آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184082
تاریخ انتشار : 19 خرداد 1395 10:24
تعداد بازدید : 752

پلیس فتا: قربانیان خود مقصرند

شبکه های اجتماعی، جای انتشار عکس و اطلاعات خصوصی نیست

سرپرست اداره تشخیص جرایم سایبری پلیس فتا ناجا از شهروندان خواست برای ممانعت از هرگونه مشکلی اطلاعات خصوصی خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک نگذارند.

پلیس فتا- حمید کیانی افزود: حفظ و نگهداری اطلاعات مهم و شخصی مثل عکس و فیلم های خصوصی، شماره های تماس و آدرس منزل و محل کار دوستان و آشنایان و بسیاری از اطلاعات دیگر را نباید در فضای سایبر انتشار داد و یا در شبکه های اجتماعی برای همه به اشتراک گذاشت.
وی گفت: چند سالی است که در فضای سایبر شاهد راه اندازی شبکه های اجتماعی مختلف و با اهداف خاص هستیم که تلاش دارند نوع جدیدی از ارتباط را در سطح جهانی به مردم معرفی کنند که متاسفانه برخی کاربران که از فعالین شبکه های اجتماعی هستند به جای ارتباط گیری صحیح در بستر شبکه های اجتماعی به انتشار اطلاعات خصوصی و نقض حریم خصوصی خود و دیگران اقدام می کنند.
وی ادامه داد: هنگام عضویت و فعالیت در شبکه های اجتماعی باید نه تنها قوانین فضای سایبر را رعایت کرد بلکه باید خود موازینی تعیین کرده و تلاش کنیم این موازین را رعایت کرده تا در گام اول برای خود و خانواده مشکل ایجاد نکنیم و در گام بعدی تعرضی به حریم خصوصی دیگر کاربران فضای مجازی نکنیم.
وی افزود: اما متاسفانه گروهی از کاربران شبکه های اجتماعی به این امر توجه ندارند و خود به راحتی نقض کننده حریم خصوصی خود هستند و فرصت سوءاستفاده به مجرمان سایبری را می دهند.
کیانی یادآور شد: قطعا مجرمان سایبری که با اهداف سوء در شبکه های اجتماعی فعالیت دارند با به دست آوردن این اطلاعات می توانند برای ما یا دوستان و آشنایان ما دردسرهایی را درست کنند.
وی اخاذی، جعل عنوان، استفاده از اطلاعات شخصی دیگر کاربران به جای خود را از شگردهای مجرمان دانست که با به دست آوردن اطلاعات خصوصی کاربران می توانند برای دیگر کاربران شبکه های اجتماعی ایجاد کنند.
کیانی گفت: برخی از کاربران در این شبکه ها مطالبی را به اشتراک می گذارند و از کاربران راهنمایی و مشاوره می خواهند، مثل اختلافات خانوادگی، مسائل زناشویی را که باید برای حل و فصل آن به مشاور و متخصص مراجعه کرد و از آنها یاری گرفت.
سرپرست اداره تشخیص جرایم سایبری پلیس فتا ادامه داد: قطعا کارکرد شبکه های اجتماعی این نیست و این امر اشتباه محض است که می تواند تشدید کننده مشکلات و گرفتاری های فرد شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :