آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185926
تاریخ انتشار : 15 تیر 1395 10:53
تعداد بازدید : 786

آرواره ای برای مرد سرطانی با فناوری چاپ سه بعدی

پزشکان برای یک مرد آمریکایی که سال ها به دلیل سرطان در ناحیه زیر زبانش، فکش را از دست داده بود، با کمک پرینتر سه بعدی یک آرواره مصنوعی ساختند.

آنا- شرلی اندرسون، اهل ایندیانا از سال ها قبل مبتلا به سرطان بود و پزشکان در سال 1998 توده ای سرطانی را در زیر زبان او یافتند و مدتی بعد، پرتودرمانی را برای درمان او آغاز کردند.
سپس پزشکان، او را تحت درمان با ایمپلنت رادیوم قرار دادند تا بتوانند از این طریق بخشی از آرواره تحتانی این بیمار را جایگزین کنند اما این طرح با شکست مواجه شد و در نهایت تصمیم گرفتند از پروتز مصنوعی برای او استفاده کنند.
یکی از رزیدنت های پروتز فک و صورت دانشگاه ایندیانا، آرواره ای از جنس سفال به روش سنتی برای این بیمار ساخت اما این آرواره آنقدر بزرگ و ناراحت کننده بود که اندرسون تنها به مدت چهار ساعت می توانست از آن استفاده کند.
همین امر باعث شد تا پزشک معالج اندرسون به فکر راه چاره دیگری باشد و بعد از تلاش های فراوان به فکر استفاده از فناوری پرینت سه بعدی افتاد. از این رو، مدلی دیجیتالی از صورت اندرسون تهیه شد تا جزئیات استخوان های ف و صورت او به دست آید و به واسطه آن، محققان بتوانند پروتز مصنوعی سبک تری برای او طراحی کنند.
ظهور فناوری پرینت سه بعدی در سال های اخیر دریچه جدیدی رو به علم باز کرده و تاکنون محققان به واسطه این فناوری موفق به تولید اندام های مختلف بدن انسان نیز شده اند که به عنوان یک پروتز مصنوعی کاربردی می توانند مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال، مردی در سال 2013 تحت عمل پیوند صورت قرار گرفت و پروتز صورت ساخته شده با پرینتر سه بعدی را دریافت کرد.
پزشک معالج اندرسون با همکاری محققی دیگر جریان تازه ای فناوری سه بعدی را رقم زدند و موفق شدند قسمت های مختلفی از بدن انسان را در مدت زمان کوتاهی پرینت بگیرند. آنها نام فناوری جدید را «فناوری شرلی» گذاشتند که در آن از ترکیب روش های دیجیتال و سنتی برای تولید اندام مصنوعی استفاده کردند.
به گزارش دانشگاه ایندیانا، محققان از پرینت سه بعدی برای ایجاد قالب صورت استفاده کردند. آنها از فضای منفی ایجاد شده که نحوه قرارگیری چانه و آرواره اندرسون را نشان می دهد برای تولید یک اندام مصنوعی واقعی تر و سبک تر استفاده و شکستگی های طبیعی در اطراف لبه ها ایجاد کردند.
محققان دلیل استفاده از مواد سنتی را در کنار فناوری سه بعدی، قابل پیش بینی و سازگار با محیط زیست اند و تحقیقات زیادی روی آنها صورت گرفته است و اطلاعات زیادی از آنها وجود دارد. آنها از این روش ترکیبی برای شش بیمار دیگر هم استفاده کرده اند. جز آنها مردی حضور دارد که در عرض شش هفته، گوش جدیدی را به لطف این فناوری جدید دریافت کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :