آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 182910
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1395 10:32
تعداد بازدید : 555

تحمیل طرح تشویقی به مشترکان ایرانسل و سکوت رگولاتوری

در ماه های اخیر برخی اپراتورهای تلفن همراه به طور خودخواسته نسبت به فعال سازی برخی طرح های تشویقی برای مشترکان خود اقدام کرده و بدین ترتیب حق انتخاب مشترک برای بهره مندی از طرح های مد نظر سلب شده است.

ایسنا- طرح های تشویقی اپراتورهای تلفن همراه همان طور که از نام آنها برمی آید پاره ای طرح ها هستند که به واسطه آنها اپراتور ارایه کننده خدمات برای مشترک امکان یا تخفیفی ویژه در نظر می گیرد تا در شرایط رقابتی بازار مقبولیت بیشتری داشته باشد.
در این میان نکته قابل توجه اینکه به طور معمول مشترک ملزم به پرداخت هزینه ای برای فعال سازی این طرح ها می شود تا با پرداخت این هزینه برای مدتی از تخفیف های اپراتوری بهره مند شود. اپراتور نیز با اطلاع رسانی در زمینه طرح های تشویقی تلاش می کند اهداف مدنظر خود را محقق کند اما نکته قابل توجه آنکه همواره تاکید برآن بوده است که اپراتورهای مختلف بدون اطلاع رسانی و رضایت مشترک مجاز به فعال سازی طرحی روی خط او نخواهند بود.
با این حال طی ماه های گذشته مواردی بوده که اپراتور دوم بدون اطلاع رسانی و جلب رضایت برخی مشترکان سرویسی را فعال کرده که به واسطه آن مشترک قادر به استفاده از سرویس های مورد علاقه خود مانند امکان شارژ شگفت انگیز نخواهد بود.
در این طرح اجباری که مکالمه رایگان نام دارد مشترک برای تمام تماس های خود هزینه تماس را پرداخت می کند و در نهایت اصلا مشخص نیست که چنین وعده ای کی و با چه شرایطی عملیاتی می شود.
البته برخی اطلاعات کسب شده گویای آن است که با فعال سازی این طرح مشترک تنها در صورتی از مکالمه رایگان برخوردار می شود که با مدت زمانی بیش از 10 دقیقه مکالمه کرده و هزینه 10دقیقه اول تماس را متقبل شود تا مابقی مکالمه او به شکل رایگان محاسبه شود.
ناگفته پیداست که بخش عمده تماس های بسیاری مشترکان در مدت زمانی کمتر از چند دقیقه انجام شده و ممکن است مشترک ترجیح دهد برای استفاده از تخفیف در این تماس ها به استفاده از طرح هایی مانند 20 درصد شارژ شگفت انگیز که اپراتور امکان آن را در نظر گرفته بهره مند شود اما با این طرح اجباری دیگر چنین امکانی وجود نخواهد داشت.
اما پس از تماس با مرکز پشتیبانی ایرانسل نیز کارشناسان تاکید می کنند این بسته به صلاحدید ایرانسل برای برخی مشترکان فعال می شود و اگر مشترکی علاقه مند به استفاده از آن نیست می تواند یک پیامک بدون متن به 7000 ارسال کند تا این سرویس غیر فعال شود اما این غیر فعال سازی به معنای آن نیست که اپراتور مجدد این سرویس را برای شما فعال نکند و ممکن است 24 ساعت پس از غیر فعال سازی، این سرویس بار دیگر برای شما فعال شود!
در این میان پیگیری موضوع از سوی اپراتور هم تا کنون با توضیح و جوابی همراه نبوده و با وجود اینکه پیش از این هم این مساله رسانه ای شده و نسبت به آن انتقاداتی صورت گرفته توضیحی در این باره ارایه نشده و اجرای این طرح اجباری نیز متوقف نشده است.
پیگیری موضوع از سوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات که وظیفه قانونگذاری و نظارت بر حوزه ارتباطی کشور را دارد هم هنوز نتیجه ای به همراه نداشته و این سازمان اینگونه اعلام کرده است که پس از بررسی جامع موضوع توضیحات لازم در این خصوص را منتشر خواهد 
کرد.
حال باید مانند دفعات قبل به انتظار نشست تا مشخص شود آیا این بار نهاد و سازمانی به حمایت از حقوق مشترکان ایرانسل اقدام می کند یا همچنان این روال خودمختار ادامه خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :