آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 186042
تاریخ انتشار : 19 تیر 1395 10:47
تعداد بازدید : 777

شش عامل بازدارنده فعالیت در صنف نرم‎افزار

رییس مجمع تشکل‎های دانش‎بنیان با بیان اینکه شش عامل مهم وضعیت فعالیت شرکت‎های نرم‎افزاری را بغرنج کرده است، گفت: اخذ مجوزهای متعدد، آیین‎نامه‎ها، مشکلات کلی فضای کسب و کار، نبود بازار رقابتی سالم، نبود قوانين گمركي براي شناسايي صادرات نرم‎افزار و رعایت نشدن قانون کپی رایت همگی از عوامل بازدارنده فعالیت در صنف نرم‎افزار محسوب می شوند.

فناوران- افشین کلاهی افزود: درحال حاضر فرآیند دریافت مجوز بخصوص پروانه بهره‎برداری بسیار طولانی است و این امر باعث شده تا بسیاری از شرکت‎های نرم‎افزاری هنوز پروانه بهره‎ برداری نداشته باشند و نتوانند از تسهیلاتی که دولت ارایه می‎دهد استفاده کنند.
وی با گله مندی از  وجود متولیان متعدد در حوزه نرم‎افزار گفت: شرکت‎های نرم‎افزاری برای فعالیت باید از نهادها و سازمان‎های خصوصی و دولتی بسیاری مجوز بگیرند که هر کدام دردسرهای خاص خود را دارد. به گونه‎ای که هر شرکت مجبور است فقط یک کارمند برای دریافت و تمدید مجوزها استخدام کند.
وی افزود: بنابراین برای توسعه صنعت نرم‎افزار ، بهتر است دولت قبل از هر کاری فرآیند ثبت نرم‎افزار را اصلاح و تسهیل کند.وی در رابطه با آیین‎نامه های حوزه نرم‎افزار نیز گفت: اکثر آیین نامه‎های مرتبط با حوزه نرم‎افزار بدون حضور نماینده بخش ‎خصوصی تدوین می‎شود. به همین دلیل معمولا زمان اجرا با مشکل مواجه می‎شوند و برای شرکت‎های فعال در این حوزه مشکل ساز می‎شود.
کلاهی با بیان اینکه تدوین آیین‎نامه‎ها بدون حضور نماینده مربوطه بخش خصوصی مجاز نیست، افزود: طبق قانون دولت موظف است در تدوین آیین‎نامه نظر بخش خصوصی را نیز داشته باشد.
رییس مجمع تشکل‎های دانش‎بنیان با بیان اینکه ساختار آیین نامه های حوزه نرم‎افزار مشکل دارد، اضافه کرد: وقتی هنوز بسیاری از مدیران و مسوولان دولتی به نرم‎افزاری‎ها به عنوان سی دی فروش نگاه می‎کنند، چگونه می توان انتظار داشت آیین نامه‎های کارآمدی تدوین شود که ضمانت اجرایی داشته باشد. 
کلاهی درخصوص مشکلات صادراتی محصولات نرم‎افزاری گفت: وضعیت صادرات محصولات نرم‎افزاری رضایت بخش نیست. ضمن اینکه سازمان توسعه و تجارت تعریف درستی از صادرات محصولات نرم‎افزاری ندارد، قوانين گمركي نیز براي شناسايي صادرات نرم‎افزار وجود ندارد.وی همچنین در توضیح وضعیت بازار شرکت‎های نرم‎افزاری نیز گفت: هم اکنون در حوزه نرم‎افزار پروژه‎های بزرگی وجود دراد که متاسفانه اغلب دست شرکت‎های خصوصی و وابسته به دولت است که این مهم فضای رقابتی را برای شرکت‎های نرم‎افزاری سخت کرده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :