آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185053
تاریخ انتشار : 2 تیر 1395 10:26
تعداد بازدید : 814

سهم صفر درصدی استان ها از تراکنش پایانه‏ های اینترنتی و موبایلی

بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی شاپرک تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری در سراسر کشور 4/5 میلیون پایانه فعال فروش در کشور شناسایی شده است که از این تعداد نزدیک به یک میلیون پایانه معادل ۲۲درصد کل پایانه‎ها در استان تهران مستقر است.

فناوران - نکته مهم در آمار منتشر شده از سوی شاپرک در رابطه با تراکنش‎ها به سهم تراکنش‎های اینترنتی و موبایلی در استان‎های کشور غیر از تهران بر می‎گردد و در حالی که 8 درصد تراکنش‏ها در تهران از طریق پایانه‎های اینترنتی و 34 درصد هم از طریق پایانه‎های موبایلی انجام شده است، سهم پایانه‎های موبایلی در سایر استان‎ها تقریبا صفر و سهم پایانه‎های اینترنتی کمتر از یک  درصد بوده است. 
بر اساس آمارهای شرکت شاپرک در اردیبهشت سال جاری حدود 940 میلیون تراکنش از سراسر کشور روی هر سه درگاه پرداخت (موبایلی، پایانه فروش و اینترنتی) انجام شد که 36 درصد آن در استان تهران و 64 درصد آن در سایر استان‎های کشور صورت گرفته است این نسبت نشان می‏دهد میزان بازدهی پایانه‎ها در استان تهران به شکل معناداری بیشتر از سایر استان ها بوده است.
بر این اساس ارزش ریالی تراکنش‎های انجام شده بر بستر شاپرک در اردیبهشت ماه سال جاری  حدود 994 هزار میلیارد ریال  است که 341 هزار میلیارد ریال آن در استان تهران بوده است.
همچنین در بحث تنوع تراکنش‏ها در میان کانال‎های پرداخت آمار منتشره نشان می‎دهد پایانه‎های فروش در استان تهران در اردیبهشت ماه گذشته حدود 200 میلیون تراکنش را مدیریت کرده‎اند که از این میزان، 81 درصد تراکنش خرید، 12 درصد پرداخت قبض و خرید شارژ و 6 درصد مانده گیری بوده است. 
این در حالی است که در سایر استان‏ها با ثابت ماندن سهم تراکنش‎های خرید، سهم پرداخت قبض نسبت به تهران 3 درصد کاهش و سهم مانده گیری نیز نسبت به تهران 3 درصد افزایش را نشان داد.بر اساس این آمار، همچنین از 324 میلیون تراکنش انجام شده در استان تهران (به استثنای مانده گیری پایانه های فروش)، 58 درصد تراکنش‏ها توسط پایانه‏های فروش، 8 درصد توسط پایانه‎های اینترنتی و 34 درصد توسط پایانه‎های موبایلی انجام شده است.
 این در حالی است که در سایر استان‎ها 99 درصد تراکنش‏ها توسط پایانه‎های فروش انجام شده است (با توجه به این نتایج به نظر می رسد بخش اعظم 724 پایانه موبایلی و 16 هزار پایانه اینترنتی در استان تهران قرار دارد و در سایر استان ها استفاده از این پایانه ها به هیچ وجه قابل قیاس با استان تهران نیست.
با توجه به این آمار الگوی استفاده از پایانه‏ها در استان تهران با سایر استان ها تفاوت‏های چشمگیری دارد و این امر می تواند گویای این نکته باشد که استان تهران در استفاده از تکنولوژی‎های پرداخت نسبت به سایر استان‏ها پیشرفته‎تر عمل می‎کند. در نتیجه این ناهماهنگی در سیستم پرداخت بین استان‏ها مشاهده شده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :