آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185740
تاریخ انتشار : 13 تیر 1395 10:44
تعداد بازدید : 1145

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات اعلام کرد:

طراحی کریدور ICT برای جذب سرمایه گذاری های خارجی

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام طراحی کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات در این وزارتخانه گفت: این کریدور با رویکرد جذب سرمایه گذاری خارجی، تقویت سرمایه گذاران خطرپذیر و خلاق و افزایش تولید محتوای فناورانه در کشور طراحی شده است.

ایرنا- امیرحسین دوایی گفت: در راستای تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی 6 پروژه به این وزارتخانه محول شده که ایجاد کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از این موارد است.
وی با یادآوری اینکه امروز کشورهای مطرح در حوزه فناوری اطلاعات از جمله کره جنوبی راهبرد ایجاد کریدورها و مناطق ویژه فناوری را طراحی و پیاده کردند، افزود: ایجاد محیط اجتماعی ارزشی جذاب برای افراد خلاق، کمک به توسعه خوشه های فناوری با مزیت رقابتی، اشتغال زایی غیرمتکی به دولت، سرمایه گذاری خطرپذیر و ایجاد زیرساخت های قانونی برای ایجاد شرکت های بین المللی از اهداف ایجاد این مناطق ویژه است.
دوایی درباره مزیت های اقتصادی توسعه فعالیت های مبنتی بر اطلاعات در ایران گفت: امروز بازار اپراتوری در ایران 200 هزار میلیارد ریال گردش اقتصادی دارد که سه چهارم آن مبتنی بر انتقال پیامک و صوت است، اما انتظار می رود در آینده سود این شرکت ها به سمت داده ها سنگینی کند.
وی ادامه داد: در سایر کشورها سهام شرکت های اپراتوری تلفن همراه چندان برای سرمایه گذاران جذاب نیست چون آینده قابل توجهی ندارد بلکه خدمات مبتنی بر داده هاست که برای سرمایه گذاران ایجاد جذابیت می کند.
دوایی گفت: در ایران پیش بینی می شود حجم بازار اپراتوری در آینده به بیش از سه برابر افزایش یافته و حدود 67 میلیارد تومان سود اقتصادی را نصیب اپراتورها کند که سهم صوت و پیامک به 30 درصد کاهش خواهد یافت و جای خود را به خدمات دیگری چون پهنای باند، اینترنت و اطلاعات مبتنی بر موبایل می دهد.
وی یادآور شد: شرکت های فعال در حوزه IT با وجود تحریم ها در سال های گذشته توسعه خوبی داشته اند و برخی نرم افزارهای تولیدی آنها در بازارهای جهانی نیز به فروش رفته است.
 آمار وجوه اداره شده
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره پرداخت تسهیلات به شرکت های فناور از محل وجوه اداره شده این وزارتخانه گفت: تاکنون 216 شرکت در مجموع یک هزار و 80 میلیارد ریال وام با سود 12 تا 17 درصد از محل این اعتبارات دریافت کرده اند که 170 مورد آن مربوط به دوره جدید است.
دوایی گفت: رویکرد جدید این وزارتخانه در تخصیص وام تغییر کرده و دیگر به دنبال ایجاد پهنه های جدید با سرمایه دولت نیست؛ بلکه قصد دارد از ظرفیت های موجود برای جذب سرمایه گذار استفاده کند.
وی تهران را بااستعدادترین محل جغرافیایی برای ایجاد کریدور اطلاعاتی عنوان کرد و افزود: هرچند در کریدور طراحی شده بیشتر از زیرساخت های موجود در تهران و البرز استفاده شده اما محدود به این دو خطه نیست؛ بلکه در مشهد، اصفهان، تبریز و یزد نیز زیرساخت های موردنیاز برای ایجاد کریدور وجود دارد.
دوایی منطقه ویژه فرودگاهی پیام را از جمله زیربخش های این کریدور معرفی کرد و گفت: حدود سه هزار و 600 هکتار از زمین های این فرودگاه با رویکرد جذب سرمایه گذاری بین المللی و داخلی و با هدف ایجاد شرکت های دانش بنیان آماده می شود و با یک مشاور سنگاپوری در این زمینه قرارداد منعقد شده است.
معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: برای پارک فناوری فاوا در کیلومتر 19 جاده کرج که تحت تملک این وزارتخانه است نیز برنامه استقرار تولید تجهیزات پیش بینی شده است تا شرکت ها از زیرساخت های موجود آن برای تولید نرم افزارهایی با توان رقابت در سطح جهانی استفاده کنند.
وی استفاده از ظرفیت پژوهشکده های زیر مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیز سایت بومهن این وزارتخانه را از دیگر بخش های این کریدور عنوان کرد که در این میان سایت بومهن می تواند نقش پشتیبان را برای ترافیک کشور ایفا کند.
دوایی با یادآوری تبدیل پست بانک به بانک تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات افزود: این نهاد به عنوان نهاد مالی فعالیت های دانش بنیان انتخاب شده است.
به گفته معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دانشکده علمی - کاربردی پست و مخابرات با همکاری سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی نقش تامین نیروی انسانی متخصص موردنیاز را در این کریدور اطلاعاتی بر عهده دارند.
 تخفیف تعرفه ای برای استفاده از طرفیت زیرساختی کشور
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه ظرفیت شبکه ملی اطلاعات 5/6 برابر شده است، گفت: ظرفیت زیرساختی خوبی برای تولید ثروت در کشور ایجاد شده که برای بهره گیری از آن تخفیف های تعرفه ای در نظر گرفته شده است.
دوایی افزود: چهار مرکز تبادل ترافیک در تهران، مشهد، تبریز و شیراز ایجاد شده و راه اندازی دو مرکز دیگر که یکی از آنها در چابهار خواهد بود، در دستور کار است.
وی ادامه داد: برای بهره گیری از این مراکز ترافیک شرایط تعرفه ای جدیدی وضع شده است و هزینه کسانی که به این مراکز ترافیک متصل شوند، رایگان تمام می شود. ضمن آنکه اپراتورهای همراهی که از این مراکز استفاده کنند، از تخفیفات ویژه برخوردار می شوند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در سطح استانی نیز کارگروه های استانی برای اختصاص تسهیلات از محل وجوه اداره شده وزارت ارتباطات به سرمایه گذاران و کارآفرینان پیش بینی شده است که تاکنون 75 شرکت استانی از این تسهیلات استفاده کرده اند.
وی اختصاص 60 میلیارد ریال اعتبار برای تاسیس شتاب دهنده های کسب و کار در استان ها، اعطای تسهیلات قرض الحسنه به شرکت های مستقر در شتاب دهنده های استانی با همکاری صندوق کارآفرینی امید و اعطای وام قرض الحسنه به افراد حقیقی و شرکت ها برای تولید نرم افزارهای کاربردی ایمن و محتواهای چندرسانه ای تلفن همراه در استان ها با رویکرد ارتقای محتوایی شبکه ملی اطلاعات را از جمله اقدام های مالی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای حمایت از سرمایه گذاران دانست.
دوایی افزود: بر این اساس به شرکت های مستقر در پارک ها و مراکز رشد سراسر کشور با همکاری صندوق امید، در صورتی که این شرکت ها از شتاب دهنده های استانی باشند، وام پرداخت می شود.
وی گفت: همچنین این وزارتخانه در تفاهمی با صندوق کارآفرینی امید 50 میلیارد ریال اعتبار برای شرکت هایی در نظر گرفته که قصد تولید نرم افزارهای کاربردی تلفن همراه را دارند و این صندوق نیز 10 میلیارد ریال اعتبار برای این شرکت ها لحاظ کرده است.
وی با بیان اینکه 120 هزار برنامه کاربردی ایرانی ویژه تلفن های همراه در فروشگاه های نرم‎افزاری داخلی و خارجی به فروش می رسد، گفت: البته این بدان معنی نیست که همه برنامه های طراحی شده به ارزش اقتصادی رسیده اند اما برخی از آنها به مدت طولانی در فهرست فروش فروشگاه های نرم افزاری خارجی وجود داشته اند.
دوایی گفت: همه اقدام های اولیه برای بهره برداری سرمایه گذاران و افراد خلاق از تسهیلات وجوه اداره شده وزارت ارتباطات در استان ها انجام می شود و تنها تایید نهایی آن در تهران است.
 تجربه وفق پارک های علم و فناوری
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره تجربه ایجاد پارک های فناوری در کشور گفت: پارک های فناوری که براساس قانون و مصوبه شورای گسترش وزارت علوم تاسیس شدند، همگی موفق هستند و برخی شرکت ها گردش مالی بالایی دارند.
دوایی گفت: اتفاقی که در دوره قبل افتاد، این بود که به جای تصویب ایجاد پارک فناوری از مسیر قانونی، از طریق سفرهای استانی تصویب شد وگرنه پارک هایی که در گذشته ایجاد شده اند، در سطح منطقه ای و جهانی شناخته شده هستند که می توان از پارک علم و فناوری اصفهان نام برد.
وی با بیان اینکه ایجاد کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات مرحله مطالعاتی خود را پشت سر گذاشته و قرار است وارد مرحله اجرایی شود، گفت: برای نمونه رویکرد ما در منطقه ویژه پیام در استان البرز، ایجاد شهرک صنعتی بین المللی است.
دوایی گفت: کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات محمل کسانی خواهد بود که در فعالیت های خود نوپا و نوآور هستند.
 پرداخت وام ها با تایید وزیر
معاون وزیر ارتباطات همچنین درباره عملکرد کمیته وام وجوه اداره شده این وزارتخانه و نحوه تخصیص وام به شرکت های فاوا که مورد انتقاد برخی از فعالان این حوزه قرار دارد، گفت: مرحله نهایی ارزیابی طرح ها به لحاظ قانونی با تایید وزیر ارتباطات خواهد بود اما مراحل اولیه ارزیابی ها، توسط کارگروه های استانی و کمیته های مشورتی صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه انتقاد از عملکرد کمیته وام وجوه اداره شده به این دوره مربوط نمی شود و مربوط به ۲.۵ سال پیش است، گفت: در دوره های گذشته کمیته مشورتی با حضور بخش خصوصی برای اعطای تسهیلات شکل گرفته بود که فرآیند آن با انتقاداتی همراه بوده است. اما در این دوره تسهیلات متناسب با توان اقتصادی و سطح شرکت ها به آنها تعلق می گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :