آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185835
تاریخ انتشار : 14 تیر 1395 10:42
تعداد بازدید : 924

مدیرکل اداره تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف:

سامانه جامع الکترونیکی، وضعیت مالی موقوفات را شفاف کرد

سامانه جامع مدیریت موقوفات و اماکن متبرکه با هدف ایجاد شفافیت مالی ایجاد شد.

ایرنا- با ایجاد این سامانه سازمان اوقاف و امور خیریه آمادگی کامل برای پاسخ گویی به نحوه هزینه کرد عواید موقوفات و بقاع متبرکه و شفافیت مالی برای نهادهای صلاحیت دار نظارتی و بازرسی کل کشور را دارد کما اینکه تاکنون این فرآیند با حضور دستگاه های مربوطه انجام شده است.
امرالله حسنی نیا، مدیرکل اداره تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: تا قبل از راه اندازی سامانه جامع موقوفات به دلیل کمبود نیروی انسانی و فراهم نبودن زیرساخت های نظارتی ادارات تحقیق حداکثر تا 25 درصد موقوفات را می توانستند رسیدگی و درنهایت مفاصاحساب برای آنها صادر کنند. اما اکنون با راه اندازی سامانه جامع با همان نیروی انسانی، برای تمامی موقوفات متصرفی مفاصاحساب صادر می شود.
وی گفت: موقوفات در کشور به دو صورت مدیریت می شود که عبارت‎اند از موقوفاتی که متولی شرعی دارند و اشخاص حقیقی آنها را مدیریت می کنند و دوم موقوفاتی که یا مجهول التولیه هستند یا در زمان وقف، متولی مشخص نشده است.
وی افزود: سازمان اوقاف و امور خیریه براساس بند یک ماده یک قانون تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف به نمایندگی از حاکمیت، تولیت آنها را بر عهده دارد که در اصطلاح به آنها موقوفات متصرفی می گویند و تحت مدیریت و نظارت سازمان اوقاف است.
وی توضیح داد: اطلاعات این موقوفات از سال 89 در سامانه جامع موقوفات بارگذاری و تمام امور از قبیل واگذاری به اجاره و جمع آوری اجاره ها و هزینه ها نیز براساس نیت واقف از طریق سامانه جامع مدیریت موقوفات انجام می پذیرد که این موضوع از شفافیت مالی بسیار بالایی برخوردار است.
حسنی نیا در توصیف کارکرد سامانه جامع موقوفات گفت: روند اجرای کار براساس قانون که هر موقوفه را دارای شخصیت حقوقی مستقل و ساختار اداری مشخص می داند، است.
وی افزود: در هر شهرستان رییس اداره و امور مالی آن، عملیات واگذاری به اجاره و کسب عواید و هزینه کردن آن براساس نیت مشخص کرده است که توسط واقف در زمان وقف مطابق نص فتوای مراجع معظم تقلید انجام می شود و اداره تحقیق بر این فرآیند نظارت مستمر دارد.
رییس اداره تحقیق و حسابرسی سازمان اوقاف و امور خیریه درباره نذور بقاع متبرکه نیز گفت: هیات امنا در خود امامزادگان نذور را جمع آوری و هزینه می کنند و اداره اوقاف استان و سازمان صرفا بر این موضوع نظارت می کند و هیچگونه دخل و تصرفی در آن ندارد، البته با نظارت و برنامه ریزی سالانه در سه حوزه عمرانی، فرهنگی و مدیریتی برای هر بقعه متبرکه این کار انجام می شود.
حسنی نیا گفت: شفافیت مالی و صحت آمار، جمع آوری آمار موقوفات و جمع بندی درآمد و هزینه های آنها از دستاوردهای اخیر سازمان اوقاف است که جزییات آن در سامانه جامع اطلاعات وجود دارد و رویداد مالی به تفکیک هر موقوفه و بقعه کاملا شفاف و روشن است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :