آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 183933
تاریخ انتشار : 17 خرداد 1395 12:2
تعداد بازدید : 730

فیس بوک: از میکروفون موبایل ها جاسوسی نمی کنیم

فیس بوک اعلام کرده با سواستفاده از میکروفون های گوشی تلفن همراه به گفته های کاربران گوش نمی کند و درصدد نیست از این طریق آگهی های هدفمند برای افراد ارسال کند.


فارس- بر اساس مطلبی که در وبلاگ فیس بوک ارسال شده به کاربران اطمینان داده شده که آنان به هیچ وجه هدف جاسوسی فیس بوک نیستند. 
انتشار این خبر واکنشی به برخی گزارش های خبری است که نشان می دهد فیس بوک می تواند مکالمات کاربران خود را شنود کند و با تحلیل محتوای آنها تبلیغاتی متناسب با نیازها و دغدغه های هر فرد را برای وی نمایش دهد.
اولین بار کلی برنز استاد ارتباطات جمعی در دانشگاه فلوریدای جنوبی در گفتگو با روزنامه ایندیپندنت اعلام کرد بررسی های او ثابت می کند فیس بوک مکالمات تلفن همراه کاربران خدمات خود را از طریق میکروفون گوشی شنود می کند و بر همین اساس آگهی های تبلیغاتی برای افراد نمایش می دهد.
بر اساس تکذیبیه فیس بوک این شرکت با استراق سمع مکالمات کاربران آگهی های هدفمند برای آنها نمایش نمی دهد یا فید خبری افراد را بر مبنای آنچه که در حین گفتگو با گوشی اظهار داشته اند تغییر نمی دهد. 
این شرکت همچنین ادعا کرده تنها زمانی می تواند به میکروفون گوشی تلفن همراه هر کاربر دسترسی داشته باشد که خود وی چنین اجازه ای را داده باشد.
این اولین بار نیست که اخباری در مورد استراق سمع مکالمات کاربران شبکه اجتماعی فیس بوک منتشر می شود. در اکتبر سال 2015 یکی از کاربران شبکه اجتماعی ردایت تاکید کرده بود پس از آنکه با نامزدش در مورد کشتن یک سوسک از طریق گوشی تلفن همراه صحبت کرده بود، تبلیغات آنلاینی در مورد کنترل آفات برای وی نمایش داده شده است.
در سال 2014 هم فیس بوک اذعان کرده بود اگر کاربران در حال ارسال مطلبی جدید در فیس بوک از طریق گوشی باشند و در همان حال به موسیقی خاصی گوش کرده یا یک برنامه تلویزیونی را تماشا کنند، صدای آن موسیقی یا برنامه توسط برنامه همراه فیس بوک ضبط می شود. البته کاربران می توانند چنین قابلیتی را غیرفعال کنند.
فیس بوک تنها شرکت بزرگ فناوری امریکا نیست که به چنین جاسوسی هایی متهم شده و نشان داده که حریم شخصی کاربران را چندان جدی نمی گیرد. چند هفته قبل مشخص شده بود که FBI از توانایی استراق سمع و جاسوسی از کاربران بلندگوی هوشمند آمازون اکو برخوردار است و می تواند از محتوای دستورات صوتی کاربران خطاب به این بلندگو مطلع شود. به نظر می رسد با افزایش ابزار متصل به اینترنت در سال های آینده دامنه جاسوسی هایی از این دست باز هم افزایش یابد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :