آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184079
تاریخ انتشار : 19 خرداد 1395 10:18
تعداد بازدید : 932

مرکز ماهر بالاخره واکنش نشان داد

مراکز دولتی هر چه سریع تر عضو سامانه تعاملی شوند

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای کشور (ماهر) در اطلاعیه ای اعلام کرد: کلیه مراکز و سازمان هایی که به رغم اطلاع رسانی های قبلی، هنوز به سامانه تعاملی این مرکز متصل نشده اند، هرچه سریع تر نسبت به عضویت اقدام کنند.

فناوران- در 10 روز گذشته حملات گسترده ای به سایت های ایرانی انجام شد و سایت های مختلف ایرانی از جمله سایت وزارت امور خارجه و مرکز آمار ایران هک شد.
این حملات از سوی هکری در عربستان سعودی رهبری شده و گروه های مختلفی از جمله از اروپا نیز با این هکر همکاری داشته اند. نکته مهم این که ظاهرا از شیوه نه چندان پیچیده ای برای هک سایت های ایرانی استفاده شده که نشان از ضعف این سایت ها در حوزه امنیت سایبری دارد.
با توجه به این حملات، مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای که بازوی امنیتی سازمان فناوری اطلاعات وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات محسوب می شود دیروز بالاخره واکنش نشان داده و اطلاعیه ای را خطاب به ۲۵۰۰ سازمان و شرکت متصل به سامانه تعاملی امن، صادر کرد.
مرکز ماهر اعلام کرد: با توجه به حملات چند روز اخیر به بعضی از سایت های عمومی که بیشتر آنها از نسخه های بروز نشده و آسیب پذیر سامانه های مدیریت محتوا استفاده کرده اند، اعمال بعضی از رویه های اولیه و پایه امنیتی می توانست از حوادث رخ داده جلوگیری کند.
مرکز ماهر به عنوان یک نهاد تخصصی و مرجع در کشور، به دور از اطلاع رسانی های شتابزده، ضمن تماس با مراکز و سایت های موردحمله واقع شده و اعلام آمادگی برای ارایه مشورت های فنی، هماهنگی های لازم را در سطح ملی و حوزه بین المللی به خصوص مراکز CERT کشورهای عربی که محتمل است منابع آنها مورد سوءاستفاده هکرها واقع شده باشد، به عمل آورده و کماکان در حال پیگیری موضوع در ابعاد مختلف است. 
از این رو با توجه به تحلیل ها و جمع بندی های صورت گرفته مرکز ماهر اعلام کرد:
۱- کلیه سازمان ها و شرکت های متصل به سامانه تعاملی امن مرکز ماهر، برای دریافت بسته اجرایی فوری برای امن سازی پایه که براساس تجربیات و تحلیل های حملات صورت گرفته، تهیه شده است، به سامانه تعاملی مراجعه کنند.
۲- در این زمینه کلیه مراکز و سازمان ها که برغم اطلاع رسانی های قبلی، هنوز به سامانه تعاملی متصل نشده اند، باید هرچه سریعتر نسبت به عضویت اقدام کنند.
۳- به زودی گزارشی از نحوه همکاری دستگاه ها با مرکز ماهر در زمینه استفاده از راهنمایی ها و هشدارهای ارایه شده و میزان تعامل آنها در هنگام حوادث و رخدادهای امنیتی، به نهادهای مرجع ارایه خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :