشکلی در این مرحله نداشتند، اذعان کرد: رل بیزینس در واقع سیمولیشنی است که فضای واقعی را ترسیم می کند و می تواند شمای کلی از اجرا را به کارشناسان نشان دهد. معاون وزیر ارتباطات افزود: اما بعد از این مرحله وارد تست عملیاتی در اپراتورها شدیم که تا این تاریخ فقط یکی از اپراتورهای موبایل اعلام کرده که برای اجرای ترابردپذیری هیچ مشکلی ندارد و این موضوع را به صورت کتبی هم ابلاغ کرده است. تست های مربوط به این اپراتور هم انجام شد و هیچ مشکلی نداشت.
وی ابراز کرد: دو اپراتور دیگر به دلیل اینکه از برندهای مختلفی هستند و نرم افزارهای آنها برای اجرای MNP با مشکلاتی در ارتباط گیری عملیاتی با مرکز مدیریت ترابردپذیری شماره ها مواجه است.
عمیدیان گفت: بنابراین با توجه به اینکه 27 اردیبهشت را برای آغاز رسمی این طرح هدف گذاری کرده بودیم، مدت کوتاهی زمان برای رفع مشکلات موجود در نظر گرفتیم و بعد از آن مراسم اجرا را برگزار می کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :