آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184120
تاریخ انتشار : 19 خرداد 1395 11:45
تعداد بازدید : 715

ساخت کامپیوتر نوری با لیزر سیلیکونی ممکن شد

دانشمندان موفق به ساخت نوعی لیزر از سیلیکون شده اند، دستاوردی که می تواند راه را برای ساخت کامپیوترهای نوری هموار کند.

خبرگزاری مهر- امروزه سیلیکون مبنای بسیاری از فناوری های نوظهور است. در سلول های خورشیدی و مدارهای الکترونیکی از سیلیکون به عنوان ماده ای ارزشمند و پرکاربرد استفاده می شود. با این حال تاکنون محققان قادر به استفاده از سیلیکون در تولید پرتوهای لیزری نبوده اند.
اکنون تیمی از دانشمندان موفق به تحقق این رؤیا شده اند. در حقیقت آنها موفق به تولید مستقیم پرتوهای میکروسکوپیکی لیزری از سیلیکون شده اند تا قفل به کارگیری فوتون ها با سیلیکون شکسته شود و گام بلندی به سوی تحقق ایده رایانه های نوری برداشته شود.
در این پروژه گروهی از دانشمندان از دانشگاه های کالیفرنیا، آزمایشگاه های ملی سندیا در آمریکا، دانشگاه هاروارد و دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ حضور داشته اند.
این نوآوری در حالی ابداع شده که پیشتر لیزرهای مینیاتوری به کار گرفته شده روی سیلیکون ارایه شده بود که از آن جمله می توان به ریزلیزرهای ورقه کننده عنصر ژرمنیوم اشاره کرد، اما آنچه که دانشمندان در پروژه اخیر ابداع کرده اند چیزی متفاوت و البته پرکاربرد است.
آنها در ابتدا راهی برای تصفیه شبکه های کریستالی سیلیکونی پیدا کرده است تا بدین ترتیب نواقص ذاتی موجود در این ساختار به حداقل برسد و در نهایت بتوان آن را با ویژگی های موجود در لیزرهای زیرلایه گالیوم – آرسنید هماهنگ کرد.
این نوآوری هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و دانشمندان امیدوارند که روزی بتوان از آن برای توسعه ارتباطات با سرعت بسیار بالا و تحقق رایانه های نوری استفاده کرد.
سرعت نور، فعلا حد نهایی سرعت در دنیای ما است. پس هنگامی که پای تکنولوژی های نوری به میان می آید، تلاش برای ساخت ابزارهای محاسبات فوق سریع نوری، جذابیت خاصی می یابد. فیبرهای نوری به ما اجازه می دهند که اطلاعات را با بالاترین سرعت ارسال و دریافت کنیم. اما متاسفانه هنوز پردازنده های مان محاسبات شان را با ترازیستورهای الکترونیکی انجام می دهند.
الکترون ها هنگام پردازش اطلاعات بسیار خوب عمل می کنند، اما هنگام انتقال اطلاعات در فواصل طولانی، کارایی لازم را ندارند. از دیگر سو، فوتون ها بسیار عالی از پس ارسال اطلاعات به دور زمین بر می آیند، اما در زمینه پردازش اطلاعات هنوز کاربردی نیستند. در نتیجه امروزه ترانزیستورها، الکترونیکی هستند و کابل های انتقال اطلاعات، نوری اند و جهان با زیرساخت های گرسنه نیروی که وظیفه تبدیل اطلاعات الکترونیکی را به نوری و بالعکس بر عهده دارند، دست به گریبان است. بر همین اساس ساخت کامپیوترهای نوری یکی از دغدغه های بزرگ دانشمندان به شمار می رود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :