آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183035
تاریخ انتشار : 4 خرداد 1395 10:57
تعداد بازدید : 824

فقط 12 هزار دستگاه در یک ماه

واردات نوت بوک باز هم نصف شد

بر اساس بررسی های صورت گرفته، در دو ماه گذشته میزان تقاضا از بازار نوت بوک در برخی از روزها به حد صفر رسیده است و در حال حاضر نوت بوک جزو کم فرو ش ترین کالاهای حوزه کامپیوتر است.

فناوران- محمد صحرایی، یکی از فعالان بازار نوت بوک در این زمینه می گوید: انتظار خریداران برای کاهش قیمت ها عامل اصلی ریزش تقاضا در بازار نوت بوک است. وی به کاهش چشمگیر حجم واردات کالا در ماه های گذشته اشاره کرده و می گوید: به نظر می رسد که واردات نوت بوک دیگر سود ندارد. این درحالی است که گروه دیگری از فعالان بازار بر این باورند که کاهش حجم واردات نوت بوک شایعه است و بازار مخاطبان خود را دارد.
گزارش های گمرک هم حاکی از این است که میزان واردات نوت بوک در حد بسیار ناچیزی بوده است.
بررسی آمار و ارقام ارایه شده از سوی گمرک نشان داد که در ماه نخست سال 1395 تنها 47 هزار و 640 کیلوگرم نوت بوک از مبادی رسمی وارد بازار ایران شده که با احتساب میانگین وزن 4 کیلوگرم برای هر نوت بوک می توان به این نتیجه رسید که در مدت مورد نظر 11 هزار و 910 دستگاه از مبادی رسمی وارد کشور شده است.
نکته مورد توجه این است که از این حجم واردات، یک دستگاه از کشور آلمان و مابقی از امارات وارد گمرک ایران شده اند. بررسی ها نشان داده است که این حجم واردات در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل در حدود 50 درصد و نسبت به دو سال قبل در حدود 90 درصد کاهش یافته است.
کارشناسان می گویند: حتی در دوران رکود نیاز بازار ایران به نوت بوک بیش از 47 هزار دستگاه است و بی شک بخش بزرگی از نیاز بازار و به ویژه در شهرهای مرزی از طریق قاچاق تامین می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :