آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 184973
تاریخ انتشار : 1 تیر 1395 11:4
تعداد بازدید : 916

ایده درخشانی که خلاف جهت رفت

بهار ادیبان- گفت وگوی صریح و بی پرده یکی از امکاناتی است که به مدد اینترنت و رسانه های اجتماعی در اختیار کاربران قرار گرفته است؛ امکانی که با ناشناس باقی گذاشتن کاربران به آنها احساس امنیت می دهد. از زمانی که کاربران توانستند به هر نامی در یاهو، ثبت نام و از یاهو مسنجر استفاده کنند تا امروز که اکثر کاربران در شبکه های اجتماعی، تلگرام، واتس اپ و غیره فعال هستند، علاقه به ناشناس بودن شاید کمتر شده باشد؛ اما هنوز وجود دارد. سوال اینجاست که چرا نمی توانیم با هویت واقعی خود صحبت کنیم، نظر بدهیم، پیشنهادات مان را مطرح کنیم یا انتقاد کنیم؟


 ممکن است درباره مسایلی صحبت می کنیم که از خط قرمزها عبور می کند.
 دوست نداریم هیچ مسوولیتی متوجه شخص ما شود.
  می ترسیم به خاطر عقیده و نظرمان مورد تمسخر قرار بگیریم.
  برای اثبات حرفی که می زنیم به اندازه کافی دلیل نداریم.
 می خواهیم چیزی بگوییم که با چهره ای که از خودمان برای دیگران ساخته ایم همخوانی ندارد.
ترویج شفافیت، شهامت در ابراز عقیده، درست صحبت کردن و صداقت در ارتباطات اجتماعی از ابتدایی ترین اصولی است که هر جامعه ای را به سمت بهبود و اصلاح پیش می برد. ولی ما گاهی ناخواسته با ندیده گرفتن عوارض کاری، برای جلب توجه و حتی گاهی کمی تفریح، برعکس مسیر درست حرکت می کنیم. ساخت بات ناشناس حرف بزن یکی از همین موارد شنا کردن بر خلاف جهت است. این بات با تشویق کاربران به پنهان کردن هویت شان و قبول نکردن مسوولیت انتقادات، نظرات و صحبت های شان، ناخواسته رویه نادرستی را رواج می دهد.
شاید هدف سازندگان این بات، راحت بیان کردن حرف هایی است که کاربران با هویت واقعی خود سخت بیان می کنند. اما در نهایت بستری به وجود آورده تا افراد بدون پذیرفتن مسوولیت نظرات شان، با هر لحن و شیوه ای با دیگران صحبت کنند، بستری که شهامت صاحب نظر بودن، هر چند ناراحت کننده برای دیگران را از کاربران سلب می کند و به آنها قدرت می دهد که به راحتی به دیگران توهین کنند.
ای کاش ایده ها، مهارت و توانایی مان را در مسیری به کار بگیریم که موجب ارتقا و اصلاح و به وجود آوردن فرهنگی صحیح در جامعه شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :