آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184088
تاریخ انتشار : 19 خرداد 1395 10:42
تعداد بازدید : 698

گرافیک چهاربعدی به میراث فرهنگی اروپا جان می دهد

متخصصان علوم کامپیوتری طرح اروپایی «ساخت تصاویر چهار بعدی» در وین درصدد هستند که از تلفن های هوشمند و تبلت ها برای خلق مدل های کامپیوتری سه بعدی استفاده کنند. هدف آنها این است که با استفاده از تلفن های همراه هوشمند فناوری تازه ای را توسعه دهند که بتوان با آن از میراث فرهنگی اروپا حفاظت کرد.

فناوران- امروزه همه از تلفن همراه هوشمند و دوربین های دیجیتال و تبلت ها استفاده می کنند اما آیا می توان با این ابزار همراه مدل های پیچیده سه بعدی ساخت، یا حتی گرافیک چهار بعدی که در آن بعد چهارم، یعنی زمان هم در نظر گرفته شده باشد؟ دانشمندان علوم رایانه طرحی پژوهشی در وین قصد دارند این کار را انجام دهند. یکی از کاربردهای این گرافیک چهار بعدی، حفاظت از میراث فرهنگی در اروپاست.
میکائل وایمر، متخصص علوم کامپیوتر و مسوول هماهنگ کننده این طرح می گوید: بازسازی مدل های سه بعدی این روزها بسیار پرهزینه است. یک دلیلش ابزارهای گران قیمتی است که باید به کار برود. بعد هم نیاز به برنامه ریزی دقیق است که بدانیم این ابزارها را برای بازسازی بخش های مختلف شیء کجا باید مستقر کرد. در این پروژه تلاش ما این است که بازسازی را خیلی ساده تر کنیم و از ابزارهای ساده تر مثل تلفن های همراه معمولی یا دوربین های دیجیتالی که همه دارند استفاده کنیم.
دانشمندان این طرح مشغول طراحی نرم افزارهای کامپیوتری و الگوریتم های هستند که پس از محاسبات پیچیده ریاضی، عکس های بی جان را به مدل های سه بعدی تبدیل کند.
سمیر اروج، دانشمند رایانه از دانشگاه فنی دارمشتات در آلمان که با طرح «ساخت تصاویر چهار بعدی» همکاری می کند، می گوید: برای رسیدن به این نتیجه، چالش های فنی متفاوتی وجود دارد: تصاویر اصلی مقیاس های کاملا متفاوت دارند. بعضی عکس ها از دور گرفته شده است. برخی فقط جزئیات را نشان می دهد. این فاصله های متفاوت باعث می شود نمونه برداری های عددی متفاوتی از سطح انجام شود. اگر عکس از فاصله دور گرفته شده باشد، نمونه ها دقیق نیست و باید به جای آنها از نمونه هایی استفاده شود که مربوط به عکس از فاصله نزدیک است تا بتوان جزئیات ظریف را به دقت بازسازی کرد.
او می گوید: چالش دیگر این است که تشخیص داده شود کدام تصاویر به یک سطح مربوط می شوند حتی اگر به نظر برسد که جزئیاتی که نشان می دهند متفاوت است. مثلا نورگیری شیء ممکن است فرق کند: در یک عکس آفتاب به شدت می تابد و در عکس دیگر هوا ابری است و کامپیوتر باید بتواند این دو عکس را به هم ارتباط دهد.به این ترتیب، چالش اصلی دانشمندان این پروژه این است که برنامه کامپیوتری ای طراحی کنند که شکل اشیای واقعی در محیط های در حال تغییر و تحول را تشخیص بدهد. یکی از محققان این طرح می گوید که این کار اصلا ساده نیست.
تمی بوبکور، دانشمند رایانه از دانشگاه پاریس-سکله و از محققان طرح «ساخت تصاویر چهار بعدی» در این باره می گوید: مدل های کامپیوتری و الگوریتم هایی می سازم که با آنها بتوان داده هایی را که از عکس های سه بعدی به دست می آید تجزیه و تحلیل کرد. باید حتما تمام داده هایی را که در دنیای واقعی اندازه گرفته شده اند و تعدادشان شاید یک میلیون یا یک میلیارد نقطه دیجیتال برسد، به شیء مجازی سه بعدی تبدیل کرد که نرم افزارها بعدا بتوانند با این شیء کار کنند. هدف نهایی ما این است که دنیای واقعی را به دنیای مجازی بیاوریم. برای این کار نیاز است همزمان با سه پارامتر مختلف کار کنیم: باید شکل، حرکت و ظاهر دنیای واقعی را به صورت عدد در بیاوریم تا بتوانیم تبدیل و تحول مجازی آنها را در نرم افزارهای تحت کنترل کاربر بررسی کنیم.
دانشمندان کامپیوتر در این طرح همچنین این نکته را بررسی می کنند که چگونه می توان با استفاده از داده های واقعی، بازسازی های چهار بعدی به دست آورد؛ بازسازی هایی که در آنها بعد چهارم یعنی زمان هم در نظر گرفته شده باشد. آنها سیستم هایی ساخته اند که با استفاده ازعکس هایی که باستان شناسان هنگام حفاری می گیرند، گرافیک چهار بعدی می سازد.
پژوهشگران امیدوارند این فناوری تا پنج سال دیگر به بازار بیاید. یکی از کاربردهای این فناوری در آینده می تواند حفاظت از میراث فرهنگی باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :