آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185199
تاریخ انتشار : 5 تیر 1395 11:19
تعداد بازدید : 787

جمع بندی فناوران از تلاش های صنفی نشان داد

295 شرکت فاوا سال 93 هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی گرفتند

اواخر هفته گذشته خبرهای خوبی از معافیت مالیاتی به صنف فناوری اطلاعات رسید که تاحدی نویدبخش رفع مشکلات در این راستاست. مدیران برخی از شرکت‎های نرم‎افزاری نشستی با نمایندگان سازمان امور مالیاتی در محل ساختمان معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتند که در حاشیه این نشست مدیر کل توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت اعلام کرد: ابهامات موجود در قانون معافیت مالیاتی شرکت‎های نرم‎افزاری رفع شده و تولیدکنندگانی که دارای پروانه بهره‎برداری هستند، 5 سال از پرداخت مالیات معاف خواهند شد. از سوی دیگر سرپرست امور شرکت‎ها و موسسات دانش‎بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز عنوان کرد شرکت‎هایی که در کارگروه ارزیابی شرکت‎های دانش بنیان احراز صلاحیت شده‎اند، از معافیت مالیاتی برخوردار می‎شوند.

فخری زارع
هرچند بسیاری از فعالان صنف IT در گفت‎و‎گو با فناوران این سخنان را باور ندارند و معتقدند با شرایط سخت‏گیرانه‏ای که سازمان امور مالیاتی پیش گرفته است، معافیت مالیاتی وعده‎ای بیش نیست. اما وقتی موضوع مالیات صنف را از دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران جویا شدیم، وی آمار و اطلاعاتی را تا اواخر زمستان سال 94  ارایه کرد، که نشان داد، نمی‎توان رقم این معافیت مالیاتی را نادیده گرفت. چراکه به گفته دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران، در سال 93 از میان شرکت‎های فناوری اطلاعات و ارتباطات که اظهارنامه مالیاتی ارایه داده‎اند، جمع کل فعالیت معاف از مالیات 295 شرکت حدود 10 هزار میلیارد ریال بوده است. 
اصغر رضانژاد معتقد است، اکنون سازمان نظام صنفی رایانه‎ای با توجه به اعداد و ارقامی که از میزان فروش و سود شرکت‎های ICT  به دست آورده است، با اعتماد به نفس بیشتری می‎تواند پای میز مذاکره با سازمان امور مالیاتی بنشیند و برای صنف چانه زنی کند.
  91 هزار میلیارد ریال فروش شرکت‎های ICT
رضانژاد در توضیح اینکه این آمار و ارقام چگونه به دست آمده است، با بیان اینکه طبق دستورالعمل سازمان شرکت‎های عضو سازمان باید اظهارنامه مالیاتی خود را برای صدور و تمدید مجوز ارایه دهند، گفت: با این قانون آمار و اطلاعات بسیار خوب و مفیدی به دست آوردیم که می تواند به صنف کمک بسیاری کند.
وی افزود: به طور مثال طبق آماری که تا بهمن ماه پارسال در اختیار داریم، از میان 601 شرکتی که اظهارنامه مالیاتی داده‎اند، 511 شرکت فروش اظهار کرده‎اند که جمع آن 91 هزار میلیارد ریال شده است.
پرداخت 6 هزار میلیارد ریال مالیات در سال 93
رضانژاد توضیح داد: در این میان 465 شرکت حدود 24 هزار میلیارد ریال سود قبل از کسر مالیات را اظهار کرده‎اند که با توجه به اینکه باید 25 درصد از سود را به حساب دارایی بریزند، می‎توان نتیجه گرفت در سال 93 از این تعداد شرکت 6 هزار میلیارد ریال به سازمان امور مالیاتی پرداخت شده است.
وی گفت: این رقم از تعداد شرکت‎های عضو استان تهران به دست آمده است که اگر آن را در کل کشور در نظر بگیریم، صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات دو تا سه برابر 6 هزار میلیارد ریال مالیات پرداخت کرده است و این نشان می‎دهد سایز صنف ICT بسیار بزرگ است.
وی در توضیح تناقضی که بین میزان معافیت مالیاتی و رقم مالیات پرداختی صنف ICT وجود دارد، گفت: وقتی اطلاعات جمعی گرفته می شود، چنین تناقضاتی پیش می‎آید که می‎توان با یک حساب و کتاب ساده شبهات را رفع کرد.
وی تاکید کرد: این آمار و اطلاعات را بهمن ماه سال 94 به دست آورده ایم و کاملا دقیق است. آمار جدید را نیز اواخر تیرماه اعلام خواهیم کرد.
 اشکال در اظهارنظر مدیر کل توسعه IT وزارت صنعت
دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران در رابطه با جلسه شرکت‎های نرم‎افزاری با سازمان امور مالیاتی نیز گفت: در حاشیه این جلسه مدیر کل توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت اعلام کرده است، ابهامات موجود در ماده 132 قانون مالیات‎های مستقیم رفع شده و به این ترتیب تولیدکنندگانی که دارای پروانه بهره‎برداری هستند، 5 سال از پرداخت مالیات معاف خواهند شد.
وی افزود: این در حالی است که این معافیت شامل حال شرکت‎هایی که قبلا پروانه بهره‎برداری گرفته‎اند نمی‎شود و شرکت‎هایی که اقدام به کسب پروانه بهره‎برداری وزارت صنعت کرده‎اند، از زمان صدور پروانه به مدت 4 سال  از مالیات معاف می‎شوند.
وی ادامه داد: با این روش شرکت‎ها ترغیب می‎شوند تا هرچه سریع‎تر پروانه بهره‎برداری وزارت صنعت را بگیرند.
رضانژاد با بیان اینکه پیش از این پروسه دریافت پروانه بهره‎برداری وزارت صنعت بسیار سخت بود، گفت: این پروسه اکنون تسهیل شده است و شرکت‎ها راحت تر می‎توانند پروانه بگیرند.
 پیگیر مشکلات مالیاتی صنف هستیم
در همین  حال شاهین طبری مسوول کمیسیون نرم‎افزار سازمان نظام صنفی رایانه‎ای نیز در گفت‎و‎گو با فناوران در پاسخ به اینکه آیا شرکت‎های نرم‎افزاری از معافیت مالیاتی برخوردار هستند یا خیر؟ گفت: تا جایی اطلاع دارم معافیت مالیاتی اعمال می‎شود و برخی شرکت‎ها که از شرایط لازم برخوردارند، مثلا دانش‎بنیان بودنشان احراز شده است، از پرداخت مالیات معاف شده‎اند.
وی افزود: کارگروهی برای رسیدگی به مسایل مربوط به مشکلات مالیاتی اعضا در سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تشکیل شده است که صنف می‎تواند دغدغه‎های مالیاتی خود را آنجا مطرح کند.طبری اضافه کرد: موضوع مالیات و بیمه همواره یکی از مشکلات صنف فناوری اطلاعات بوده که در سند موانع کسب و کار حوزه ICT نیز به آن پرداخته شده است و بارها از شرکت‎های فعال در این صنف خواسته‏ایم مسایل و مشکلات خود را در این راستا اعلام کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :