آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184081
تاریخ انتشار : 19 خرداد 1395 10:23
تعداد بازدید : 750

هراس آشکار قاچاقچیان از اجرای طرح رجیستری

واردات قانونی موبایل 28 میلیون دلار رشد کرد

بر اساس آمار گمرک دراردیبهشت ماه سال جاری بیش از 65 تن گوشی تلفن همراه به کشور وارد شد.

فناوران- بر اساس آمار گمرک در دو ماهه نخست سال جاری 75 تن گوشی تلفن همراه به ارزش 33 میلیون و 66 هزار و 943 دلار به کشور وارد شد.
امارات متحده عربی، جمهوری کره، چین و هنگ کنگ از کشورهای مبدا واردات گوشی تلفن همراه به کشور هستند که بیشترین میزان واردات از امارات متحده عربی انجام شده است.
بر اساس این گزارش، ارزش ریالی واردات گوشی تلفن همراه به کشور 100 میلیارد و 176 میلیون و 264 هزار و 348 تومان در گمرک ثبت شده است.
این در حالی است که در فروردین ماه تنها هفت تن گوشی تلفن همراه به ارزش پنج میلیون دلار به کشور وارد شد که نشان از جهشی 28 میلیون دلاری در افزایش واردات قانونی گوشی های موبایل به کشور دارد.
موضوع افزایش واردات گوشی از مجاری قانونی در حالی مطرح می شود که تاکنون بیشتر خبر افزایش گوشی های قاچاق وارداتی به کشور اعلام می شد و تا یکی دو ماه پیش آمارهایی که ارایه می شد، افزایش واردات گوشی های قاچاق به کشور را نشان می داد. 
بر این اساس به نظر می رسد موضوع افزایش واردات گوشی های قانونی به کشور هیچ دلیلی غیر از زمزمه اجرایی شدن طرح رجیستری گوشی های موبایل نمی تواند داشته باشد، چرا که با جدی شدن موضوع رجیستری (کدینگ) گوشی های موبایل، نمایندگی ها درصدد برآمده اند تا گوشی های شان را بیش از پیش به شکل قانونی وارد بازار کشور کنند تا در صورتی که هر زمان طرح رجیستری اجرایی شود، مشکلی در رابطه با ثبت شماره سریال گوشی ها، از کار افتادن گوشی ها و دردسرهای پس از آن نداشته باشند.
این در حالی است که واردات گوشی های موبایل از مجاری قانونی معمولا با صرف هزینه بیشتری همراه است و تاکنون مهم ترین دلیلی که شرکت ها برای افزایش گوشی های غیرقانونی در کشور را نداشتنن قدرت رقابت با قاچاقچیان اعلام می کردند چرا که واردات گوشی به شکل قاچاق هزینه چندانی ندارد و هزینه های گمرکی، بازرگانی و مالیات را در برنمی گیرد.با اعلام خبر افزایش قانونی واردات گوشی موبایل به کشور، به نظر می رسد اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است و به زودی ممکن است شاهد اجرای این طرح از سوی مسوولان باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :