آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185206
تاریخ انتشار : 5 تیر 1395 11:36
تعداد بازدید : 713

نگاهی به عوامل اصلی رکود بازار کامپیوتر

شرکای جرم دلار

بازار کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال بیش از سه سال است که درگیر رکود شده و تا کنون اقدام موثری برای رفع و یا حتی کمرنگ شدن این معضل بزرگ بازار انجام نشده است.

مریم عسگری
به گفته کارشناسان باید علت اصلی رکود حاکم بر بازار ریشه یابی و پس از آن برای رفع این معضل برنامه ریزی شود.
به گفته آنان، بر خلاف آنچه برخی تصور می کنند، تمام مشکل بازار گرانی کالاها و افزایش قیمت یا نوسان دلار آزاد نیست و عوامل دیگری نیز بر رکود حاکم بر بازار تاثیرگذار است.
نوسان نرخ دلار، کاهش موجودی، رشد استفاده از برخی از کالاهای هوشمند نظیر گوشی موبایل و انتشار اخبار غیر واقعی و به وجود آمدن انتظارات غیر منطقی از بازار از دلایل تشدید رکود حاکم بر بازار اعلام شده است.
در این گزارش نگاهی به برخی از دلایل تشدیدکننده رکود حاکم بر بازار کامپیوتر انداخته ایم.
 انتظارهای بی پایان
از رشد قیمت و نوسان گاه و بی گاه نرخ دلار آزاد که بگذریم، انتظار برای ورود مستقیم برندهای اروپایی و آمریکایی به بازار ایران و امید به کاهش قیمت و برخورداری از خدمات پس از فروش رسمی و مستقیم موجب شده است که خریداران کالاهای این حوزه همچنان از خرید خودداری کنند.
به گفته کارشناسان، خبر ورود بی واسطه برندهای اروپایی و آمریکایی به بازار ایران از اواسط سال گذشته منتشر شد و موجی از امید به عرضه مستقیم کالا و کاهش قیمت را در دل خریداران به وجود آورد. اما با گذشت مدت زیادی هنوز خبری از ورود برندهای مطرح به بازار نیست و تنها تاثیری که انتشار این خبر داشته است، تشدید رکود حاکم بر بازار کامپیوتر بوده است.
به گفته محمود پیروزی، یکی از فعالان بازار کامپیتر، از زمان انتشار این خبر و و ورود مایکروسافت به بازار ایران، امید به ورود برندهایی چون اپل، دل و اچ پی در دل خریداران به وجود آمد و حالا پس از گذشت ماه ها خبری از ورود بی واسطه این برندها نیست و بازار هم حال و روز خوبی ندارد.
وی افزود: البته ورود بدون واسطه این برندها به بازار ایران قطعا به کاهش قیمت منجر نمی شود و شاید برخورداری از خدمات پس از فروش مستقیم تنها نکته مثبت این اتفاق باشد. اما خریداران تصور اشتباهی از این موضوع دارند.
به گفته کارشناسان، باید منتظر ورود برندهای اروپایی به بازار ایران باشیم تا خریداران به چشم خود ببینند که تغییر چندانی در نرخ کالاها به وجود نمی آید تا مشکل بازار حل شود.
 گوشی های هوشمند
گسترش استفاده از تلفن های هوشمند از سوی دیگر به محدود شدن بازار کامپیوتر منجر شده است.
البته رشد قیمت ها در بازار کامپیوتر هم مزید بر علت بوده و همین موضوع سبب شده است که کاربران ترجیح دهند به جای خرید چند کالا نظیر نوت بوک، تبلت و گوشی هوشمند، یک گوشی همه فن حریف خریداری کنند.
بر اساس گزارش ایسنا، رشد فروش گوشی های هوشمند در حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد بر رکود بازار کامپیوتر موثر بوده است.
رییس اتحادیه فناوران رایانه هم با تایید این موضوع می گوید: در حال حاضر بسیاری از افراد می توانند نیاز خود به لپ تاپ و رایانه را از طریق گوشی های تلفن همراه و تبلت برطرف کنند، چرا که با این دستگاه ها می توان اقداماتی مانند جست وجو در اینترنت، ارسال و دریافت ایمیل یا خدمات بانکی را به انجام رساند.
سیدمهدی میرمهدی ادامه داد: به همین دلیل این مساله تاثیر بسزایی روی بازار کالاهای IT گذاشته و حتی بازار سخت افزاری این بخش هم به شدت با کاهش فروش همراه شده و دچار نوعی رکود شده است. وی همچنین یادآور شد: در همین شرایط هم برای انجام برخی امور تخصصی مانند کارهای گرافیکی یا امور حسابداری افراد مجبور به استفاده از رایانه هستند یا در شرکت ها و سازمان های مختلف برای کارمندان نیاز به چنین تجهیزاتی وجود دارد، اما در حالت کلی میزان استفاده مردم از این دستگاه ها کاهش پیدا کرده است. میرمهدی در پاسخ به این سوال که چرا با توجه به افت تقاضا با کاهش قیمت مواجه نبوده ایم، گفت: کاهش قیمت در این بخش زمانی رخ می دهد که قیمت ارز کاهش پیدا کند.
 قاچاق فروش ها 
میرمهدی همچنین به بحث واردات کالاهای IT اشاره کرد و گفت: با توجه به این که در حوزه تلفن همراه به گفته فعالان این عرصه بیش از ۹۰ درصد کالاهای موجود در بازار از طریق قاچاق وارد می شود، فروش آنها با سود کم و بدون گارانتی صورت می گیرد، اما در حوزه کالاهای IT شرایط به این صورت نیست و ما ملزم به پرداخت تعرفه های گمرکی هستیم. به همین دلیل فروشندگان نمی توانند کالا را با سود کم یا با قیمت کمتر از عرف به فروش برسانند. این درحالی است که اطراف مراکز خرید و فروش کامپیوتر شاهد عرضه نوت بوک های قاچاقی هستیم که با قیمت ارزان تر از عرف بازار به فروش می رسند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :