آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185209
تاریخ انتشار : 5 تیر 1395 11:44
تعداد بازدید : 735

خورشید به دستگاه های پوشیدنی نیرو می دهد

دانشمندان در کره جنوبی سامانه فتوولتائیک فوق العاده نازکی ساخته اند که بسیار انعطاف پذیر است و می تواند به راحتی به دور یک خودکار پیچیده شود.

ایسنا- از این سلول های خورشیدی خم شونده می توان در تولید لوازم الکترونیکی پوشیدنی مانند ردیاب های تناسب اندام و عینک های هوشمند استفاده کرد.
این سلامانه فتوولتائیک در حدود یک میکرومتر ضخامت دارد که بسیار نازک تر از موی انسان است.
محققان این سلول های خورشیدی فوق العاده نازک را از آرسنید گالیم نیمه هادی ساخته اند. آنها این سلول ها را به طور مستقیم روی بستر انعطاف پذیر بدون استفاده از چسب که باعث ضخامت بیشتر مواد می شود، چسباندند. این سلول ها با استفاده از فشار در ۱۷۰ درجه سلسیوس و ذوب یک لایه بالای ماده که مواد مقاوم در برابر نور نام دارند، به الکترود بر روی بستر جوش سرد داده می شوند و بعد از جوش خوردن، آن ماده مقاوم در برابر نور از سطح کنده می شود.
از این سلول های نازک می توان روی قاب عینک و یا پارچه استفاده کرد و این فناوری همچنین می تواند نسل بعدی لوازم الکترونیکی پوشیدنی را نیرودهی کند.
فتوولتائیک از سامانه های تولید برق از انرژی خورشیدی است. در این روش با بکارگیری سلول های خورشیدی، تولید مستقیم الکتریسیته از تابش خورشید امکان پذیر می شود. سلول های خورشیدی از نوع نیمه رسانا هستند که از سیلیسیوم یعنی دومین عنصر فراوان پوسته زمین ساخته می شوند. 
وقتی نور خورشید به یک سلول فتوولتائیک می تابد، بین دو الکترود منفی و مثبت اختلاف پتانسیل بروز کرده و این امر موجب جاری شدن جریان بین آنها می شود. می توان فتوولتائیک را در دسته فناوری انرژی های تجدید پذیر قرار داد.
محققان نتایج پژوهش خود را در مجله Applied Physics Letters به چاپ رسانده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :