آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185743
تاریخ انتشار : 13 تیر 1395 10:47
تعداد بازدید : 937

ادامه سکوت ایرانسل در ماجرای افشای اطلاعات 20 میلیون کاربران

پلیس فتا در جست وجوی عامل انتشار دیتابیس ایرانسل

با وجود ادامه سکوت ایرانسل، پلیس فتا نیز روز گذشته به ماجرای انتشار اطلاعات 20 میلیون مشترک ایرانسل در تلگرام واکنش نشان داد.

فناوران- معاون حقوقی و بین الملل پلیس فتا گفت: با شکایت اپراتور، پلیس فتا به دنبال انتشاردهنده اطلاعات ۲۰ میلیون مشترک ایرانسل است.
حسین رمضانی  درخصوص انتشار اطلاعات مشترکان یکی از اپراتور های تلفن همراه گفت: این اطلاعات مربوط به دو، سه سال گذشته است که در همان زمان برخورد قانونی لازم با این موضوع انجام شد. در همان زمان برخی از این سیم کارت ها تغییر مالکیت داده اند و برخی هم غیرفعال هستند.
وی ادامه داد: اخیرا فردی با طراحی یک روبات در یکی از شبکه های اجتماعی موبایل پایه اقدام به انتشار اطلاعات قدیمی مشترکان آن اپراتور کرده است که بلافاصله بخش حقوقی اپراتور تلفن در محاکم قضایی از ایجادکننده روبات و انتشاردهنده اطلاعات شکایت کرد.
رمضانی افزود: پلیس فتای ناجا با دستور مقام قضایی و همکاری اپراتور مربوطه درحال بررسی و شناسایی مجرم است که به محض حصول نتیجه حتما به اطلاع مردم می رسد.
معاون حقوقی و بین الملل پلیس فتا گفت: در حال حاضر جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و به لحاظ فنی و تخصصی، این اپراتور امنیت مناسبی را برای حفظ و رعایت حریم خصوصی کاربران خود پیش بینی کرده است.
وی  افزود: حفظ و صیانت حریم خصوصی افراد در فضای سایبری از اهداف و وظایف اصلی پلیس فتا است و این پلیس با کسانی که بخواهند حریم خصوصی افراد را نقض کنند، طبق قانون بدون هیچ گونه تعارف و معطلی برخورد می کند.
با وجود عکس العمل وزارت ارتباطات و تماس با تلگرام برای مسدودسازی روبات منتشرکننده جزییات صاحبان سیم کارت های ایرانسل، روز گذشته شایعه ای درباره فعال شدن دوباره این روبات با یک آدرس دیگر در فضای مجازی پیچید. فارس و ایسنا روز گذشته در گزارش های جداگانه ای از فعال شدن چنین روباتی خبر دادند اما پیگیری های فناوران چنین موضوعی را تایید نکرد.
با این حال اطلاعات مشترکان در فضای مجازی منتشر شده و همچنان امکان خرید و فروش این اطلاعات وجود دارد.
اما در حالی وزارت ارتباطات و پلیس فتا درباره این اتفاق اطلاع رسانی کرده و سعی در ایجاد آرامش در میان کاربران ایرانسل داشته اند که اپراتور مسوول این ماجرا، همچنان از ارایه کوچک ترین توضیحی به مشترکان و رسانه ها خودداری کرده است.
تماس های فناوران در روز جمعه با مدیران ایرانسل به جایی نرسید و روز گذشته نیز روابط عمومی این شرکت پاسخ تماس های خبرنگار ما را نداد. اگرچه یک سایت خبری مدعی شده که مدیر روابط عمومی ایرانسل از آنها خواسته برای دریافت پاسخ همچنان منتظر باشند. به نظر می رسد مدیران ایرانسل همگی ممنوع المصاحبه بوده و روابط عمومی این شرکت هم قصد ارایه توضیح به کاربران و حتی عذرخواهی از آنها را ندارد.
هم زمان در شبکه های اجتماعی کمپینی با عنوانی #از_ایرانسل_بپرسید، راه افتاده و مشترکان خواستار توصیح و عذرخواهی ایرانسل در اتفاق اخیر شده اند که گزارش نظرات مردم را در شماره فردا خواهید خواند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :