آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 182777
تاریخ انتشار : 1 خرداد 1395 10:36
تعداد بازدید : 768

معاون اول رییس جمهوری، مهلت 2 ماهه داد

تشکیل کارگروهی جدید برای توقف قاچاق موبایل

از شهریور پارسال که بحث رجیستری گوشی های موبایل مطرح شد تا هم اکنون که حدود 8 ماه از آن می گذرد، نه تنها طرح مورد نظر اجرایی نشد، بلکه هیچ سازمان یا ارگانی هم پیگیر اجرای آن نشد.

ساحره چمنی
افزایش قاچاق گوشی تا رقم بیش از 90 درصد باعث شد تا مسوولان سال گذشته به صرافت بیفتند و اجرای طرح رجیستری (کدینگ) را به منظور جلوگیری از واردات قاچاق برای دومین بار مطرح کنند. اما ظاهرا اجرای این طرح در حد حرف بود و هرگز موضوع برنامه ریزی و زیرساخت های آن مطرح نشد. اگرچه قرار بود که این طرح به شکل کاملا جدی و با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گمرک و در نهایت رگولاتوری اجرایی شود، اما در طول سال گذشته هر بار به نوعی از سوی مقام مسوولی اجرای آن زیر سوال رفت.
چگونگی اجرای طرح که مهم ترین موضوع بود هرگز مورد بحث قرار نگرفت و از سوی دیگر مدام هر یک از سازمان ها و ارگان های مرتبط ساز مخالفی سردادند تا اجرای آن هرگز رنگ واقعیت به خود نگیرد. اما از همه مهم تر اخباری بود که در طول هفته گذشته در رابطه با جلوگیری از اجرای طرح رجیستری مطرح شد. بر این اساس رییس سازمان تعزیرات حکومتی درباره اجرایی نشدن بسیاری از تصمیمات ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرد: در حالی که ستاد از چند ماه پیش تصمیم گرفته با قاچاق گوشی موبایل مقابله کند، اما لازمه مقابله با این مقوله همکاری اپراتورهای فعال کشور است اما ظاهرا یکی از اپراتورها با غیرفعال سازی گوشی های قاچاق در کشور مخالفت کرده است.
به این ترتیب به نظر می رسد که دست هایی در کار است که از اجرایی شدن چنین طرح هایی جلوگیری می کنند.
اما خبری که در طول یکی دو روز گذشته در رابطه با قاچاق مطرح شد نیز جای بحث دارد. 
این خبر با عنوان “تشکیل کارگروهی برای جلوگیری از فعالیت گوشی های تلفن های همراه قاچاق در شبکه مخابرات” منتشر شد که از سویی اجرای طرح رجیستری را زیر سوال می برد.
معاون اول رییس جمهور، اسحاق جهانگیری در جلسه مبارزه با قاچاق کالا با تأکید بر اینکه باید در اسرع وقت نسبت به جلوگیری از واردات قاچاق گوشی تلفن همراه اقدام شود، خواستار تشکیل کارگروهی متشکل از وزارت خانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت، اطلاعات، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و گمرک ایران شده و اعلام کرده بود: این کارگروه حداکثر ظرف مدت دو ماه سازوکار لازم را تعیین و نرم افزار و سامانه مربوطه را طراحی کند به گونه ای که از فعالیت گوشی تلفن همراه قاچاق در شبکه مخابرات کشور جلوگیری شود.
معاون اول رییس جمهور گفته بود: در این راستا باید به گونه ای اقدام شود که مردم دچار زحمت و سختی نشوند و این اطمینان به مردم داده شود که گوشی تلفن همراه و اجناسی که به صورت رسمی در کشور به فروش می رسد از اصالت، کیفیت و استاندارد لازم برخوردار بوده و از مبادی رسمی و به صورت قانونی وارد کشور شده اند.
این موضوع از سوی معاون اول رییس جمهور در حالی مطرح شده که سال گذشته قرار بود چنین طرحی در قالب رجیستری گوشی های موبایل در کشور اجرایی شود، حالا هیچ حرفی از اجرای این طرح نیست و گویی طرح جدیدی در دستور کار است. البته مشخص نیست منظور معاول اول رییس جمهور اجرای طرح رجیستری در قالب تشکیل کارگروهی برای مبارزه با قاچاق کالا بوده، یا طرح رجیستری موبایل به طور کامل منتفی است.
به این ترتیب باید صبر کنیم و ببینیم تا 2 ماه آینده چنین طرحی به مرحله اجرایی می رسد یا باز در حد حرف باقی مانده و از خاطره ها فراموش می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :