آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184211
تاریخ انتشار : 22 خرداد 1395 11:4
تعداد بازدید : 684

مدیرعامل زیرساخت:

43درصد از هزینه اینترنت مربوط به شرکت مخابرات است

مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت در پاسخ به منتقدان انحصار پهنای باند تاکید کرد: اگر انتقاد منصفانه ای در حوزه تعرفه های بالا یا کیفیت پایین مطرح شود ما آن را خواهیم پذیرفت، اما اکنون برخی صحبت ها که در باره انحصار پهنای باند مطرح می شوند دقیق نیست.

فناوران- درحالی که هفته گذشته مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در گفت وگویی درآمد شرکت های ارایه دهنده خدمات اینترنتی از محل فروش حجم پهنای باند را ماهانه میلیاردها تومان عنوان کرده بود اما او به تازگی انگشت اتهام گرانی اینترنت را به سمت شرکت مخابرات ایران نشانه گرفت. این درحالی است که در چندسال گذشته بارها و بارها شرکت های ارایه دهنده خدمات اینترنتی انحصار شرکت ارتباطات زیرساخت برای تامین پهنای باند را عامل اصلی گرانی اینترنت می دانند. 
جهرمی که که به تازگی روی صندلی خسروی تکیه زده است با طرح این موضوع جدید حتی گزارش مرکز تحقیقات مجلس را نیز زیر سوال برد. چرا که این مرکز سال گذشته با انتشار گزارشی عامل گرانی اینترنت در کشور را زیرساخت اعلام کرده بود و حتی با ارایه مستندات عنوان کرده بود این شرکت پهنای باند خریداری شده را چندین برابر گران تر از قیمت آن در مرزهای کشور به شرکت های ارایه دهنده خدمات اینترنتی می فروشد. 
جهرمی گفته: که در حال حاضر شرکت ارتباطات زیرساخت یک STM1 پهنای باند بین الملل را با قیمتی معادل 27.7 میلیون تومان واگذار می کند، این رقم در بخش ارتباطات داخلی را حدود 8.2 میلیون تومان دانست و در پاسخ به منتقدان انحصار پهنای باند از سوی این شرکت اظهار کرد: نمی دانیم چرا دایم در رسانه ها عده ای اینگونه عنوان می کنند که شرکت ارتباطات زیرساخت با انحصار به وجود آمده پهنای باند را با قیمتی بالا و گران در اختیار دیگران قرار می دهند.
به گزارش ایسنا معاون وزیر ارتباطات افزود: به غیر از تعرفه میزان عرضه و تقاضا در قیمت یک سرویس اهمیت بسزایی دارد، حال سایز بازاری مانند ایران با کشورهای اروپایی تناسب دارد که قیمت های آن مشابه کشورهای اروپایی باشد؟
وی ادامه داد: اکنون ببینید در کشورهایی مانند امارات یا ترکیه قیمت اینترنت چند برابر اروپاست در این کشورها که دیگر شرکت ارتباطات زیرساخت فعالیت نمی کند که بخواهند عده ای بگویند انحصار موجب بالارفتن این قیمت ها شده است.
جهرمی ادامه داد: بنا نداریم با کیفیت بد انحصار را زیرسوال ببریم، بلکه براین باوریم باید انحصار را به عنوان یک نقطه قوت در نظر بگیریم. اکنون نوعی فضای روانی در این خصوص شکل گرفته که این فضا منطبق با واقعیات نیست و واقعیت سرمایه گذاری 2000 میلیارد تومانی شرکت زیرساخت در طول سال است که اگر با انصاف نگاه کنید، شاید متوجه شوید که دلیل گرانی اینترنت شرکت زیرساخت نیست.
در همین زمینه خبرگزاری مهر از قول جهرمی آورده است که در برآورد هزینه ها که شامل هزینه های انتقال، زیرساخت و مخابرات 
می شود، شرکت ارتباطات زیرساخت سهم ۲۰ درصدی دارد و ۴۳ درصد این هزینه ها مربوط به هزینه هایی است که شرکت های اینترنتی بابت هزینه انتقال ترافیک به شرکت مخابرات می دهد.
 زیان ۲۴میلیون دلاری سرقت صوت
محمدجواد آذری جهرمی همچنین با بیان اینکه قاچاق صوت در حوزه مکالمات ورودی به کشور رخ می دهد، گفت: ضرر این اقدام به صورت مستقیم شرکت ارتباطات زیرساخت را دربرمی گیرد اما این شرکت، ابزارهای لازم را برای مقابله با این پدیده ندارد.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه این تخلفات در لایه شبکه های دسترسی صورت می گیرد که اپراتورهای ارتباطی، متولی آن هستند، گفت: مصوبه ۱۸۳ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را موظف کرده است که به این مقوله با همکاری همه اپراتورهای ارتباطی و نیز شرکت ارتباطات زیرساخت، رسیدگی کند.
وی با بیان اینکه برآوردها نشان می دهد که در شرایط فعلی حدود ۱۵ درصد مکالمات بین الملل در قالب قاچاق، ترانزیت می شود ادامه داد: این عدد در سال ۹۳ حدود ۳۰ درصد بوده است که با اقدامات و همکاری که میان رگولاتوری، پلیس فتا و قوه قضائیه و نیز اپراتورهای ارتباطی صورت گرفت شاهد کاهش ۱۵ درصدی قاچاق مکالمات طی یکسال هستیم.
معاون وزیر ارتباطات با تاکید براینکه قاچاق صوت تا حدود زیادی کنترل شده است، گفت: این عدد در هیچ کشوری صفر نیست اما به هر ترتیب ۱۵ درصد هنوز هم از نظر ما عدد بالایی است.
وی درباره برآورد مالی از ضرری که قاچاق مکالمات برای کشور به همراه دارد گفت: برآورد می شود که قاچاق صوت حدود ۲ میلیون دلار در ماه به کشور ضرر وارد می کند.
 نقش اپراتورهای مجازی در قاچاق مکالمات
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان صدور مجوز برای ورود اپراتورهای مجازی تلفن همراه (MVNO) به بازار ارتباطات کشور که در حال انجام است تاکید کرد: ساختار اپراتورهای مجازی به طور قطع قاچاق مکالمات را تسهیل خواهد کرد. براین اساس رگولاتوری موازی با صدور مجوز برای این اپراتورها، راه اندازی سامانه برخورد با قاچاق مکالمات را در دستور کار قرار داده است.
وی با تاکید براینکه ورود اپراتورهای مجازی به بازار به طور قطع اجتناب ناپذیر است تصریح کرد: به همین دلیل سامانه جلوگیری و برخورد با قاچاق مکالمات به زودی استقرار می یابد. از سوی دیگر شاهد هستیم که با همکاری و تعامل صورت گرفته، قاچاق مکالمات در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ حدود ۱۵ درصد کاهش یافته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :