آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184078
تاریخ انتشار : 19 خرداد 1395 10:16
تعداد بازدید : 740

ادامه چاره‌جویی‎ها برای نجات یک طرح ناموفق

حذف سقف1/5 میلیون تومانی حقوق برای دریافت کارت خرید کالا

در جلسه ویژه سازمان مدیریت برای بررسی دلایل شکست طرح خرید کالای ایرانی قرار بر این شده تا سقف ۱.۵ میلیون تومانی حقوق مشمولان این طرح برداشته شود تا شاید مردم رغبتی به تهیه کارت‎های اعتباری داشته باشند.

تسنیم- از همان روزهای نخست اجرایی شدن طرح کارت اعتباری خرید کالای با دوام ایرانی بسیاری از تولیدکنندگان با گلایه از اینکه مردم خریدی با این کارت ها انجام نمی دهند، معتقد بودند فروش تولیدکنندگان در قالب این طرح بسیار اندک است و مردم بیشتر ترجیح می دهند به نمایندگی ها مراجعه و کارت ها را نقد کنند.
اظهارات تولیدکنندگان در ناموفق بودن طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی درحالی بیان می شود که قرار بود سه گروه بازنشستگان، فرهنگیان و مشمولان تأمین اجتماعی هر کدام 350 هزار عدد کارت خریداری کنند تا اجرای این کارت به رقم یک میلیون و 400 هزار نفر برسد. بدین ترتیب بانک مرکزی نیز بودجه 4 هزار و200 میلیارد تومانی را برای تحقق این طرح پیش‎بینی کرده بود. اما گزارشات میدانی از سطح بازار نشان می دهد اکثر تولیدکنندگان لوازم خانگی نتوانستند محصولات خود را در قالب این طرح به فروش برسانند. تعدادی از تولیدکنندگان نبود نمایندگی در سطح شهر را یکی از دلایل عدم فروش محصولات خود اعلام می کنند اما دلیل اصلی ناموفق بودن کارت اعتباری را باید عدم تمایل مردم به خرید انواع کالاها دانست. ناموفق بودن طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی باعث شده تا  جلسه ای در سازمان مدیریت و برنامه ریزی با حضور مسوولان مربوطه برگزار و دلایل آن مورد ارزیابی قرار گیرد. به نظر می رسد دولت خود نیز بر ناموفق بودن این طرح تأکید داشته و معتقد است باید تدبیر مناسب تری را برای تحریک تقاضا در سطح بازار به کار گیرد. در این جلسه که دوشنبه شب گذشته در سازمان مدیریت و برنامه ریزی برگزار شد، در ابتدای جلسه بانک های عامل طرح کارت اعتباری خرید کالا به ارایه گزارشی در خصوص میزان کارت‎های صادر شده پرداختند که براساس این گزارش بانک ملی حدود 75 هزار ، بانک رفاه 5 هزار و 500  و بانک صادارت بیش از 11 هزار کارت اعتباری را صادر کرده است.
اما نکته قابل تأمل این است که با وجود صدور کارت‎ها جامعه هدف تمایلی به تهیه آنها نداشته و آمار افرادی که اقدام به تهیه کارت اعتباری خرید کالا کرده‏اند بسیار اندک است. مسوولان وزارت صنعت و سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی که در این جلسه حضور داشتند ضمن اعتراف به این موضوع که مردم هیچ استقبالی برای خرید کالا در قالب این طرح نداشته اند؛ تأکید کردند که باید دلایل شکست این طرح مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد.
 نمایندگان تولیدکنندگان نیز که در این جلسه حاضر بودند با تأکید بر رکود بازار اعلام کردند که امروز کالا به وفور در بازار و انبارها وجود دارد حتی فروشندگان کالاها را به صورت قسطی با تخفیفات مناسب در اختیار مشتریان قرار می دهند ولی رکود حاکم بر بازار شرایط فعالیت را برای آنها سخت تر از گذشته کرده است.
در ادامه این جلسه پس از صحبت های حاضران قرار بر این شد تا سقف حقوق مشمولان که قبلاً در این طرح یک میلیون و 500 هزار تومان بود برداشته شود تا مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی به همراه کارکنان آموزش و پروش بدون محدودیت حقوق اقدام به تهیه این کارت‎ها برای خرید کالاهای مورد نیاز خود کنند.همچنین مقرر شد این طرح تا پایان خرداد ماه ادامه داشته باشد و اگر مشمولان طرح کارت اعتباری خرید کالا نتوانستند بودجه بانک مرکزی را برای این طرح جذب کنند سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی به همراه وزارت صنعت، سازمان‎های دیگر را نیز به این طرح اضافه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :