آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185623
تاریخ انتشار : 12 تیر 1395 11:10
تعداد بازدید : 675

پشت پرده وعده تکراری «معافیت مالیاتی نرم‎افزاری‎ها»

فخری زارع- تیرماه برای تمام صنوف مساوی است با ماه مالیات. بحث مالیات، اظهارنامه مالیاتی، معافیت مالیاتی و هر چیزی که مربوط به مالیات باشد، در این ماه بسیار داغ می‎شود و فعالان اقتصادی به تکاپو می‎افتند تا اظهارنامه‎های مالیاتی خود را به موقع ارسال کنند و از تخفیف‎هایی که سازمان امور مالیاتی ارایه می‎دهد، برخوردار شوند.

در همین راستا، بنا بر عادتی تکراری مسوولان دولتی و خصوصی صنف فاوا نیز یازده ماه سال را کنار می‎گذارند و  تیرماه یادشان می‎افتد که باید معافیت مالیاتی شرکت‎های تولیدکننده نرم‎افزار را به سازمان امور مالیاتی  یادآوری و گوشزد ‎کنند و هر سال این موقع، با استناد به قانون پدیدآورندگان نرم‎افزار، خواهان اجرای معافیت مالیاتی شرکت‎های نرم افزاری می شوند.
بیش از 10 سال است که این وضعیت به همین منوال ادامه دارد و هر سال شاهد وعده‎ و وعیدهای جدیدی از سوی مسوولان دولتی جدید برای معافیت مالیاتی نرم‎افزاری‎ها و به تازگی دانش‎بنیان‎ها هستیم. البته گویا بسیاری از وعده‎ها درخصوص معافیت مالیاتی دانش‎بنیان‎ها عملی شده است، اما شرکت‎های نرم‎افزاری همچنان در پیچ و خم یک کوچه‎‎اند و به وعده‎های عملی نشده دل خوش کرده‎اند.
چندی پیش نیز در راستای معافیت مالیاتی شرکت‎های نرم‎افزاری، این بار نوبت مدیر کل توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت بود که وعده دهد، شرکت‎هایی که دارای پروانه بهره‎برداری وزارت صنعت هستند، به مدت 5 سال از مالیات معاف می‎شوند. 
جالب اینجاست که این معافیت مالیاتی شامل حال شرکت‏‎هایی می‏شود که به تازگی اقدام به اخذ پروانه بهره‏برداری کرده‏اند و شرکت‎هایی که از قبل این پروانه را داشته‎اند، مشمول این معافیت نمی‎شوند! حال این سوال مطرح است که چرا پس از گذشت 10 سال که این قصه تکرار می‏شود، هنوز قانون معافیت مالیاتی شرکت‏های نرم‏افزار ضمانت اجرایی ندارد و اگر دولت واقعا باور دارد که تولیدکنندگان نرم‎افزار کشورمان باید مانند سایر کشورهای جهان از مالیات معاف باشند، سازمان امور مالیاتی را مکلف به اجرای قانون نمی‏کند. اگر هم این موضوع را باور ندارد، چرا هر سال وعده ای جدید می‏دهد که اجرایی شدن آن منوط به شرط و شروط‎های بسیاری است. بنابراین به نظر می‎رسد وزارت صنعت نیز با این اقدام تنها خواسته شرکت‎های نرم‎افزاری را ترغیب به دریافت مجوز کند. 


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :