آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183930
تاریخ انتشار : 17 خرداد 1395 11:57
تعداد بازدید : 700

قایم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت:

اتاق بازرگانی برای توسعه صادرات در بازار جهانی فعال شوند

قایم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی تا 3.5 درصد متناسب با کالاهای مختلف، جایزه صادراتی تعیین شده است که سه درصد به کالاهای با ارزش افزوده بیشتر اختصاص می یابد و نیم درصد برای کالاهایی که ارزش افزوده کمتری دارند، در نظر گرفته شده است.


ایسنا- مجتبی خسروتاج درباره حرکت بخش‎خصوصی به سمت صادرات کالا گفت: بخش‏خصوصی باید خود را در جریان بازار جهانی قرار دهد. صادرات تنها با ورود به بازار جهانی فراهم می شود و صادر کنندگان نباید فکر کنند که اگر بدون تحرک بنشینند کالاهای خود را می توانند صادر کنند. همواره رسم بازار این است که فروشندگان، خریداران را دوره می کنند. 
وی ادامه داد: حتی باید بدانیم که هیات هایی که از کشورهای مختلف به کشور دیگری اعزام می شوند نگاه کلان شان فروش کالاست تا خرید آن؛ بنابراین نگاه آنها کسب بازار است و این هوشیاری و توجه بخش خصوصی است که در مذاکره نقش خود را به خوبی ایفا کند. 
قایم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که اتاق بازرگانی و بخش‎خصوصی برای توسعه صادرات باید در بازار جهانی فعال شوند، گفت: باید از هر فرصتی برای پیوستن به بازار جهانی استفاده شود و کشورهایی که بالقوه خریدار محصولات ما هستند مدنظر قرار گرفته و هدف گذاری شوند تا با برنامه ریزی درست از بهترین فرصت ها استفاده کنیم. 
خسروتاج با بیان این که یکی از مشکلات ما در فرآیند کار با اروپا بحث صدور ویزاست، افزود: به طور مثال حل مشکل این بخش به وزارت امور خارجه بر می گردد تا بحث صدور روادید به طور عمده مورد توافق قرار گیرد و مشکلات پیش آمده در ارتباط با آن حل شود. علاوه بر این باید بخش اقتصادی سفارتخانه ها برای ارتباط با بازرگانان فعال شود و در سفرهایی همچون سفری که وزیر امور خارجه به همراه هیات اقتصادی به سوئد اعزام شود مدنظر قرار گیرد. 
او در خصوص رایزنان تجاری ایران در کشورهای مختلف، گفت: رایزن ها باید متناسب با بودجه وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز سازمان توسعه تجارت ایران مورد توجه قرار گیرند. مشکلات مالی در این رابطه وجود دارد که باید برطرف شود. علاوه بر سازمان توسعه تجارت که می تواند با اعزام رایزنان بازرگانی به بخش خصوصی کمک کند در خیلی از کشورهای دنیا تجربیات اتاق های بازرگانی مورد استفاده قرار می گیرد و در اشکال مختلف به بخش خصوصی خدمت می رساند. 
وی ادامه داد: در برخی کشورها حتی از تشکل های خصوصی به عنوان نماینده استفاده می شود تا در بخش اقتصادی به عنوان رایزن بازرگانی فعالیت کنند. با توجه به این که این افراد با گذرنامه سیاسی در سفارتخانه ها مستقر می شوند، باید کارمندان رسمی باشند و مشکلی در جذب آنها وجود نداشته باشد که این مساله تا حدودی محدودیت ایجاد می کند. متاسفانه در برخی کشورهای هدف رایزن های بازرگانی نداریم و باید با استفاده از اتاق های بازرگانی کار را پیش ببریم. اتاق ها باید در این زمینه ورود کنند و در کشورهای هدفی که ما رایزن بازرگانی نداریم فعالیت داشته باشیم. 
وی همچنین افزود: تعیین جوایز صادراتی که در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی مدنظر قرار گرفته دیگر راهکاری است که می تواند به عدم خروج صادرات مواد غیرنفتی خام از کشور کمک کند. به طور مثال در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی تا 3.5 درصد متناسب با کالاهای مختلف جایزه صادراتی تعیین شده است. سه درصد به کالاهایی اختصاص می یابد که ارزش افزوده بیشتری دارند و نیم درصد نیز به کالاهایی اختصاص می یابد که ارزش افزوده کمتری دارند. به همین دلیل با مکانیزم های تشویقی و نیز تسهیلات بانکی می توانیم از خروج مواد غیرنفتی خام از ایران جلوگیری کنیم. 
خسروتاج افزود: کوچک ترین غیبت در بازار جهانی باعث می شود رقبا دست به کار و جایگزین شوند. تمام سیاست های تشویقی و سلبی به گونه ای لحاظ شده که به سمت صادرات کالاهایی برویم که ارزش افزوده دارند. در کشور نیازمند بعضی از گروه های کالایی صادراتی هستیم تا زمینه رقابتی بودن کالاهای صادراتی حفظ شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :