آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 185941
تاریخ انتشار : 15 تیر 1395 11:18
تعداد بازدید : 735

شرکت BAE Systems ابداع کرد

کمپیوتر؛ دستگاهی که از مولکول هواپیما می سازد

محققان ماشین جدیدی به نام چمپیوتر (Chemputer) ابداع کرده اند که می تواند با ایجاد فرآیندهای شیمیایی پیچیده، مولکول ها را آنقدر رشد دهد تا به خلق یک محصول برسد؛ محصولی مثل قطعات الکترونیکی یا حتی یک هواپیما!

Mashable- شرکت بریتانیایی BAE System اخیرا در وب سایت خود از ارایه نمونه مفهومی این ماشین جدید و البته عجیب و غریبش خبر داده است و در ویدیویی که روی این صفحه قرار داده نشان می دهد که چگونه در داخل یک محفظه مملو از مواد شیمیایی، مواد با هم ترکیب شده و روی سطح آن ابتدا چرخ ها و بعد بدنه یک پهپاد ظاهر می شود. این پهپاد سپس به یک محوطه سکو مانند انتقال داده می شود تا بازوی روباتیک قطعاتی که به احتمال زیاد موتور و بخش های الکترونیکی آن را می سازند، درونش قرار گیرد. 
در واقع این پهپاد مثل مرد سربی است که در فیلم نابودگر به تصویر کشیده شده بود. زمانی که این مرد سربی کاملا ذوب می شد و قطرات سرب آن روی زمین فرو می ریخت، کم کم قطره ها کنار هم جا می گرفتند و در نهایت بدن این مرد را تشکیل می دادند. در ویدیویی که شرکت BAE System ارایه داده است، در محفظه های بزرگ مواد شیمیایی، ابتدا چهار قطره توسط بازوری روباتیک روی صفحه گذاشته می شوند و زمانی که فعالیت شیمیایی شروع می شود، این قطرات ابتدا به همدیگر وصل و بعد بزرگ می شوند و به شکل و شمایل یک پهپاد درمی آیند. 
این نمونه مفهومی واقعا به خیال شبیه است، اما پروفسور نیک کولوسیمو، یکی از مهندسان این شرکت در بیانیه ای که در وب سایت BAE Systems  منتشر شده است، گفته: ما مدتی است که دست به کار ابداع روش هایی برای دیجیتالی کردن شیمی ترکیبی و مواد شده ایم و امیدواریم که در آینده، بتوانیم اشیای پیچیده را از سطح مولکولی و بدون کوچک ترین کمک از سوی انسان در داخل یک دستگاه تولید کنیم.
وی افزود: ایجاد هواپیماهای کوچک کاری چالش برانگیز است، اما من مطمئنم که با تفکر خلاق و بهره گیری از فناوری های دیجیتالی همگرا در نهایت می توانیم سیستم های پیچیده شیمیایی را با استفاده از برنامه نویسی دیجیتالی تولید کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :