آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183931
تاریخ انتشار : 17 خرداد 1395 11:58
تعداد بازدید : 727

رییس اتاق بازرگانی ایران:

بخش‎خصوصی به سیاست های موقتی دولت عادت کرده است

رییس اتاق بازرگانی ایران صبح دیروز در سیزدهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: دولت یازدهم اگرچه در طول سه سال گذشته، گام های خوبی برای ایجاد آرامش در بازار، کنترل تورم و باز کردن عرصه بین الملل برای بنگاه ها و فعالان اقتصادی برداشته است، اما شرایط امروز اقتصادی، هنوز خوب نیست.


فناوران- محسن جلال پور افزود: شرایط بنگاه ها به هیچ وجه خوب نیست و رکود، بسیاری از آنها را زمین گیر کرده و برخی نیز در انبوهی از مشکلات و با دست و پنجه نرم کردن با آنها با درصدی از ظرفیت شان فعالیت می کنند و امروز وضع بنگاه های ما از یک سال گذشته بهتر نیست. 
جلال پور با طرح این پرسش که چرا علی رغم تمام هزینه کردها، نتیجه ملموسی برای ایجاد رونق و بهبود وضعیت اقتصادی کشور نگرفته ایم، گفت: اقتصاد ایران یک اقتصاد بیمار است که ریشه در دهه های گذشته و قبل از انقلاب داشته و دارد و در طول این مدت، هرگاه بخشی از این بیماری خودنمایی کرده، سیاست گذاران با تجویز مسکن و درمان مقطعی سعی در درمان آن کرده اند.
رییس اتاق بازرگانی ایران افزود: تعریف غلط پروژه های عمرانی، بزرگ شدن دولت، اجرای غلط طرح هدفمندی یارانه ها، افزایش بدهی دولت به بخش خصوصی و بانک‏ها و برخی از اتفاقات ناگوار دیگر، دست به دست هم داده تا یک کلاف سردرگم از مشکلات اقتصادی را به این برهه از زمان تحمیل کند.
وی ادامه داد: در کنار این، پول منابع نفتی هم ته کشیده و با ارزان شدن قیمت نفت، امکان تزریق این پول هم وجود ندارد و باید امروز، راهکاری دیگری برای بهبود این وضعیت اتخاذ کرد.
وی اقتصاد ایران را نیازمند یک جراحی بزرگ دانست که در کنار آن، عزم ملی می طلبد و گفت: نباید انتظار داشت که در جراحی اقتصاد ایران، وضعیت بنگاه هایمان و حتی وضعیت اشتغال مان بهتر شود و حتی ممکن است در ابتدای راه، فشار بیشتری به بنگاه ها بیاید.وی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به فعالان بخش‎خصوصی نیز گفت: طی یکسال گذشته نتوانسته ایم چندان گره ای از بنگاه ها و فعالان اقتصادی بگشاییم، تجربه یکسال گذشته نشان می دهد بخش خصوصی ما نیز به همان اقتصاد بیمار و سیاست های موقتی عادت کرده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :