آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184011
تاریخ انتشار : 18 خرداد 1395 10:42
تعداد بازدید : 672

ساخت پوست مصنوعی که حس و حال تان را می فهمد

یک دانشمند ژاپنی نوعی پوست زیستی طراحی کرده که می تواند جایگزین بسیاری از ابزارها و روش های کنونی تشخیص سرطان شود. این پوست مصنوعی همچنین می تواند تومورها را آشکار و حملات قلبی را پیش بینی کند و حتی حس افراد را با دست دادن با آنها تشخیص دهد.


Itechpost- تاکائو سومه یا، پروفسور و مهندس الکترونیک از دانشگاه توکیو حدود 13 سال است که روی پوست های مصنوعی زیستی کار می کند. علم بیونیک در واقع آمیخته ای از ساختارهای طبیعی پوست و موجودات زنده و فناوری های جدید است. 
گفتنی است که پوست الکترونیکی که سومه یا چند سال پیش اختراع کرده بود، توسط مجله تایم بهترین نوآوری سال 2005 نام گرفت. این محصول در آن زمان می توانست فشار و تغییرات دمایی را تشخیص دهد، قابلیت هایی که می تواند به روبات ها حس لامسه بدهد. 
حال سومه یا با گذشت بیش از 10 سال، اولین پوست بیونیک قابل انعطاف بسیار باریک جهان را ساخته است. این پوست بدون  شکستن، خم می شود. دانشمندان معتقدند که با کمک این دستاورد، می توانند به اجسام مختلف از جمله روبات ها را با استفاده از این پوست بیونیک، حس بدهند. 
پوست بیونیک جدید قابلیت های بسیار وسیعی دارد. برای مثال حساسیت فراصوت به این پوست امکان می دهد تا کوچک ترین تغییرات در فشار را تشخیص دهد. از این پوست بیونیک می توان برای تولید دستکش هایی استفاده کرد که می توان با آنها تومورهای سرطان سینه را تشخیص داد. تومورهای سرطانی اغلب سفت تر از بافت سینه هستند به این ترتیب می توان این داده ها را به سنسور متصل شده به دستکش منتقل کرد. هنوز خیلی زود است که بتوان این نوآوری را جایگزین ماموگرافی دانست و باید درباره تشخیص بسیار دقیق وجود تومورها در سینه دانش پزشکی بیشتری به دست آورد. در هر حال این سنسورها می توانند در آینده نزدیک بدون نیاز به قرار گرفتن بیمار در معرض تشعشعات و کاملا بدون درد تومورهای سرطانی را تشخیص دهند.
می توان از این پوست برای دریافت سیگنال های مختلف از مغز و سپس منتقل کردن آنها به یک اندام مصنوعی برای جابه جا کردن آن اندام استفاده کرد. این پوست همچنین می تواند سطوح اکسیژن را ارزیابی کند که در عمل های جراحی یا برای تولید سنسورهای پوست الکترونیک سنجش ضربان قلب برای ورزشکاران مفید است.
این پوست بیونیک کاربردهای غیرپزشکی و روباتیک نیز دارد. برای مثال ورزشکاران می توانند از این محصول برای سنجش میزان فشار مناسب برای گرفتن راکت تنیس یا چوب گلف استفاده کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :