آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 186063
تاریخ انتشار : 19 تیر 1395 11:30
تعداد بازدید : 2269

کودکان در شبکه های اجتماعی با چه تهدیدی روبه رو هستند؟

مطالب غیراخلاقی و دارای بدآموزی: همواره این خطر وجود دارد که در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی با مطالبی مواجه شویم که حاوی مضامین غیراخلاقی نظیر تفکرات ضددینی، ترویج استفاده از مواد مخدر و محتوای مستهجن باشد.

در این میان باید مراقب بود تا کودکان که پیش از ورود به فضای مجازی در کانون سالم خانواده رشد کرده اند و هنوز قدرت شناخت و تصمیم گیری درستی در مواجهه با این مسائل را ندارند، با این مطالب مواجه نشوند.
دوستی با افراد ناباب: در شبکه های اجتماعی افراد از هر طیف اعم از خوب و بد حضور دارند. همانطور که والدین در زندگی روزمره، دوستان و اطرافیان کودکان خود را زیرنظر داشته و اجازه دوستی کودکان با افراد ناباب را نمی‎دهند، در فضای مجازی نیز باید بر ارتباط کودک خود با دیگران نظارت داشته باشند.
والدین نباید اجازه دهند که افراد ناباب و غیرقابل اعتماد با کودکان آنها دوست شده و تاثیر منفی بر اخلاق و رفتار و افکار آنان بگذارند.سودجویابی که به دنبال فریب کودکان هستند: کودکان پاک و معصوم هستند و ذهن بی آلایشی دارند، به همین خاطر از خطرات موجود در محیط اطراف خود آگاهی کمتری داشته و ممکن است ساده تر فریب بخورند.
ممکن است در گوشه و کنار فضای مجازی و در میان انبوه مطالب موجود در شبکه های اجتماعی، کسانی با انگیزه های سوء از این عوامل استفاده کرده و برای کودکان دام پهن کرده باشند.
افشای اطلاعات شخصی بدون توجه و آگاهی: کودکان توانایی کمتری در تشخیص و تمایز میزان شرایط عادی و شرایط خطرناک دارند. یکی از مهم ترین این شرایط زمانی است که در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، کاربران اطلاعات شخصی و خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار می دهند.
کودکان ممکن است از روی سادگی و کودکی فریب خورده و اطلاعات شخصی را در اختیار دیگران بگذارند. اطلاعاتی که هم حریم خصوصی خود آنان و هم امنیت خانواده را به خطر می اندازد.
۱۰ راهکار محافظت از کودکان
۱. مراقب باشید کودکان کم سن بدون نظارت از شبکه های اجتماعی استفاده نکنند.
۲. تنظیمات امنیت و حریم خصوصی دستگاه های قابل اتصال و همراه را به طور مرتب بررسی کنید.
۳. تنظیمات حریم خصوصی حساب های کاربری را به صورت مداوم بررسی کنید.
۴. از نرم افزارهای فیلترینگ و مانیتورینگ استفاده کنید.
۵. برای استفاده از شبکه های اجتماعی و دستگاه های متصل قانون بگذارید.
۶. سعی کنید عادت های کودکان و نوجوانان خود را بشناسید.
۷. الگوی مناسبی برای کودکان تان باشید.
۸. سعی کنید درباره فناوری های جدید به روز باشید.
۹. مراقب تصاویر و مطالبی که کودکان تان در شبکه های اجتماعی ارسال می کنند، باشید.
۱۰. اتصال به اینترنت برای کودکان در اتاق خصوصی ممنوع!


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :