آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185210
تاریخ انتشار : 5 تیر 1395 11:44
تعداد بازدید : 759

دام وام

وحید حجه فروش- از چهار ماه دیگر، صندوق نوآوری و شکوفایی به شتاب دهنده های فعال در حوزه کسب و کارهای دانش بنیان تسهیلات خواهد داد. این آسان ترین تصمیم برای مدیران یک صندوق دولتی است که در همین لحظه، نزدیک به هزار میلیارد تومان طرح مصوب و یک سوم این مبلغ، وام پرداختی و به احتمال قریب به یقین بی بازگشت دارد. اما نیاز کدام بیشتر است؟ شتاب دهنده ها به گرفتن تسهیلات از صندوق یا صندوق به دادن آمار تسهیلات پرداختی به شتاب دهنده ها؟

تجربه سال ها کارآفرینی و نوآوری به شتاب دهنده ها نشان داده که پول آخرین چیزی است که یک استارت آپ به آن نیاز دارد و استقراض بدترین روش تامین مالی برای ایده های شان است. در شرایطی که بنیانگذاران و مدیران شتاب دهنده های موفق و بنام، همگی بدون استثنا، با هرگونه مداخله و بیشتر از همه، تزریق پول دولتی به اکوسیستم مخالف اند، این تسهیلات به کار چه کسانی خواهد آمد؟ دخالت دولت در این عرصه باعث ایجاد مزیت رقابتی ناعادلانه برای عده خاصی خواهد شد. عده ای که اگر توان رقابت واقعی و سالم در خلق کار و کسب های موفق داشتند و قواعد نوآوری را می شناختند نیازی به تسهیلات پیدا نمی کردند یا عده دیگری که به طمع دریافت تسهیلات ارزان قیمت در این قالب جدید، تبدیل به شتاب دهنده می شوند.
اصلا لزوم اتخاذ چنین تصمیمی از کجا آمده است؟ دولت اصولا انحصار و سلطه طلب است، برای به دست آوردن مطلوب هم، تمام ابزار موردنیاز و مهم تر از همه اهرم پول را در اختیار دارد. حمایت دولت بهانه ای است برای انواع مداخله ها و شرکت ها بهای تن دادن به این مداخله ها را با حیات خود می پردازند. بازار و صنعت مانند همیشه به هر شکل ممکن راه خود را پیدا یا ایجاد خواهد کرد و بارها هم به روش های مختلف پیغام درخواست عدم دخالت به دولت فرستاده اند.
حال که دولتی ها، با وجود تجربه های بسیار ناموفق قبلی ازجمله در صنعت تولید نرم افزار، اصرار به حضور در این عرصه و پرداخت پول های بی نتیجه و بازگشت دارند، مصارف بهتری برای این تسهیلات وجود دارد که می توان دست کم احتمال حصول نتایجی را از آن متصور بود. به طور مثال، مراکز دانشگاهی و پژوهشی گزینه های بسیار بهتری برای دریافت این حمایت ها هستند تا شتاب دهنده هایی که میل ندارند این ننگ به نام آن ها به کام دیگری برود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :