آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185063
تاریخ انتشار : 2 تیر 1395 10:45
تعداد بازدید : 926

لوکس ترین خودرو بدون راننده معرفی شد

هنوز ساخت خودروی بدون راننده به دلیل اینکه به بازار نیامده، قابل لمس برای بعضی ها نیست، اما حتی در این شرایط هم شرکت هایی هستند که به فکر لوکس کردن این خودروها هم باشند. شرکت رولزرویس خودروی بدون راننده ای ساخته است که درون آن شبیه به یک اتاق مجلل و مبله شده مثل اتاق هتل است.

GizMag- خودروی   ۱۰۳ایکس شش متر طول و ظرفیت دو سرنشین را دارد که می توانند از فضای بزرگ داخلی که مانند یک اتاق پذیرایی متحرک است لذت ببرند. درون این خودرو کاناپه قرار دارد و فرمان رانندگی یا داشبورد در آن نصب نشده است. رولزرویس وجود این موارد را در این اتومبیل  لازم  نمی داند. به جای آن در مقابل سرنشینان این خودرو یک نمایشگر بسیار  بزرگ  قرار داده است. این خودرو نشان می دهد که آینده خودروهای لوکس در دو دهه آینده چگونه خواهد بود. 
در این خودروی لوکس یک دستیار صوتی هوشمند همه فرمان ها را اجرا می کند. «النور» دستیار مجازی این خودرو است و اکثر کارهای آن را کنترل می کند و به دستورات صوتی صاحب آن پاسخ می دهد. النور هم مثل هر هوش مصنوعی خوب به مرور زمان مالک این خودرو را می شناسد، مسیرهای مورد نظر و رستوران های مورد علاقه او را  در حافظه اش ثبت می کند و با سلیقه صاحبش  آشنا می شود.
این خودرو برای ثروتمند ترین افراد در آینده ساخته شده است. شرکت سازنده می گوید یکی از نکاتی که در این خودرو  رعایت شده، جایگاه بار است؛ طوری که خدمتکاران بتوانند  راحت به آن دسترسی داشته باشند.
 نکته جالب دیگر  استفاده موتور برقی در این خودرو است. خودرو های رولزرویس معمولا از  موتورهای  بزرگ پرمصرف 12 سیلندر استفاده می کنند. اما در این خودرو موتور های برقی جایگزین موتور های بنزینی بزرگ شده اند . البته همچنان حالت کشیده جلوی خودرو حفظ شده و بخشی از این فضای بزرگ به مکانی برای قرار گرفتن چمدان ها تبدیل شده است.
موتور این خودرو ۲۵۰ کیلو وات معادل ۳۵۰ اسب بخار (به اندازه هفت خودرو پراید)  قدرت تولید می کند و با توجه به برقی بودن  آلودگی آن صفر است.
هم اکنون یکی از انتقادات مهم به شرکت های خودروساز این است که خودروهای  لوکس آنها بی توجه به محیط زیست  از موتور های بزرگ و 
پر قدرتی استفاده می کند که آلایندگی بیشتری هم تولید می کنند. از همین رو،  شرکت  رولزرویس سعی دارد به این انتقاد  جواب  دهد.  البته این شرکت  فعلا راه درازی دارد  تا بتواند  چنین موتور پر قدرتی  را توسط باتری هایی که توان ذخیره زیادی داشته باشند تجاری کند.
 هم اکنون خودران شدن، همگام شدن خودرو ها با جدید ترین تکنولوژی های رایانه ای و اپلیکیشن های جدید و سیستم های موبایل، استفاده از موتورهای کم مصرف و برقی شدن خودرو ها از مهم ترین اهداف مهندسان  برای تولید خودرو های آینده است.
این در حالی است که فعلا پیشگام خودرو های بدون راننده شرکت گوگل است. این شرکت تصمیم گرفته با همکاری فیات این طرح را به فاز تجاری سازی نزدیک کند.  این فعالیت بیشتر بر همکاری با شرکت کرایسلر زیر مجموعه شرکت فیات خواهد بود.
گام بعدی در این تکنولوژی استفاده از هوش مصنوعی در خودروهای بدون راننده است. ایده ای که عملا خودرو را می تواند به اتومبیلی با شوفری باهوش و حرفه ای در رانندگی تبدیل کند. البته این ایده جذاب ممکن است خطراتی هم داشته باشد؛ یکی از این خطر ها طغیان ماشین های هوشمند علیه انسان است. خطر دیگر این است که اگر خودرو ها آنقدر قابلیت پیدا کنند هک شدن آن ها هم دردسرساز خواهد شد.
در این راستا، اتومبیل جدید رولزرویس بعد از مدتی می تواند ذهن صاحب خود را پیش بینی کند. این خودرو به تدریج به توسعه  الگوریتمی بر اساس درخواست های صاحب خود می پردازد؛ مثلا می داند  صاحب خودرو عاشق استیک است و بیشتر از چه غذایی خوشش می آید یا به کدام رستوران می رود.
 بر اساس چنین پیش فرض هایی پیشنهاد های جدیدی به مالک خود می دهد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :