آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 182330
تاریخ انتشار : 26 اردیبهشت 1395 10:48
تعداد بازدید : 659

کارکرده ها بازار را قرق کرده اند

رونق بازار کارکرده فروش ها در بازار کامپیوتر موضوعی است که در پی تداوم رکود حاکم بر بازار کالاهای کامپیوتری شاهد آن هستیم؛ رونقی که نشان دهنده وضعیت نامساعد بازار است.

فناوران- میزان تقاضا برای کالاهای کارکرده، به ویژه نوت بوک و تبلت در ماه گذشته افزایش چشمگیری یافته و در مقابل فروشندگان تمایل چندانی برای فروش از خود نشان نمی دهند. 
به گفته فروشندگان، نوت بوک های کارکرده بدون گارانتی به فروش می رسند، اما بارها پیش آمده است که خریدار پس از دو تا سه ماه استفاده به فروشگاه مراجعه کرده و بابت خرابی نوت بوک اعتراض کرده و در نهایت کار به شکایت کشیده است. 
در چنین وضعیتی فروش نوت بوک کارکرده دردسر و ضرر برای فروشنده به همراه  دارد. به همین دلیل بیشتر تعمیرکاران ترجیح می دهند نوت بوک کارکرده را اوراق کنند و از قطعات آن برای تعمیر دستگاه های معیوب بهره ببرند که البته این موضوع هم دردسرهای خود را دارد.
به گفته کارشناسان، در شرایط فعلی فروشندگان کالاهای کارکرده به ویژه نوت بوک، وضعیتی به مراتب بهتر از فروشندگان نوت بوک و تبلت دارند. اما از سویی در پی گرانی نوت بوک و تبلت، میزان موجودی کالاهای کارکرده در بازار نیز کاهش یافته است. زیرا کاربران نوت بوک های قدیمی و تبلت زیر بار فروش کالاهای خود نمی روند. 
کارشناسان می گویند: در این شرایط، بیم آن می رود که بازار ایران به محلی برای فروش کالاهای کارکرده کشورهای همسایه تبدیل شود.
فرهاد کتابی یکی از فعالان بازار نوت بوک در این زمینه می گوید: تا پیش از عید نوروز کسبه بازار کالاهای پشت ویترینی را با قیمت مناسب به فروش رساندند و حالا معدود خریدارانی که به بازار مراجعه می کنند مخاطب کالاهای این چنینی هستند. 
کالاهای پشت ویترینی یا کارکرده با قیمت ارزان!
این فعال بازار افزود: در شرایط فعلی حتی اگر فروشنده کالای آکبند را به صورت اقساطی ارایه کند، خریدار زیر بار خرید نمی رود؛ زیرا در ذهن خود منتظر کاهش چشمگیر قیمت است و تصور می کند هر پیشنهادی از سوی فروشنده به ضرر خریدار است.
وی می گوید: همه این اتفاق ها ناشی از بی اعتمادی به فضای بازار است و به نظر نمی رسد که در کوتاه مدت این مشکلات پایان یابد.
کارشناسان به خریداران توصیه می کنند که تا حد امکان از خرید کالای کارکرده خودداری کنند، اما در صورتی که تصمیم به خرید یک نوت بوک یا تبلت کارکرده گرفته اید توصیه می شود دستگاه مورد نظر را بررسی کرده و از نظر یک فرد آگاه و خبره در این زمینه استفاده کنید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :