آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184084
تاریخ انتشار : 19 خرداد 1395 10:27
تعداد بازدید : 832

همه آنچه که باید درباره HDR بدانید

شاید برای همه ما پیش آمده باشد که در مقابل منظره ای زیبا در طبیعت قرار گرفته باشیم و از فرط زیبایی آن منظره بلافاصله اقدام به عکس برداری از آن کرده ایم. ولی نتیجه کار ما را ناامید کرده و آنچه در قاب دوربین ضبط می شود، بسیار متفاوت با آن چیزی است که چشم ما در حال تماشای آن است. دلیل این اختلاف هم پیچیده نیست، چشم انسان دارای قابلیت HDR با کنتراست یک میلیون به یک است، ولی دوربینی که با آن از منظره عکاسی کرده ایم، حتی HDR با کنتراست ده هزار به یک را نیز ندارد.

فناوران- امروزه تولیدکنندگان بزرگ صنعت تلویزیون درصدد هستند که با نوآوری در تولید تلویزیون، تغییراتی اعمال کنند تا تصویری که تلویزیون نمایش می دهد تا حد ممکن به واقعیت نزدیک شود. 
عوامل متعددی برای این که یک تلویزیون تصاویری نزدیک به واقعیت نمایش دهد، دخیل هستند. بعد از ضبط دقیق تصاویر توسط دوربین، در استودیو تصویربرداری تصاویر ضبط شده باید از لحاظ کنتراست و رنگ تنظیم شود. سپس نوبت به تولید کنندگان تلویزیون می رسد تا با تولید پنل های باکیفیت و با قابلیت بالا تصاویر موردنظر را آن طور که بوده و هست به نمایش بگذارند.
در این میان راه های بسیاری برای خلق تصاویر باکیفیت در تلویزیون وجود دارد؛ یکی از این راه ها توافق شرکت های سازنده محتوا و تولیدکنندگان تلویزیون برای ضبط و پخش محتواهای UHD یا 4K مانند Ultra HD Premium است.
استاندارد Ultra HD Premium یک توافق مشترک میان تولیدکنندگان و استودیوهای بزرگ هالیوودی محسوب می شود. تولیدکنندگان تلویزیون برای دریافت گواهیUHD Premium  ملزم به رعایت استانداردهایی از قبیل پشتیبانی از رزولوشن UHD، عمق رنگ 10 بیت و مهم تر از همه قابلیت نمایش روشنایی بیش از 1000 nit  هستند ( nit واحد سنجش روشنایی تصویر در تلویزیون ها است). تلویزیون های SUHD سامسونگ نیز با پشتیبانی از روشنایی 1000 nit و مجهز بودن به پنل 10 بیتی و هشت میلیون پیکسل رزولوشن تصویر، گواهیUHD Premium  را دریافت کرده است.
 اما روش دیگر، استفاده از به روزترین تکنیک نمایش یعنی HDR برای نمایش تصویر نزدیک به واقعیت است. با استفاده از این تکنیک، روشنایی و دقت نمایش رنگ ها در تصاویر بیشتر می شود. 
تکنیک HDR در حالی در تلویزیون های جدید به کار می رود که تلویزیون های معمولی دارای روشنایی کمتر از 100 nit، فاقد قابلیت نمایش جزئیات تصاویر تاریک یا بسیار روشن هستند.
 اصولاً محدوده نمایش تصویر در تلویزیون های قدیمی در محدوده دامنه دینامیکی استاندارد یا SDR قرار می گیرد.
پیش از این تلویزیون های قدیمی مجهز به تکنیک نمایش تصاویر SDR (Standard Dynamic Range) بودند، اما امروزه تولیدکنندگان تلویزیون با مجهز کردن محصولات خود به تکنیک HDR (High Dynamic Range) قابلیت پخش تصاویر با روشنایی بالا را در تلویزیون ها ایجاد کرده اند. 
بر این اساس هرچه میزان روشنایی (nit) که تلویزیون پشتیبانی می کند بیشتر باشد، تلویزیون دارای قابلیت پخش HDR بالاتری است. 
علاوه بر این اگر محتوای تصویر با کیفیت بالا و نورهای متعدد و با دوربینی که از HDR بالا پشتیبانی می کند ضبط شده باشد اما در تلویزیونی که فاقد قابلیت HDR است پخش شود، از آنجا که تلویزیون قابلیت نمایش سایه روشن های جزئی و گرادیان های رنگ را ندارد، تصویر خروجی تصویری بی کیفیت و رنگ پریده خواهد بود. 
گفتنی است تلویزیون های جدید موجود در بازار، به تازگی به قابلیت HDR مجهز شده اند که در میان این محصولات، تلویزیون های SUHD سامسونگ دارای بیشترین میزان HDR یعنی 1000nit  روشنایی هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :