آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184208
تاریخ انتشار : 22 خرداد 1395 11:0
تعداد بازدید : 637

آخرین وضعیت مهم ترین نمایشگاه فناوری اطلاعات ایران، 6 ماه مانده به برگزاری

خارجی ها همچنان در انتظار صدور مجوز برگزاری الکامپ

حدود 6 ماه از برگزاری نمایشگاه الکامپ 21 توسط سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور گذشته است و 25 تا 28 آذرماه سال‎جاری، شاهد برگزاری مجدد بزرگ‎ترین رویداد تجاری صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات یعنی الکامپ 22 در نمایشگاه بین‎المللی خواهیم بود. الکامپ سال قبل با سکان‎داری نصر کشور، موفق شد پس از سال‎ها سرگردانی، در جایگاهی شایسته و با مشارکت فعالان صنف برگزار شود و امسال هم امید می‎رود با برنامه‎ریزی دبیرخانه و طرح مطالبات مشخص صنف از برگزاری نمایشگاه الکامپ 2016، این نمایشگاه به بستر جامعی برای عرضه توانمندی صنعت ICT در تمام ابعادش تبدیل شود.

فخری زارع
براساس وعده رییس سازمان نصر کشور، گویا قرار است وجهه بین‎المللی الکامپ امسال به آن بازگرداننده شود و شاهد برگزاری نمایشگاهی بسیار متفاوت‎تر از سال‎های قبل باشیم. به همین دلیل از چند ماه پیش کمیته بین‎الملل سازمان نظام صنفی رایانه‎ای مذاکراتی را با شرکت‎های خارجی برای حضور در این دوره از نمایشگاه آغاز کرد که با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است.
 اما بنا بر اظهارات رییس این کمیته مذاکرات هنوز به نتیجه نرسیده است، چراکه زمان بسیار کمی تا برگزاری نمایشگاه باقی مانده و علی رغم اینکه معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران قول برگزاری این دوره از نمایشگاه را به سازمان نظام صنفی رایانه‎ای داده است، ولی به صورت رسمی و بر روی کاغذ اعلام نکرده تا کمیته بین‎الملل نصر کشور جسارت نشستن پای میز مذاکره با شرکت‎های خارجی را به صورت جدی داشته باشد.
 سازمان در انتظار مجوز رسمی
باقر بحری رییس کمیته بین‎الملل سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور در توضیح اینکه امسال چند پاویون خارجی در نمایشگاه الکامپ حضور خواهد داشت؟ به فناوران گفت: شرکت سهامی نمایشگاه‎های بین‎المللی همکاری بسیار خوبی با دبیرخانه اجرایی الکامپ دارد و تاکید کرده است که مجوز برگزاری نمایشگاه الکامپ 22 را به سازمان می‎دهد. اما این به تنهایی کافی نیست و نمی‎توانیم بدون داشتن مجوز، پای میز مذاکره با شرکت‎های خارجی بنشینیم.
وی با تاکید بر اینکه در دست نداشتن نامه رسمی شرکت سهامی نمایشگاه‎ها جسارت ما را کم کرده است، افزود: کمیته به طور مرتب پیگیر حضور شرکت‎های خارجی در نمایشگاه است و  آنها از ما پلن و برنامه می‎خواهند که نمی‎توانیم تا اعلام رسمی این مهم را انجام دهیم.
 آماده کردن مقدمات برگزاری الکامپ 22
با توجه به اینکه سازمان نظام صنفی رایانه‎ای در مدت زمان برپایی الکامپ 21 به کرات اعلام کرد که الکامپ آتی از همه نظر بهتر برگزار خواهد شد، قطعا توقعات فعالان صنف نیز در این رابطه افزایش خواهد یافت و خواستار نمایشگاهی به مراتب باشکوه‏تر از سال قبل هستند. 
بحری در خصوص برنامه سازمان برای افزایش سطح کیفی و کمی الکامپ 22 گفت: دبیرخانه الکامپ بسیار پویاست و همکاری لازم را با مجری نمایشگاه دارد و به محض دریافت مجوز، کارمان را به صورت جدی‎تری آغاز خواهیم کرد که امیدوارم زیاد دیر نشود. 
وی در پاسخ به اینکه امسال چه برنامه‎ای برای ترغیب شرکت‎های بزرگ IT برای حضور در نمایشگاه دارید؟ گفت: قطعا اگر سطح کیفیت و کمیت نمایشگاه افزایش یابد و جنبه بین‎المللی آن بازگرداننده شود، شرکت‎های بزرگ صنف برای حضور در این رویداد تجاری ترغیب خواهند شد. وی افزود: ضمن اینکه بسیاری از آنها به دلیل شرایط بد اقتصادی و کود حاکم بر بازار در نمایشگاه حاضر نمی‎شوند که طبیعی است با رفع تحریم‏ها در ماه‏های آتی شرایط بهتر می‎شود.
بحری اضافه کرد: باید بگویم با رکودی که در بازار IT کشور حاکم شده است، فعالان صنف برای  هزینه روزمره خود با مشکل مواجه‎اند چه برسد به حضور در نمایشگاه. در عین حال مفاهیم نمایشگاه نسبت به قبل تغییر کرده و این‎طور نیست که شرکت‎ها فقط بخواهند آنجا بازاریابی کنند.
 لزوم تغییر نگاه صنف به الکامپ
بسیاری از صاحبنظران صنف معتقدند؛ با اجرایی شدن برجام و آسان شدن فعالیت‎های بین‎المللی برای هرچه بهتر برگزار شدن الکامپ، لازم است نگاه صنف به این نمایشگاه از یک نمایشگاه منطقه‎ای به یک نمایشگاه بین‎المللی تغییر کند.
در همین راستا، جوانمردی عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران، گفت: قطعا پس از گذشت بیست و یک سال از برگزاری نمایشگاه الکامپ، امسال در شرایطی  به استقبال الکامپ 22 می رویم که با وجود تحولات پسابرجام، اعضای صنف باید چشم‎انداز حضور خود در این نمایشگاه به یک نمایشگاه بین‎المللی با چشم‎انداز تقویت مشارکت و جذب سرمایه‏گذاری‏های بلندمدت خارجی معطوف کنند.
 ضرورت شناسایی مطالبات الکامپی صنف
جوانمردی همچنین بر لزوم طرح و شفاف کردن انتظارات فعالان حوزه ICT از نمایشگاه الکامپ در سال‎جاری تاکید کرد.
وی در خصوص لزوم طرح مطالبات مشخص صنف از برگزاری نمایشگاه الکامپ 2016 گفت: به دلیل حضور بخش‎های مختلف از شاخه‎های تجاری ICT در این نمایشگاه ملی، به نظر می‎رسد طرح انتظارات و توقعات مشخص ازسوی آحاد صنف در برگزاری این نمایشگاه، امری کاملا ضروری است.
جوانمردی با تاکید بر اینکه برگزاری یک الکامپ متعالی، نیازمند حضور و پرسش‎گری یک صنف مطالبه‎گر است، ادامه داد: صنف تنها نهادی است که باید بتواند نگرش دستگاه‎های حاکمیتی را نسبت به مقولهICT ارتقا بخشد و از همین رو حضور فعال و مطالبه‎گر اعضای سازمان در نحوه برگزاری این نمایشگاه ملی و تعیین انتظارات، اهمیت مضاعفی دارد. 
 دغدغه حضور شرکت‎های حوزه بانکداری الکترونیکی در الکامپ
عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران در مورد دغدغه حضور شرکت‎های حوزه بانک و بانکداری الکترونیکی در نمایشگاه الکامپ طی سال‎های اخیر گفت: اگر قرار باشد شرکت‎های فعال در بخش فناوری اطلاعات بانک‎ها، علاوه بر نمایشگاه‎های تخصصی حوزه خود، در نمایشگاه الکامپ به عنوان پایدارترین عرصه برای نمایش توانمندی‎های صنعت فاوا حضور یابند، ضرورت دارد سطح مشارکت‎کنندگان و مخاطبان داخلی و خارجی این نمایشگاه در سال جدید تقویت شود.
جوانمردی همچنین ضمن اظهار امیدواری از برگزاری الکامپ  بیست و دوم در شان تمام آحاد صنف گفت: سازمان در دوره گذشته موفق شد، این نمایشگاه ملی را در جایگاهی شایسته و با مشارکت و حضور فعالان صنف برگزار کند؛ امسال نیز امیدواریم این نمایشگاه، بستر جامعی برای عرضه توانمندی صنعت ICT باشد.
 ارایه راهکار هدفمند برای تغییر روند الکامپ
به گفته جوانمردی، اگر انتظارات صنف از الکامپ در ابعاد داخلی و خارجی مشخص شود، مجری الکامپ می‏تواند راهکارها و خدمات هدفمندتری را در برگزاری این نمایش به کار بگیرد؛ در غیر این صورت و بدون نگاه بین‎المللی، الکامپ تبدیل به یک گردهمایی داخلی برای اعضای صنف خواهد شد که مطمئنا در آینده بدون این چشم انداز حرف تازه‎ای برای بازیگران بزرگ حوزه ICT نخواهد داشت.
 شفاف‎سازی بحث ارزی – ریالی
در تمام این سال‎هایی که از عمر الکامپ می‎گذرد، بحث ارزی – ریالی غرفه‏ها همواره از سوی اهالی صنف مطرح بوده و از آن به عنوان یکی از مهم‎ترین معضلات الکامپ نام برده می‎شود. اما محاسبه ارزی غرفه‎ها مصوبه شرکت سهامی نمایشگاه‎هاست و فقط صنف IT را در برنمی‎گیرد. بحری نایب رییس سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران در این مورد با بیان اینکه نمی‎توانیم تغییری در مصوبه شرکت سهامی نمایشگاه‏ها ایجاد کنیم، گفت: فعالان صنف فناوری اطلاعات نیز مانند بسیاری از صنوف دیگر باید با این موضوع کنار بیایند و تنها کاری که سازمان می‎تواند انجام دهد شفاف‎سازی در این راستاست.
 تغییر نکردن مکان نمایشگاه
با افتتاح نمایشگاه شهر آفتاب، بین فعالان صنف زمزمه‎هایی از تغییر محل برگزاری نمایشگاه الکامپ به شهر آفتاب شنیده می‎شود که بحری آن را غیر ممکن دانست. او در این خصوص گفت: برند نمایشگاه الکامپ برای شرکت سهامی نمایشگاه‎های بین‎المللی است و بعید می‎دانم نمایشگاه در جای دیگری برگزار شود مگر با موافقت خود شرکت سهامی نمایشگاه‎ها باشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :