آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185750
تاریخ انتشار : 13 تیر 1395 10:56
تعداد بازدید : 819

در پی حملات تروریستی فرودگاه آتاتورک صورت گرفت

فیلترینگ گسترده در ترکیه

دولت ترکیه در پی حملات تروریستی در فرودگاه آتاتورک فیس بوک و توییتر و یوتیوب را فیلتر کرد. فیلترینگ برخلاف موارد مشابه پیشین ساعت هاست که ادامه دارد. فعالان آزادی بیان از دولت به دلیل سرکوب آزادی بیان به شدت انتقاد دارند.

 رویترز- به رغم گذشت چند روز از حملات تروریستی به فرودگاه آتاتورک استانبول که ده ها کشته و زخمی برجای گذاشت، فیلترینگ توییتر و فیس بوک و یوتیوب همچنان در ترکیه ادامه دارد. شبکه های اجتماعی آنلاین تنها یک ساعت پس از وقوع حملات در آتاتورک در این کشور فیلتر شدند و هنوز خبری از رفع فیلتر آنها در دست نیست.البته برخی از فعالان در ترکیه در شبکه های اجتماعی به صورت پراکنده از رفع فیلترینگ خبر می دهند، اما هنوز گزارشی رسمی در این مورد در دست نیست.
دولت ترکیه که به سرکوب آزادی بیان شهرت یافته است در ماه های اخیر هر بار پس از وقوع حمله تروریستی سریعا دستور فیلترینگ وب سایت هایی نظیر توییتر و فیس بوک را صادر کرده است. در حالی این بار نیز شبکه های اجتماعی فیلتر شده اند که تفاوتی که به چشم می خورد مدت زمان فیلترینگ است. به گفته فعالان آزادی اینترنت، در موارد پیشین فیلترینگ معمولا بین ۱۲ ساعت تا ۱۴ ساعت طول می کشیده است، اما اکنون ساعت هاست که فیلترینگ ادامه دارد.
صدور دستور فیلترینگ از سوی دفتر نخست وزیری ترکیه بوده و دلیل آن حفاظت از امنیت ملی ذکر شده است. این دستور نه تنها فیلترینگ شبکه های اجتماعی را در برمی گیرد که پوشش رسانه ای هر نوع عکس یا ویدیو مرتبط با لحظه انفجار، صحنه های پس از انفجار، خدمات گروه های امداد، افراد زخمی یا کشته شده را نیز قدغن کرده است. بر اساس این دستور همچنین انتشار هر گونه روایت اغراق شده ای از حملات سه شنبه شب آتاتورک ممنوع اعلام شده است. انتشار هر گونه اطلاعات درباره افراد مظنون در دست داشتن در حملات تروریستی فرودگاه آتاتورک نیز ممنوع اعلام شده است.این دستور برای اولین بار در وب سایت مخصوص هیات نظارت بر کار رادیو و تلویزیون در ترکیه منتشر شد. اما یک ساعت بعد دادگاهی در استانبول این دستور را دربرگیرنده برای همه رسانه های تصویری یا کتبی، دیجیتال و همچنین شبکه های اجتماعی اعلام کرد. بر همین اساس همه ISP ها سریعا دسترسی کاربران به فیس بوک و توییتر را مسدود کردند.بنابر گزارش های منتشر شده دولت ترکیه بیش از ۱۵۰ بار در طول پنج سال گذشته دستور حذف محتوا یا سانسور محتوا در رسانه ها و شبکه های اجتماعی را صادر کرده است.دولت ترکیه خصوصا در ارتباط با انتشار گزارش های مرتبط به فساد دولتی سختگیرانه رفتار می کند. سانسور محتوا در رابطه با سوء مدیریت ها و شکست های امنیتی دولت ترکیه از آوریل ۲۰۱۵ (بیش از یک سال پیش) و با تغییرات تازه ای در قانون اینترنت شدت یافت که به وزرای دولت اجازه می دهد محتوای اینترنت را تحت عنوان حفظ امنیت ملی و نظم عمومی سانسور کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :