آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184238
تاریخ انتشار : 22 خرداد 1395 11:36
تعداد بازدید : 707

توقیف در سینما، آزادی از زندان

بهار ادیبان- هفته گذشته برای برخی از دست اندرکاران سینما، پر چالش و برای برخی از دوستان و خانواده های زندانی های سیاسی هفته خوبی بود؛ واکنش وزیر ارشاد نسبت به حواشی فیلم 50 کیلو آلبالو، چالش حذف صدای یاسر بختیاری، خواننده تیتراژ فیلم بارکد، آزادی مصطفی تاج زاده و مرخصی بهاره هدایت. همچنین خبر حذف عربستان از فهرست ناقضان حقوق کودک نیز یکی دیگر از اخبار هفته گذشته بود که نه تنها واکنش کاربران ایرانی بلکه اعتراض کاربران سراسر جهان را برانگیخت. مرور کوتاهی داریم بر آنچه هفته گذشته کاربران را در شبکه های اجتماعی به خود مشغول کرد.

 آزادی مصطفی تاج زاده بعد از گذراندن 7 سال دوره محکومیت در زندان اوین یکی از داغ ترین سوژه های هفته گذشته در شبکه های اجتماعی بود. مصطفی تاج زاده، معاون وزیر کشور دولت محمد خاتمی بود که یک روز بعد از برگزاری انتخابات سال 88 بازداشت و دادگاهی شد. بعد از آزاد شدن تاج زاده، مرخصی بهاره هدایت نیز یکی دیگر از خبرهای مربوط به زندانیان سیاسی بود که برخی از کاربران شبکه های مجازی را خوشحال کرد. 
هفته گذشته همزمان با روز جهانی محیط زیست برخی از کاربران توییتر هشتگ #آشغال_نریزیم را با هدف فرهنگ سازی و کاهش رهاسازی زباله در طبیعت را منتشر کردند. کاربران با انتشار عکس زباله ها در طبیعت، خواستار توجه به محیط زیست و پاکیزه نگه داشتن آن شدند. کاربران امیدوارند با بکارگیری این هشتگ و یادآوری عوارض آلودگی محیط زیست، بیرون از فضای مجازی نیز روی دیگران تاثیر بگذارند و شهروندان را به پاکیزه نگه داشتن شهر دعوت کنند.
 کشته شدن دیوید گیلکی، عکاس و ذبیح الله تمنا، خبرنگار افغان همراهش که مترجم اش بوده در حمله طالبان به هیلمند اواسط هفته گذشته بسیاری از کاربران را تحت تاثیر قرار داد.
جمع شدن تعداد زیادی از نوجوانان رو به روی مجتمع کوروش در هفته گذشته خبرساز شد. عده ای از نوجوانان (متولدان دهه 70 و 80) از طریق شبکه های اجتماعی مجازی، به خصوص تلگرام و اینستاگرام، قرار گذاشته بودند که در مجتمع کوروش با یکدیگر ملاقات کنند. این قرار مجازی باعث جمع شدن ده ها نوجوان مقابل این مجتمع و تعطیل شدن مجتمع کوروش شد. 
سینمایی ها هفته سختی پشت سر گذاشتند. فیلم پنجاه کیلو آلبالو که به گواه آمار سایت سینما تیکت، دومین فیلم پرفروش سینماها شناخته شده است، در حالی که روزهای پایانی اکرانش را پشت سر می گذارد، مورد حمله معترضان قرار گرفت. در پی این اعتراضات، وزیر ارشاد نیز صدور مجوز برای این فیلم را یک اشتباه دانست. همچنین فیلم عادت نمی کنیم به دلیل پخش تبلیغات در کانال های ماهواره ای در حالی که کمتر از ده روز پیش اکران شده بود، توقیف شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :