آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185626
تاریخ انتشار : 12 تیر 1395 11:13
تعداد بازدید : 655

با انعقاد قرارداد با 22 شرکت انجام می‌شود

اختصاص 30 میلیارد تومان به 15 پروژه جدید جویشگر بومی

دبیر طرح جویشگر بومی از انعقاد قرارداد با ۲۲ شرکت برای ۱۵ پروژه در راستای ارایه خدمات بومی طرح «جویشگر بومی» خبر داد و گفت: تا ۶ ماه آینده سومین موتور جست وجوی متنی تحت وب وارد بازار می شود.

مهر- علیرضا یاری درباره برنامه ریزی و سیاستگذاری های انجام شده در دو سال اخیر که منتج به تعریف پروژه های مهم در حوزه خدمات و محتوای جویشگر بومی شد، گفت: با توجه به سیاستگذاری شورای راهبری طرح جویشگر بومی، قرار است تمامی سرویس دهنده های مرتبط با این طرح، درنهایت با یکدیگر مشارکت داشته و به یک هم افزایی در موضوع جویشگر بومی دست یابیم.
وی با بیان اینکه در این مرحله موفق به نهایی کردن ۱۵ پروژه در این راستا شده ایم، ادامه داد: هم اکنون در حال عقد قرارداد برای ۱۵ پروژه تعریف شده هستیم که تا یک ماه آینده به تدریج انجام می شود.
یاری درباره جزییات ۱۵ پروژه در راستای تحقق طرح جویشگر بومی گفت: راه اندازی جویشگرهای متنی، جویشگر تصویری، جویشگر خبر، جویشگر نقشه، ایمیل بومی، ترجمه ماشینی، مستندات علمی، شبکه واژگانی عمومی زبان فارسی (وردنت)، گراف دانش، دانشنامه آزاد زبان فارسی، ابزارهای خط و زبان فارسی و بانک درختی زبان فارسی از جمله این پروژه ها 
هستند.
دبیر شورای راهبری طرح جویشگر بومی گفت: این پروژه ها در مرحله عقد قرارداد است که حدود ۳۰ میلیارد تومان در این مرحله برای آن اعتبار در نظر گرفته شده است.
وی گفت: در مراحل بعدی و پس از دست یافتن شرکت ها به خروجی مناسب، حمایت بیشتری در قالب سیاستگذاری جدید شورای راهبری از آنها خواهد شد.
یاری با اعلام فعالیت دو موتور جست وجوی متنی «پارسی جو» و «یوز» و حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از این دو پروژه گفت: هم اکنون این موتورهای جست وجو از نظر کیفیت و تعداد کاربر، روند روبه رشدی را طی می کنند و حجم اطلاعات آنها نیز در صفحات وب افزایش یافته
است.
وی ادامه داد: پارسی جو و یوز نیز از جمله ۲۲ شرکت مذکور هستند و از آنجایی که موتور جست وجوی وب، خدمت پایه ای طرح جویشگر بومی را تشکیل می دهد، تاکید بیشتری بر حمایت از این پروژه هاست. از سوی دیگر علاوه بر این دو، یک جویشگر متنی دیگر با عنوان «زال» در طرح مشارکت خواهد داشت که درنهایت امیدواریم این سه پروژه تا ۶ ماه آینده سرویس دهی قابل قبولی را در حوزه جویشگر متنی داشته باشند.
دبیر شورای راهبری طرح جویشگر بومی با بیان اینکه هریک از این موتورهای جست وجو با توجه به قابلیتهایی که دارند کاربر خاص خود را خواهند داشت، افزود: در مراحل بعدی، برای هم افزایی این پروژه ها، باید آنها را در کنار هم قرار دهیم تا در مرحله آخر و در سال های آتی شاهد ایجاد ۲ یا ۳ جویشگر بومی با قابلیت سرویس های مختلف باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :