آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 182788
تاریخ انتشار : 1 خرداد 1395 10:47
تعداد بازدید : 859

هشدار رییس کمیسسون نرم‎افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای:

سازمان‎های دولتی آگاهانه تر نرم‎افزار خریداری کنند

رییس کمیسسون نرم‎افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای در رابطه با کپی نرم‎افزارهای خارجی مطرح در ایران و ضرر مالی شرکت‎های داخلی گفت: سازمان‎ها و نهادهای دولتی نباید نرم‎افزارهای کپی شده خارجی را خریداری کنند، چراکه از یک سو در حق تولیدکننده داخلی اجحاف می‎شود و از سوی دیگر خدمات پشتیبانی مناسبی دریافت نمی‎کنند.

فناوران- شاهین طبری افزود: متاسفانه برخی از شرکت‎های مطرح حوزه نرم‎افزار کشور اقدام به کپی نرم‎افزارهای خارجی می‎کنند که مشابه آن در داخل وجود دارد و آن را قیمت‎های بالایی به سازمان‎های دولتی می‎فروشند.
 دزدی، دزدی است
رییس کمیسیون نرم‎افزار نصر تهران با تاکید بر اینکه کپی نرم‎افزار چه خارجی و چه ایرانی دزدی محسوب می‎شود و فرقی با دزدی‎های دیگر ندارد، گفت: کپی‎رایت باید تقبیح شود و سازمان‎های دولتی آگاهانه‎تر اقدام به خرید کنند.
طبری با با بیان اینکه فروش نرم‎افزارهای کپی شده به سازمان‎ها کلاهبرداری محسوب می‎شود، افزود: سازمان نظام صنفی رایانه ای بارها در این رابطه به سازمان‎ها هشدار داده است. اما نمی‎تواند جلوی فعالیت این شرکت‎ها را بگیرد.
 کپی رایت با قید ملی
طبری همچنین با ابراز تاسف از اینکه قانون کپی رایت بعد از سال‎ها هنوز ضمانت اجرایی ندارد، گفت: قانون کپی‎رایت نه تنها ضمانت اجرایی ندارد، بلکه قید ملی نیز دارد. یعنی اگر نرم‎افزار خارجی باشد شرکت‎ها می‏توانند آن را کپی کنند مانند ویندوز و جلوی اینکار 
گرفته نمی‎شود.
وی اضافه کرد: تنها در صورتی که شرکت‏های تولیدکننده نرم‎افزارهای خارجی مطرح در ایران نمایندگی داشته باشند می‎توانند این موضوع را پیگیری و از حقوق خود دفاع کنند.
به گفته او در حال حاضر بسیاری از نرم‎افزارهای ERP، BPMS ، اواکل و غیره در ایران کپی شده و به قیمت های بالایی به سازمان‎های دولتی فروخته می‎شود.
 درخواست از مجلس دهم
رییس کمیسیون نرم‎افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای از نمایندگان مجلس دهم خواست تا توجه بیشتری به قانون کپی‎رایت داشته باشند و آن را جدی بگیرند.
او با بیان اینکه امیدوارم روزی کپی رایت در ایران نیز جنبه بین‎المللی پیدا کند، گفت: مالکیت فکری در جهان اکنون اهمیت زیادی دارد و بیش از 80 درصد ارزش شرکت‎ها را تشکیل می‎دهد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :