آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 182320
تاریخ انتشار : 26 اردیبهشت 1395 10:34
تعداد بازدید : 615

چرا دریافت کارمزد از خدمات بانکی یک الزام است

اخذ کارمزد موجب قهر مردم با بانکداری الکترونیکی می‎شود؟

کارشناسان و تئوری پردازان در هر رشته‎ای یک اصل مشترک دارند و آن این است که برای فهم ابعاد هر مساله‎ای باید نگاهی جامع، کامل و مستدل داشت. هر چند قضیه ساماندهی و تدوین نظام جامع کارمزد در کشور ساده‎تر از آن است که نیاز به نظریه پردازی داشته باشد، اما بنا به دلایلی تا حدی نامعلوم، این قضیه از سوی متولیان آنقدر پیچیده شده که به نظر می‎رسد در آینده نه چندان دور شاهد نظریه‎پردازی های متعدد در این حوزه خواهیم بود. اکنون بیش از 15 سال از وارد شدن مفهوم بانکداری الکترونیکی به عرصه بانکی کشورمان گذاشته و هنوز برخی در حال توضیح واضحات هستند.

منصور اولی
 ترس از قهر مردم!
به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و آگاهان به حوزه خدمات بانکی در حال حاضر یکی از مهم‏ترین ایرادات در حوزه نظام بانکی کشور ارایه خدمات متنوع رایگان به مشتریان است. شاید شما هم برآشفته شوید و بگویید بانک‎ها کم پول از مردم می‎گیرند که ادعای خدمات رایگان می‎کنند؟ بله حق با شماست قاعدتا هزینه این خدمات ارایه شده به مردم از جیب روسای محترم بانک‎ها پرداخت نمی‏شود. در حال حاضر نظام بانکی ما دچار ضعف‎های ساختاری بسیاری است و یکی از این ضعف‎ها و تنها یکی از ضعف‎ها به حوزه ارایه خدمات بر می‎گردد. اما مساله مهم‏تر این است که هنوز بسیاری از تصمیم‎سازان به علت این مشکلات پی نبرده‏اند و هنوز هم در فضای اوایل دهه 80 سیر می‏کنند. تعجب برانگیز است که در سال 1395 یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در مورد کارمزدهای بانکی بگوید: «دریافت کارمزد از خدمات بانکی باعث قهر مردم با خدمات الکترونیکی بانکی می‎شود» 
رحیم زارع در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت گفته است: «ارایه خدمات بانکداری الکترونیکی باعث شده نیاز به افزایش شعب بانکی و کارکنان مورد نیاز بانک کاهش یابد. استفاده از دستگاه کارتخوان به نفع بانک، مردم و دولت است، اجرای کسر کارمزد از دستگاه های کارتخوان باعث قهر مردم و فروشندگان با خرید الکترونیکی می شود.»
جالب‎تر این نماینده مجلس مدعی شده است کاهش استفاده از کارتخوان‎ها سبب افزایش نقدینگی می شود، با این کار مردم مجبور می‎شوند همواره پول بیشتری در جیب داشته باشند و از کارت کمتر استفاده کنند که در این صورت بانک‎‏ها هم متضرر خواهند شد و طبیعتا ضرر اجرای این طرح برای دولت بیشتر از منفعتش است.
این دیدگاه به کسب و کار بزرگی به نام خدمات الکترونیکی بانکی که در اصل در دنیا مترداف ارایه کل خدمات بانکی است نشان می‎دهد که در نظر بسیاری از تصمیم‏گیرندگان و مسوولان  ارایه خدمات بانکی نه یک کسب و کار که تنها یک ابزار برای جلوگیری از چاپ پول است. در همین گفته‎ها آقای زارع منظورش از نقدینگی احتمالا چاپ پول فیزیکی بوده وگرنه استفاده کردن یا نکردن از دستگاه کارتخوان قاعدتا ربطی به پایه پولی و آنچه به عنوان نقدینگی در اقتصاد از آن یاد می‏شود ندارد. 
 ادعاهایی در مورد اثراتی که تحقق نیافته 
جالب این است که در این گفت و گو این نماینده مجلس اوج تاثیر استفاده از خدمات الکترونیکی بانکی را کاهش شعب بانکی می‏داند و مدعی شده است ارایه خدمات بانکداری الکترونیکی نیاز به افزایش شعب بانکی را کاهش می‏دهد. این در حالی است که در سال‏های اخیر همزمان با گسترش خدمات الکترونیکی تعداد شعبات بانکی هم به شدت افزایشز یافته است. البته نظر زارع در این مورد درست است و قاعدتا باید شاهد کاهش شعب می‏بودیم اما این یک تاثیر حداکثری نیست و حداقل تاثیری است که باید انتظار داشت با گسترش استفاده از خدمات الکترونیکی شاهد باشیم که البته همان هم تحقق نیافته است. 
 مشکل اخذ کارمزد نیست 
گسترش استفاده از خدمات الکترونیکی بانکی در کشور را نمی‎شود نادیده گرفت و بالاخره در این سال‎ها با هزینه‎های انجام شده شاهد تغییراتی بوده‎ایم اما نگاهی به چگونگی رشد این خدمات  و بازبینی اظهاراتی از جنس سخنان این نماینده مجلس نشان می‎دهد درک درست از تاثیرات این خدمات وجود ندارد.
 بانکداری الکترونیکی نه یک انتخاب که یک الزام بوده است و خواه نا خواه ما باید به این سمت می‎رفتیم حالا که سرمایه‎گذاری‎های اولیه انجام شده باید شاهد رشد این کسب و کار باشیم. تدوین نظام کارمزدی و دریافت کارمزد از خدمات بانکی یکی از الزامات رشد این کسب و کار است و دیر یا زود باید این اتفاق بیفتد. آقای زارع در این سخنان پرسیده است چرا بانک‎ها هم باید سود بالا بگیرند و هم کارمزد و پاسخ این است که چون کارمزد نمی‎گیرند سود بالا می‎گیرند. نوع کسب و کار بانکی در ایران باید عوض شود و راه آن هم از کسب درآمد از خدمات و کاهش هزینه‎های واسطه‎گری می‏گذرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :