آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184967
تاریخ انتشار : 1 تیر 1395 10:59
تعداد بازدید : 599

معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی:

برای انبساط پولی به بانک مرکزی فشار نیاورید

معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با مثبت ارزیابی کردن کاهش نرخ سود بانکی، گفت: با کاهش نرخ سود، حجم پول افزایش می یابد و به همین دلیل ریسک های تورمی افزایش خواهد یافت. در چنین شرایطی نباید بانک مرکزی را برای اعمال انبساط پولی تحت فشار قرار داد.


فارس- حمید زمان زاده با بیان کاهش فاصله نرخ سود با نرخ تورم، گفت: بانک مرکزی باید اهداف متنوعی را از جمله کنترل تورم، حفظ رشد اقتصادی و ثبات نظام بانکی را مد نظر دارد وقتی این اهداف را کنار هم قرار می دهیم می بینیم که بانک مرکزی با توجه به شرایط مختلف نمی تواند به تامین همه اهداف بپردازد، مجبور است یک هدف را فدای یک هدف دیگر کند.
معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با بیان رکود نسبی و تک رقمی شدن تورم در خرداد ماه امسال، گفت: قطعا کاهش نرخ سود اثراتی بر نرخ تورم خواهد داشت زیرا این هم تقاضای مصرفی و هم تقاضای سرمایه گذاری را افزایش می دهد.
وی با تاکید بر مثبت بودن کاهش نرخ سود، تصریح کرد: اما باید توجه داشت که کاهش نرخ سود ریسک های تورمی را افزایش می دهد. مهمترین مساله این است که وقتی نرخ سود کاهش می یابد، مشتریان بانک ها سپرده های خود را از بلند مدت به کوتاه مدت انتقال می دهند که این انتقال موجب تبدیل شبهه پول به پول می شود.
زمان زاده با بیان اینکه مطالعات تجربی نشان می دهد پول نسبت به شبه پول اثرات تورمی قوی تری دارد، ادامه داد: یکی از عواملی که زمینه تک رقمی شدن تورم را به وجود آورد این بود که مردم سپرده ها یشان را در بانک ها به صورت بلند مدت سپرده گذاری می کردند.وی افزود: هم اکنون با کاهش سود سپرده این روند معکوس می شود و حجم پول افزایش و رشد شبهه پول کاهش می یابد؛ در سال گذشته با وجود 30 درصدی نقدینگی، در 10 ماه اول 94 نرخ رشد حجم پول منفی بود. این رشد منفی پول به دلیل علامت سود حقیقی بالا به مشتریان بانک ها بود.معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با بیان سیاست های بانک مرکزی در کنترل بازار پول و بازار بین بانکی که موجب کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی شد، گفت: با وجود اثرات مثبت این سیاست پولی بر کاهش نرخ سود، از دی ماه سال گذشته نرخ رشد حجم پول افزایش یافت و از محدوده صفر درصد فراتر رفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :