آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185831
تاریخ انتشار : 14 تیر 1395 10:40
تعداد بازدید : 735

در نامه 8 نماینده خطاب به وزیر اقتصاد انجام شد

مجلس پیگیر علت انعقاد قرارداد شاپرک با شرکت آمریکایی

تعدادی از نمایندگان در پرسشی از وزیر اقتصاد خواستار ارایه توضیح وی درخصوص قراردادهای مشکوک برخی مدیران دولتی با شرکت های آمریکایی درباره شرکت شبکه الکترونیکی شاپرک شدند.

مهر - هشت نماینده مجلس در سوالی از وزیر اقتصاد اعلام کردند با چه توجیه فنی و امنیتی، شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) اقدام به عقد قرارداد با یک شرکت آمریکایی کرده است.
در این سوال آمده است: همان طورکه مستحضرید متاسفانه شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) به دلیل بی توجهی بانک مرکزی و نهادهای نظارتی، طبق قراردادی، نظارت و کنترل گردش مالی و شناسایی تقلب را به یک پیمانکار خارجی برون سپاری کرده است.
جناب آقای وزیر؛ شما واقفید که اطلاعات محرمانه سیستم بانکی کشور و اطلاعات مالی عموم مردم از شبکه شاپرک عبور می کند و هر گونه دسترسی خارجی یا حتی نفوذ داخلی مدیریت نشده به این اطلاعات می تواند خسارات جبران ناپذیری به بار آورد.
درحالی که متخصصان و شرکت های توانمند ملی در این حوزه فعالند و این قرارداد در نقطه مقابل سیاست اقتصاد مقاومتی قرار گرفته است، عملکرد اشتباه برخی مسوولان شاپرک به هیچ وجه در واگذاری حوزه صددرصد امنیتی یادشده به شرکت آمریکایی قابل توجیه نیست.
با چه استدلال فنی و امنیتی، این قرارداد که مصداق نقض گسترده حریم خصوصی شهروندان ایرانی است، منعقد شده است و آیا از نهاد نظارتی و سازمان پدافند غیرعامل مجوزهای لازم دریافت شده است؟ چه اقدامات قانونی برای واگذاری این قرارداد صورت پذیرفته است؟
در شرایطی که بنابر اطلاعات کارشناسان، دستیابی به نرم افزار مشابه برنامه تولیدی شرکت آمریکایی با سرمایه گذاری اندک داخلی قابل حصول است، هدف از عقد قرارداد بی سروصدا چه بوده است؟
آیا عقد چنین قراردادهای مشکوکی میان شرکت های آمریکایی و برخی از مدیران دولتی کشورمان در دوره ای که هنوز از چارچوب تحریم های پولی و بانکی و ارتباطی ایران به شدت صیانت می شود، صرفاً با هدف (نفوذ) صورت نمی گیرد؟ 
بر اساس این گزارش، امضاهای این پرسش ها در حال افزایش است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :