آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184010
تاریخ انتشار : 18 خرداد 1395 10:41
تعداد بازدید : 732

افزایش شفافیت با انتقال حساب‎های دولتی به بانک مرکزی

بانک مرکزی و وزارت اقتصاد برای انتقال حساب‎های دولتی به بانک مرکزی همایشی با همین عنوان برگزار کردند که در قالب آن کارشناسان این دو نهاد نظارت خود را در مورد مزیت‎های اجرای آن بیان کنند.


فناوران - بر اساس آنچه در این همایش بیان شد مسوولان بانک مرکزی انتقال حساب دستگاه‎های اجرایی به این بانک و وصول مستقیم درآمدهای دولت در حساب های درآمدی خزانه داری کل کشور را سبب افزایش شفافیت در گردش مالی، پرهیز از رسوب وجوه دولتی در نهادهای مالی دیگر و تسریع در تخصیص بودجه دستگاه های اجرایی اعلام  می‏دانند.
بهزاد قیاسوند، مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی و محسن بُرزوزاده، مدیرکل خزانه وزارت امور اقتصادی و دارایی در نخستین همایش انتقال حساب های دولتی به بانک مرکزی، یکی از هدف‎های اجرای این طرح را بسترسازی برای وصول درآمد متناسب با ردیف های بودجه ای به واسطه یک حساب واحد با سازوکار شناسه واریز دانستند.
فراهم آوردن امکان رصد و گزارش گیری تراکنش های مالی برای همه سطوح دسترسی (مانند خزانه داری کل)، تجمیع حساب های پرداخت دستگاه های اجرایی و امکان سنجی استفاده از یک حساب برای همه پرداخت های دستگاه های اجرایی همسو با بودجه ریزی عملیاتی از دیگر پیامدهای اجرای این طرح است.
به گفته این کارشناسان، با انتقال حساب دستگاه‎های اجرایی به بانک مرکزی می توان به بسترسازی برای نقل و انتقال وجوه به صورت الکترونیکی و کنترل و مدیریت نقدینگی وجوه عمومی دست یافت.
به گفته آنان، برای پیشبرد این طرح تاکنون اقدام‎هایی مانند استقرار سامانه بانکداری متمرکز (نسیم) در بانک مرکزی، انتقال و ساماندهی همه حساب های خزانه داری کل نزد بانک مرکزی و تعیین چارچوب شناسه واریز برای جایگزینی با حساب های متعدد رابط درآمدی صورت گرفته است.
همچنین برای انجام استعلام‎ها و برقراری ارتباط برخط میان کاربران مجاز خزانه داری کل کشور و خزانه معین استان ها با سامانه بانکداری متمرکز بانک مرکزی زیرساخت های لازم آماده شده است.
همچنین در پی هماهنگی های اولیه با 10 دستگاه معرفی شده از سوی وزارت امور اقتصادی، وجوه درآمدی موسسه تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی، وزارت امورخارجه، مرکز آمار ایران، نیروی انتظامی (دو ردیف درآمدی) و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (یک ردیف درآمدی) وصول شده است.
طرح ملی انتقال حساب های دولتی به بانک مرکزی به استناد اصل 53 قانون اساسی و موادی از قانون پولی و بانکی، قانون محاسبات عمومی، قانون عملیات بانکی بدون ربا (بهره)، آیین نامه اجرایی فصل پنجم قانون عملیات بانکی بدون ربا (بهره) و مفاد ماده 94 قانون برنامه پنجم توسعه کشور در بیست و پنجم مهرماه 1391 به تصویب شورای پول و اعتبار رسید و مقدمات اجرایی شدن کامل آن هنوز در حال انجام است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :