آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 186038
تاریخ انتشار : 19 تیر 1395 10:43
تعداد بازدید : 698

ایرانسل در بیانیه‌ای، انگشت اتهام را به سمت رقبا نشانه گرفت

در آستانه ترابردپذیری، دامن زدن به این سناریوی تکراری محتمل بود

ایرانسل پس از 5 روز سکوت، در آخرین روز کاری هفت گذشته سرانجام طی بیانیه ای به انتشار اطلاعات 20 میلیون مشترک این اپراتور واکنش نشان داد، اما به جای عذرخواهی انتشار این اطلاعات را در نتیجه رقابت بین اپراتورها دانست.

فناوران- در این اطلاعیه آمده است:
ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات هموطنان عزیز در ماه مبارک رمضان و تبریک عید سعید فطر و با تشکر و قدردانی از اظهارات جناب آقای دکتر واعظی، مقام عالی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین اقدامات سریع و اطلاع رسانی پلیس فتا، نکاتی چند جهت شفاف سازی و اطلاع رسانی بیشتر درباره موضوعاتی که اخیرا در رسانه ها مطرح شده ارایه می شود:
1- مشترکان محترم و عزیز ایرانسل بزرگ ترین سرمایه ما هستند و هزاران نفر و صدها شرکت جهت خدمت رسانی و خلق تجربه ای متفاوت برای این سرمایه پرارزش تلاش شبانه روزی می کنند.
2- حفظ محرمانگی و حریم خصوصی مشترکان جزو اصول اولیه و قطعی ایرانسل است و این شرکت هرگز و تحت هیچ عنوانی نه تنها اطلاعات مشترکان خود را در اختیار غیر قرار نداده، بلکه برخلاف برخی از اپراتورها با چشم پوشی از درآمد قابل ملاحظه، حتی از ارایه اطلاعات مشترکان به شرکت های تبلیغاتی دارای مجوز نیز خودداری کرده است. (شاهد بر این ادعا موضوعی است که در گزارش 22 آذرماه 90، در بخش خبری 20:30 همزمان با برگزاری نمایشگاه الکامپ به آن پرداخته شد و در آن گزارش ارایه اطلاعات مشترکان یکی از اپراتورها به صورت دسته بندی شده و در دسترس بودن آن اطلاعات به طور وسیع در شرکت های حاضر در نمایشگاه مطرح شد؛ اما در پیگیری های بعدی مشخص شد که اطلاعات مشترکان ایرانسل هرگز افشا نشده است).
3- با تمهیدات و حفظ به روزترین استانداردهای ایمنی اطلاعات؛ سیستم های اطلاعاتی و اطلاعات مشترکان ایرانسل هرگز افشا، سرقت و هک نشده و مورد نفوذ یا در اختیار غیر قرار نگرفته است. 
در آستانه بهره برداری از پروژه ملی ترابردپذیری شماره ها که براساس آن مشترکان می توانند با حفظ شماره خود از اپراتوری به اپراتور دیگر مهاجرت کنند و با پیش بینی سیل عظیم مشترکان که به دلیل استفاده از خدمات و سرویس های پیشرفته چون نسل چهارم اینترنت آماده مهاجرت به ایرانسل هستند، دامن زدن به این سناریوی تکراری امری محتمل بود.
البته این موضوعات به لطف حضرت حق، در عزم جدی ایرانسل به عنوان بزرگ ترین اپراتور دیتای کشور در ارایه خدمات متمایز و به روز و پیشرو بودن در ارایه فناوری های جدید و در راستای نیل به اهداف چشم انداز 20 ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تحت زعامت مقام معظم رهبری و تحقق برنامه های دولت یازدهم و خلق تجربه ای متمایز برای مشترکان خللی ایجاد نخواهد کرد.در پایان از تمامی اصحاب رسانه که با دلسوزی و صداقت، رسالت خود را در پیگیری و شفاف سازی امور انجام می دهند، تشکر کرده و مجدداً تاکید می کنیم که ایرانسل همواره حفظ محرمانگی و حریم خصوصی مشترکان را در تمامی امور ازجمله اطلاعات شخصی مشترکان محترم شمرده و در این خصوص اهتمام ویژه دارد. اطمینان داریم اعتماد متقابل بین ایرانسل و سرمایه اصلی اش یعنی مشترکان سلب شدنی نیست.

 تکذیب وزارت ارتباطات
پس از انتشار بیانیه ایرانسل، انتقادات گسترده ای از این بیانیه در فضای مجازی صورت گرفت. بسیاری از کاربران در فضای مجازی عقیده داشتند این اپراتور باید در بیانیه خود به عذرخواهی از کاربران می پرداخت اما به جای آن انگشت اتهام را به سوی دیگر رقبا یعنی همراه اول و رایتل نشانه گرفته و آنها را به صورت تلویحی مقصر ماجرای افشای اطلاعات کاربران این اپراتور معرفی کرده است.
همین اتهام زنی وزارت ارتباطات را ناچار به صدور اطلاعیه ای کرد: «اطلاعات مطرح شده مربوط به سه سال پيش است كه در همان زمان نيز موضوع از طريق مراجع ذي ربط پيگيري شد و هيچ گونه رخداد جديدي (هك يا سرقت اطلاعات) به وقوع نپيوسته است و صرفا فردي با طراحي يك روبات تلگرامي، اطلاعات قديمي را منتشر كرده است.
با توجه به اينكه مهم ترين وظيفه اين وزارت و شركت هاي تابعه حفظ حريم خصوصي افراد در همه بخش هاست، در اولين فرصت نسبت به مسدود شدن روبات مذكور اقدام گرديد.
همچنین اقدامات مراجع ذي صلاح نيز منجر به دستگيري فرد خاطي شد كه هدف خود را شهرت مطرح كرده و لذا ساير مواردي كه به صورت شايعه در شبكه هاي اجتماعي مبني بر رقابت ناسالم بين اپراتورها مطرح مي شود، صحت نداشته و اين وزارت نهايت دقت را در ايجاد فضاي رقابتي سالم بين فعالان حوزه دارد و قطعا در صورت تخلف هر يك از فعالان برخورد قاطع و لازم با آن ها صورت خواهد گرفت.
لازم است ذکر شود درحال حاضر هيچگونه نگراني براي مشتركان اپراتورهاي تلفن همراه موجود در كشور وجود ندارد و اپراتورها از قبل موظف شده اند از نظر فني و تخصصي امنيت لازم را براي حفظ و صيانت از حريم خصوصي كاربران ايجاد کنند».


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :