آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185200
تاریخ انتشار : 5 تیر 1395 11:19
تعداد بازدید : 750

شورای اجرایی فناوری اطلاعات تصویب کرد

استعلام های پرکاربرد باید الکترونیکی شود

نخستین جلسه شورای عالی فناوری اطلاعات پس از تغییر نام این شورا به شورای اجرایی فناوری اطلاعات و محدود شدن برخی اختیارات، هفته گذشته برگزار شد.

فناوران- در این جلسه اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور با تاکید بر تسریع در اجرایی شدن دولت الکترونیکی، به انواع خدمات دولتی که قرار است توسط دستگاه های دولتی از طریق خدمات الکترونیکی بین دستگاهی و اتصال به مرکز ملی تبادل اطلاعات ارایه شود، پرداخت و گفت: باید ارایه خدمات استعلام الکترونیکی به نحوی باشد که در نهایت منجر به حذف مکاتبات کاغذی و توسعه خدمات الکترونیکی شود.
در این جلسه، گزارشی از پیاده سازی و سرویس های در حال ارایه در درگاه ملی خدمات دولت هوشمند، مرکز ملی تبادل اطلاعات، کار پوشه ملی ایرانیان و مرجع ملی خدمات ارایه شد.
نصراله جهانگرد، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات نیز در این نشست گفت: در حوزه افزایش دسترسی مردم به شبکه و پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات و همچنین سرویس ها و خدمات الکترونیکی، اقدامات زیرساختی خوبی انجام شده و در آستانه ارایه خدمات دولت الکترونیکی به متقاضیان قرار داریم.
وی ادامه داد: امیدواریم با عملیاتی شدن برنامه ها، در آینده ای نزدیک بخش هایی از خدمات از طریق پنجره واحد خدمات الکترونیکی دولت به مردم و دستگاه ها ارایه شود و این امر موجب افزایش شفافیت هرچه بیشتر و مبارزه با فساد در امور مختلف شود.
در این جلسه همچنین دستورالعمل پیاده سازی خدمات الکترونیکی بین دستگاهی و اتصال به مرکز ملی تبادل اطلاعات به تصویب رسید. براساس این دستورالعمل مقرر شد استعلام های پرکاربری که برای تسهیل فضای کسب و کار ضروری است، به صورت الکترونیکی انجام شود.
بنابر این مصوبه، شرکت پست، سازمان ثبت احوال، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، سازمان ثبت اسناد، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت کشور (نیروی انتظامی)، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی به منظور ارایه خدمات استعلام الکترونیکی موظف شدند سرویس های الکترونیکی تبادل اطلاعات مربوط به استعلام ها را به مرکز ملی تبادل اطلاعات ارایه دهند و تمام دستگاه های اجرایی از این طریق، استعلام ها را دریافت کنند.
همچنین مقرر شد، عنوان خدمات و زمان اجرایی شدن آن با کمک سازمان مدیریت و برنامه ریزی، دستگاه مربوطه و دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات تهیه و ارایه شود و نظام ارزیابی خدمات الکترونیکی توسط دبیرخانه استقرار یابد.
این دستورالعمل، به منظور عملياتی کردن اهداف مندرج در نقشه راه دولت الکترونيکي مشتمل بر ضوابط فنی و اجرایی توسعه دولت الکترونيکي مصوب شورای عالي (اجرايي) فناوری اطلاعات و آيين نامه توسعه خدمات الکترونيکي مصوب شورای عالی اداری  و در راستای استقرار مرکز ملی تبادل اطلاعات و به کارگیری خدمات استعلام الکترونیکی توسط دستگاه های اجرایی، تدوین و به تصویب رسید.
همچنین در این نشست، گزارشی از وضعیت امنیت پورتال های دستگاه های اجرایی ارایه شد و معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: رعایت ضوابط ایمنی و امنیت در حفاظت از پایگاه های داده، سایت ها و درگاه های دولت و نهادهای عمومی و بنگاه های کشور الزامی است.
در این جلسه وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، اقتصاد و دارایی، دفاع و پشتیبانی و نیروهای مسلح، ارتباطات و فناوری اطلاعات، آموزش و پرورش و معاون علمی و فناوری رییس جمهور، معاونان و نمایندگان، وزارت بهداشت، وزارت کار، اطلاعات و مشاور فرهنگی رییس جمهور حضور داشتند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :