آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185056
تاریخ انتشار : 2 تیر 1395 10:31
تعداد بازدید : 1254

از امسال اعمال می شود

معافیت مالیاتی تولید‏کنندگان نرم افزار

مدیرکل توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام اجرایی شدن معافیت مالیاتی پنج درصدی شرکت‎های تولیدکننده نرم‎افزار از سال‎جاری گفت: با تعاملات انجام شده بین دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت با سازمان امور مالیاتی، ابهامات موجود در اجرای قانون فوق رفع و از این پس شرکت‎های تولیدکننده نرم‎افزار که از وزارت صنعت پروانه بهره‎برداری دریافت کنند، مشمول معافیت مالیاتی پنج ساله می‏شوند.

ایرنا- فرزاد اسماعیل زاده در حاشیه نشست مدیران شرکت‏های نرم‏افزاری با نمایندگان سازمان امور مالیاتی در محل ساختمان معاونت آموزش پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: قانون معافیت مالیاتی شرکت‏های نرم‏افزاری تابستان گذشته وضع شده بود و امسال نخستین سالی است که این قانون اجرایی می‏شود.
وی با بیان اینکه طبق ماده 132 قانون مالیات‏های مستقیم شرکت‏های دارنده پروانه بهره‏برداری از سال 1380 به مدت چهارسال مشمول معافیت مالیاتی بودند، گفت: این درصورتی است که این معافیت در رابطه با شرکت‎های نرم افزاری اعمال نمی‎شد.
وی این اقدام را در راستای حمایت هرچه بیشتر از صنعت نرم افزار دانست و گفت: در این گردهمایی که با حضور بیش از 120 تن از مدیران و نمایندگان شرکت های نرم افزاری همراه بود، نمایندگان سازمان امور مالیاتی ابهامات موجود را در این قانون را پاسخ دادند.مدیرکل توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین درخصوص حضور نمایندگانی از صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک و بانک توسعه صادرات در این نشست گفت: در این نشست در خصوص ارایه تسهیلات ویژه ریالی و ارزی قبل از صادرات و بعد از صادرات برای صنعت نرم‏افزار و صادرات آن توضیحات مبسوطی ارایه شد. 
جزییات اعطای معافیت مالیاتی به شرکت های دانش بنیان
در همین حال جزییات فرآیند و مراحل اعطای معافیت مالیاتی به شرکت های دانش بنیان در سال مالی 94 اعلام شد.
سید محمد صاحبکار خراسانی، سرپرست امور شرکت‏ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: اطلاعات شرکت‏هایی که تا پایان سال 94 به تایید کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان رسیده‎اند، به همراه مصادیق فعالیت های دانش‎بنیان آنها، طبق سال های گذشته به سازمان امور مالیاتی ارسال خواهد شد.
دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‏های دانش‎بنیان گفت: برای سال مالی 93 اطلاعات حدود هزار و 300 شرکت دانش‏بنیان و مصادیق فعالیت های دانش‎بنیان آن ها به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال شد و معافیت مالیاتی شرکت ها اعمال شده یا در مراحل نهایی رسیدگی و اعمال معافیت است.
سرپرست امور شرکت ها و موسسات دانش‏بنیان افزود: اقدامات زیادی طی چند ماه گذشته برای تکمیل پرونده ها و اطلاعات حدود دو هزار و 150 شرکت دانش بنیان که تا سال 94 به تایید رسیده‎اند، انجام شده و با اعلام رسمی کالاها و خدمات دانش بنیان مورد تایید، شرکت های دانش‎بنیان می توانند تا پایان تیرماه 95 اظهارنامه خود را تکمیل کنند و به سازمان امور مالیاتی ارایه دهند.
 کالاها و خدمات دانش بنیان مشمول معافیت مالیاتی
صاحبکار درباره کالاها و خدمات مشمول معافیت مالیاتی این شرکت‏ها گفت: بر اساس ماده 3 قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان، شرکت های متقاضی فقط برای کالاها و خدمات دانش بنیان خود که به تایید کارگروه رسیده، می توانند درخواست معافیت مالیاتی کنند و سایر کالاها و خدمات شرکت مشمول معافیت مالیاتی نخواهد شد.
وی در ادامه افزود: کالاها و خدمات دانش بنیان تایید شده شرکت در سال مالی 94 در قسمت پیام های کارتابل اختصاصی هر شرکت روی سامانه ارزیابی شرکت های دانش بنیان اطلاع رسانی شده و شرکت ها 
به سهولت می توانند به آن دسترسی داشته باشند.
همچنین شرکت ها تنها برای این کالاهای تایید شده می توانند تقاضای معافیت مالیاتی دهند.
سرپرست امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان درباره میزان و زمان بهره‏مندی از معافیت‏های مالیاتی شرکت‏های دانش‎بنیان گفت: شرکت های دانش بنیان از تاریخ تایید در کارگروه می توانند از معافیت استفاده کنند. بنابراین اگر بخشی از فروش کالاها و خدمات دانش بنیان و قبل از تاریخ تایید کارگروه محقق شده باشد، نمی توانند برای آن معافیت مالیاتی تقاضا کنند.
صاحبکار تاکید کرد: چنانچه شرکت ها در مراحل تکمیل اظهارنامه مالیاتی خود به فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان و تاریخ تایید شرکت توسط کارگروه توجه نکنند، ممکن است در مسیر رسیدگی پرونده های مالیاتی توسط ممیزان ادارات امور مالیاتی، اشکالاتی پیش آمده و ضمن عدم امکان استفاده از معافیت ها، مشمول برخی جرایم مالیاتی شوند.
 نحوه تکمیل اظهارنامه توسط شرکت های دانش بنیان
صاحبکار اظهار کرد: در جدول شماره (6) اظهارنامه مالیاتی، 19 نمونه معافیت وجود دارد که شرکت ها می توانند همزمان برای برخی از این معافیت ها تقاضا دهند. معافیت های مربوط به قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان مندرج در جدول شماره (6) اظهارنامه مالیاتی عبارت است از: الف- ردیف 15 جدول 6 اظهارنامه: شرکت های دانش بنیان (بند الف ماده 3 قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان) ب- ردیف 16 جدول 6 اظهارنامه: واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی واقع در پارکهای علم و فناوری (ماده 9 قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان).
صاحبکار افزود: شرکت های دانش بنیان که تا پایان سال 1394 مورد تایید کارگروه بوده‏اند، برای درخواست معافیت مالیاتی باید ردیف (15) در جدول (6) اظهارنامه مالیاتی را تکمیل کنند. نحوه تکمیل درست این بخش نیز در راهنمای تکمیل اظهارنامه توضیح داده شده است.
سرپرست امور شرکت‎ها و موسسات دانش‎بنیان گفت: معافیت مالیاتی برای واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی که همه فعالیت های آنها در پارک های علم و فناوری انجام می‏شود، بر مبنای ماده (9) قانون اجرایی می شود و این شرکت‏ها از سوی مدیریت پارک به اداره امور مالیاتی همان منطقه معرفی می شوند؛ لذا واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی می توانند برای استفاده از معافیت های مالیاتی، درخواست معافیت خود را در ردیف (16) جدول (6) اظهارنامه وارد کنند که با عنوان شرکت های دانش بنیان واقع در پارک های فناوری (ماده 9 قانون) مشخص شده است و برای تکمیل اظهارنامه خود حتما با مسوولان پارک فناوری مرتبط مشورت کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :