آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185735
تاریخ انتشار : 13 تیر 1395 10:43
تعداد بازدید : 597

هشدار بانک مرکزی به مردم: ما مسوولیتی نداریم

مراقب کدهای موبایلی غیر مجاز باشید

استفاده از کدهای دستوری موسوم به USSD، برای انجام برخی از کارهای بانکی و پرداخت هایی از جمله قبوض و خرید شارژ به دلیل سهولت دسترسی و بی نیازی از اتصال به اینترنت برای دریافت خدمات گسترش یافته است و بسیاری از کاربران بانکی ترجیح می دهند از این روش استفاده کنند.

فناوران - استفاده از این خدمات حتی نیاز به داشتن گوشی هوشمند هم ندارد و در هر مکانی به راحتی قابل استفاده است؛ اما با تمام این مزایا، امنیت پرداخت در این روش یکی از نگرانی های عمده شاپرک و بانک مرکزی است و به همین جهت، در یک سال گذشته محدودیت های بسیاری را در این زمینه اعمال کرده اند. اگرچه هنوز هم به مدل مناسب تامین امنیت پرداخت در این حوزه دست نیافته اند. 
از سوی دیگر با وجود اعمال محدودیت های زیاد هنوز برخی خدمات از سوی این کدهای دستوری ارایه می شود و حالا یک معضل مهم دیگر بروز کرده است که لازم است کاربران توجه لازم را به آن داشته باشند. در ماه های اخیر تعداد ussd های غیرمجاز افزایش یافته اند و درحال ارایه خدمات هم هستند.
این کدهای دستوری غیرمجاز از همان مدل موسسات غیرمجاز پیروی می کنند، یعنی بدون اینکه مراحل دریافت مجوز را پشت سر گذاشته باشند، در حال فعالیت هستند و بانک مرکزی هم اعلام کرده در این زمینه نمی تواند مسوولیتی را بپذیرد؛ بنابراین کاربران قبل از اینکه از این کدها استفاده کنند، باید سری به سایت شرکت شاپرک بزنند و اطمینان حاصل کنند که ارایه کننده خدمات بر مبنای کدهای دستوری مجوز لازم را داشته باشد. 
 داوود محمدبیگی، مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی نسبت به استفاده از خدمات شرکت های ussd غیرمجاز هشدار داده و درباره شرکت های ussd غیرمجاز گفته بود: «چنین شرکت هایی در کشور فعال هستند و چندان کوچک هم نیستند لذا به مردم توصیه می شود از خدمات شرکت های فعال دارای مجوز در این حوزه استفاده کنند و دریافت خدمات از موسسات غیرمجاز فعال در این حوزه مانند دریافت خدمات از موسسات اعتباری غیرمجاز است».
وی با بیان اینکه مردم نمی توانند در موسسات غیرمجاز پول خود را سرمایه گذاری کنند و پس از اینکه به مشکل برخورد کردند از بانک مرکزی بخواهند که به آن ورود کند، در این حوزه نیز به همین شکل است.» به گفته محمدبیگی مردم برای اطلاع از فهرست شرکت های مجاز باید به سایت شاپرک مراجعه کنند. همچنین تمام اطلاعات مربوط به بانک ها، سرویس ها، سایت ها، تلفن بانک ها و درگاه ussd مجاز در این زمینه در سایت بانک مرکزی وجود دارد و استفاده کنندگان با یک بررسی می توانند بدون کمترین ریسک و چالش از خدمات آنها استفاده کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :