آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185859
تاریخ انتشار : 14 تیر 1395 11:35
تعداد بازدید : 931

دوربین میکروسکوپی که به بدن تزریق می شود

دانشمندان دانشگاه اشتوتگارت با کمک پرینتر سه بعدی دوربین های سه لنزه ای را ساخته اند که فقط 100 میکرومتر (یک دهم سانتی متر) ابعاد دارد و آنقدر ریز است که قابلیت تزریق در بدن دارد.


Engadget- این دوربین میکروسکوپی کاربردهای زیادی دارد که از میان آنها می توان به تشخیص بیماری ها گرفته تا روبات های کوچک خودران اشاره کرد. درواقع، کوچکی این دوربین به اندازه ای است که می توان آن را از طریق سرنگ به بدن تزریق کرد. این دوربین میکروسکوپی برای مصارف پزشکی مانند آندوسکوپی و مواقع دیگری که باید بدن بیمار را مشاهده کرد، کاربرد بسیار مفیدی خواهد داشت. این دوربین میکروسکوپی در حال حاضر باید به یک فیبر اپتیکال متصل شود اما بدون آن هم می تواند روی بافت هایی که نزدیک به 12 صدم اینچ هستند، فوکوس کند. 
جالب است که حتی می توان لنزهای این دوربین را به اشکال مختلف و هندسی غیرمتعارف مثل حلقه و مثلث پرینت کرد تا قالب اشکال خاصی درآیند و متناسب با هدف مورد نیاز ما عمل کنند. 
به گفته دانشمندان، تا زمان مصرفی شدن این دوربین میکروسکوپی مدت زیادی باقی مانده است، اما اندازه بسیار کوچک آن باعث می شود که مصارف آن فقط به عملیات پزشکی محدود نشود. محققان، روبات های فوق العاده ریزی را برای ساخت در نظر دارند که می توانند به واسطه این لنزها دنیای اطراف خود را تصویرسازی کنند. دانشمندان معتقدند که حتی از این لنزها و دوربین ها می توانند در خودروهای بدون راننده بهره ببرند که در آن، این دوربین ها کاملا از نظرها پنهان هستند و دیده نمی شوند. علاوه بر اینها، گوشی های هوشمندی را در نظر بگیرید که به دوربین های ۳۶۰ درجه ای مجهز شده اند بدون اینکه فضای زیادی را اشغال کنند. 
نکته قابل توجه این دوربین ها آن است که روند ساخت آنها اصلا مشکل نیست. تیم محققان دانشگاه اشتوتگارت توانسته اند دوربین های خود را در مدت زمان کوتاهی طراحی و آنها را آزمایش کنند.
البته این دوربین ها به غیر از مزیت های بی شماری که دارند، چالش هایی را نیز به همراه دارند که یکی از آنها بحث نگرانی های امنیتی آن است. یعنی افراد به راحتی می توانند از این ابزارهای کوچک که به چشم هم دیده نمی شوند، خیلی راحت سوءاستفاده کنند. با این حال، ساخت این دوربین میکروسکوپی نشان داد که اندازه مانعی برای ساخت دستگاه های هوشمند نیست. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :